Tripsinogenas

Laboratorinis tyrimas

Norma
4–75 μg/l

Sinonimai: imunogeninis tripsinogenas, immune-reactive tripsinogen, serumo tripsinogenas, IRT
Kraujas
Dangtelis žalias (heparinatas)
Naujagimio kraujas: galima naudoti išdžiovintą lašą ant filtrinio popieriaus, jeigu laboratorijoje toks tyrimas atliekamas

Naudojamas, norint naujagimiams nustatyti cistinę fibrozę ir kasos funkcijos nepakankamumą. Šį tyrimą pravartu atlikti, kūdikiui nuolat viduriuojant, esant mitybos nepakankamumui, sutrikus vitaminų pasisavinimui arba naujagimiui nustačius meconium ileus. Tiriamas kraujas (pvz., paimtas iš kūdikio kulno).

Normaliai tripsinogenas (tripsino proenzimas) gaminamas kasoje ir paskui jo išskiriama į dvylikapirštę žarną. Plonojoje žarnoje tripsinogenas virsta tripsinu ir joje skaido maisto baltymus. Sergant cistine fibroze, sumažėja kasos latakėlių pralaidumas ir tripsinogenas negali normaliai patekti į dvylikapirštę žarną. Tuomet jo daugiau patenka į periferinį kraują. Naujagimiams sergant cistine fibroze, kraujyje nustatomas padidėjęs tripsinogeno kiekis. Tripsinogeno būna padaugėję kraujyje keletą savaičių ar mėnesių. Sveikų naujagimių tripsinogeno koncentracija kartais taip pat gali būti padidėjusi, bet tokia būklė greitai, per keletą savaičių, praeina. Naujagimiams tripsinogeno testas rekomenduotinas norint nustatyti cistinę fibrozę, kai nepavyksta gauti pakankamai prakaito, kad jame galima būtų išmatuoti chloro kiekį. Jei tripsinogeno koncentracija nepadidėjusi, cistinės fibrozės diagnozės visiškai atmesti negalima. Jei tripsinogeno koncentracija padidėjusi, visuomet verta ją dar kartą išmatuoti po vieno ar kelių mėnesių. Tripsinogeno koncentracijos padidėjimo lygmuo nekoreliuoja su cistinės fibrozės sunkumo laipsniu.

Esant kasos patologijai (pankreatitams, vėžiui), tripsinogeno taip pat gali būti daugiau išskiriama į kraują, nes jo negali normaliai patekti į dvylikapirštę žarną. Ilgainiui gali sutrikti ląstelių, gaminančių proteolizinius fermentus, funkcija.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
fibrozė
kraujas
pankreatitas
tripsinogenas

Rašyti komentarą