Kodėl esame apsėsti tvarkymosi? 5 psichologinės priežastys

2023-09-05 | Ligos.lt

Ne paslaptis, kad namų aplinka tiesiogiai daro įtaką mūsų emocinei būklei. Galima įsivaizduoti, kaip vos atidarius namų duris mus ima slėgti prieškambaryje savo vietos neturintys batai ar nešvarus, sujauktas kilimas, o įžengus į virtuvę – kriauklėje mirkstantys indai.

Rodos, svyra rankos, o daiktais nukrautų namų vaizdas atėmė visą po ilgos darbo dienos likusią energiją. Tuomet jūs suprantate, kad norėdami ir vėl jaustis produktyvūs turite iš karto imtis tvarkymosi. O ar kada susimąstėte:

  • Kodėl netvarka mums trukdo mėgautis gyvenimu? 
  • Kokios psichologinės priežastys mus verčia tvarkytis net tada, kai to nenorime?
  1. Psichologinė gerovė prasideda nuo tvarkingos aplinkos

Namų aplinkos susitvarkymas mums leidžia turėti švarią ir organizuotą fizinę erdvę, kuri savo ruožtu gali padėti aiškiau mąstyti ir būti energingesniems. Pavyzdžiui, atsikračius nereikalingų daiktų ir susitvarkius darbo erdvę, jums nebereikia blaškytis, todėl galite geriau sutelkti dėmesį į savo užduotis ar užsiimti mėgiama veikla.

Taip pat tyrimai rodo, kad švara ir organizuotumas jūsų erdvėje gali padėti numalšinti stresą, pagerinti nuotaiką ir suteikti ramybės bei kontrolės jausmą net tada, kai gyvenimas klostosi ne taip, kaip norėtumėte.

Tvarkymasis mums suteikia pasiekimo ir pasitenkinimo jausmą, kuris gali prisidėti prie pozityvesnio mąstymo!

  1. Estetikos siekimas ar tik socialinis pripažinimas?

Socialinių tinklų platformose demonstruojamos nepriekaištingai sutvarkytos ir organizuotos erdvės tvarkymosi manijoje taip pat turi savo vaidmenį. Socialinėse erdvėse esame įpratę matyti kitus, gyvenančius tik švariuose, estetika alsuojančiuose namuose.

Deja, tai stebėdami iš savo sujauktos svetainės galime susidurti su nepilnavertiškumo jausmu. Ir čia mes nekalbame apie namų dekoro ar daiktų sandėliavimo idėjas, kurias norite pritaikyti savo erdvėje – pasvarstykite, ar norite tvarkytis dėl savęs ar visgi bijote nelauktų svečių, kurie jus norėtų nuteisti už netvarkingą miegamąjį, nors, tikėtina, svečiuodamiesi jo nė nepamatys? 

  1. Nesibaigianti minimalizmo banga ir kitos tendencijos

Pastaraisiais metais minimalizmo sąvoka tapo ypač populiari kalbant apie gyvenimo būdą. Vis daugiau žmonių pastebi, kad atsikratydami perteklinio turto ir pasilikdami tik būtiniausius dalykus jie jaučia palengvėjimą.

Taip pat nemenką vaidmenį tvarkymosi judėjime atliko visame pasaulyje žinomos organizavimo konsultantės Marie Kondo KonMari metodas. Šios moters požiūris pabrėžia, kad neverta pasilikti daiktų, kurie nekelia džiaugsmo, ir tai paskatino didelį žmonių susidomėjimą namų tvarkymusi ir organizavimu. 

  1. Laikas su savimi

Kartais tvarkymasis yra kasdienė rutina ar net laikas su savimi, galintis prilygti meditacijai. Tvarkydamiesi galite įsiklausyti į save, atkurti ryšį su sau brangiais daiktais, o galbūt atvirkščiai – norite pagalvoti, kurie daiktai jums nebetarnauja, ir taip sukurti erdvę naujiems potyriams ir prisiminimams.

Kai kuriems asmenims tvarkymasis tampa simboliniu neigiamų emocijų išvalymo aktu. Tad nereikalingų daiktų išmetimas ar organizavimas gali būti vertinamas kaip fizinės ir emocinės netvarkos pašalinimas.

  1. Jūs vertinate savo laiką

Galiausiai, net jei ir mėgstate turėti daug daiktų, tikriausiai suprantate, kad kiekvienas iš jų privalo turėti savo vietą namuose, o jo paieškos neturėtų jūsų apsunkinti.

Pavyzdžiui, siekiant turėti visą kolekciją rytietiškų prieskonių savo virtuvės lentynėlėje, nesinori skirti nė minutės tam, kad rastumėte vieną cinamono pakelį dėžutėje tarp begalės kitų prieskonių.

Virtuvėje, namų širdyje, kur laiką leidžia visa šeima, visuomet norisi ką nors tvarkyti ir palaikyti organizuotumą. FormAdore.lt siūlo platų stiklinių indų ir birių produktų indelių pasirinkimą jūsų virtuvės tvarkai palaikyti. 

Galbūt ir reikėtų pradėti nuo prieskonių lentynėlės, kad ne tik tvarkymasis, bet ir maisto gaminimas taptų mielesnis? Jeigu siekiate estetinio pojūčio savo lentynose, žiūrėkite čia ir palengvinkite savo tvarkymosi rutiną.

O ar jūs esate apsėsti tvarkymosi?

Nors šios psichologinės priežastys gali paskatinti apsėstą norą tvarkytis, svarbu nepamiršti išlaikyti sveiką pusiausvyrą ir stengtis, kad tai netaptų perdėtu ar įkyriu elgesiu, kuris neigiamai paveiktų mūsų savijautą ar santykius su kitais.