Hipotiroidizmas

Terminas

Tai – klinikinis sindromas, atsirandantis dėl sumažėjusios skydliaukės hormonų gamybos. Skydliaukė – drugelio formos endokrininė liauka, esanti kakle, iškart po Adomo obuoliu. Ji gamina 2 pagrindinius hormonus – tiroksiną (T4) ir trijodtironiną (T3). Šie hormonai reguliuoja medžiagų apykaitą organizme, įsitraukia į termoreguliaciją, širdies veiklos reguliaciją. Skydliaukėje taip pat gaminamas kitas hormonas – kalcitoninas, kuris reguliuoja kalcio kiekį kraujyje. Tiroksino ir trijodtironino gamybą reguliuoja pagumburis ir posmegeninė liauka. Pakitus šių hormonų koncentracijai kraujyje, pagumburis skatina posmegeninę liauką išskirti daugiau ar mažiau (priklauso nuo to, ar jo trūksta, ar yra per daug) skydliaukę skatinančio hormono (TTH), kuris reguliuoja tiroksino ir trijodtironino gamybą skydliaukėje.

Hipotiroidizmo simptomai: šiurkšti, sausa oda, retas pulsas, žemas arterinis kraujo spaudimas, bendras silpnumas, bendras nuovargis, vangumas, vidurių užkietėjimas, šalčio netoleravimas, užkimęs balsas, kūno masės didėjimas ir kt.

Hipotiroidizmas gali būti įgimtas ir įgytas. Dažniausiai įgytą hipotiroidizmą sukelia autoimuninis skydliaukės uždegimas, vadinamasis Hašimoto tiroiditas. Antikūnai – medžiagos, kovojančios su virusais, bakterijomis ir kitomis svetimomis organizmui medžiagomis. Šios ligos metu organizmas pradeda gaminti antikūnus prieš savo audinius. Kodėl organizmas pradeda gaminti antikūnus prieš savo audinius, tiksliai nežinoma, tačiau manoma, kad tai gali paskatinti tam tikri mikroorganizmai. Retos įgyto hipotiroidizmo priežastys – posmegeninės liaukos (hipofizės) patologija (ji gamina per mažai skydliaukę skatinančio hormono), nėštumas (nėštumo metu moters organizme pasigamina antikūnų prieš skydliaukę; verta paminėti kad negydomas hipotiroidizmas nėštumo metu gali sukelti persileidimą).

Tik maždaug pusei kūdikių, sergančių įgimtu hipotiroidizmu, liga yra diagnozuojama iki 3 gyvenimo mėnesio. Tik gimusiam naujagimiui ligą galima įtarti, kai yra bambos išvarža, nepaprastai padidėjęs ar mažas momenėlis, gūžys. Įgimtu hipotiroidizmu sergančiam naujagimiui ilgiau neišnyksta gelta, dažnai patinsta rankos ir kojos, būna cianozė. Vėliau pastebima, kad vaikas ramus, mieguistas, jo kūno oda vėsi, retas pulsas, jis mažai valgo, užkietėja viduriai. Specifiniai ligos bruožai – didelis liežuvis, kimus balsas, sausa oda, žema galvos plaukų augimo linija. Jei vaikas negydomas, jau po trijų gyvenimo mėnesių atsiranda psichomotorinės raidos, vėliau intelekto, kalbos sutrikimų, iš lėto formuojasi kaulėjimo židiniai.

Hipotiroidizmas gydomas pakaitine hormonų terapija – levotiroksinu. Pradedama gydyti mažesnėmis dozėmis, atsižvelgiant į ligonio amžių, ligos sunkumą, širdies ir kraujagyslių sistemos būklę, gretutines ligas. Juo ryškesnis hipotiroidizmas, juo lėčiau ir mažesnėmis dozėmis turi būti pradedamas gydymas. Levotiroksino dozė palengva didinama, kol pasiekiamas pakankamas poveikis. Optimali individuali levotiroksino dozė nustatoma, įvertinus ligonio savijautą ir esant normaliam TTH kiekiui kraujyje. Levotiroksino perdozavimas pasireiškia prakaitavimu, tachikardija, drebuliu, nervingumu. Dalies ligonių geresnis gydomasis poveikis pasiekiamas kartu su levotiroksinu skiriant ir trijodtironino.

Pakaitinė hormonų terapija turi būti vartojama visą gyvenimą.

Negydant hipotiroidizmo, jis gali sukelti įvairių sutrikimų organizme: 1. Gūžys – dėl nuolatinės skydliaukės stimuliacijos skydliaukė padidėja. Kartais šis padidėjimas gali net sutrikdyti kvėpavimą ar rijimą, nes padidėjusi skydliaukė spaudžia trachėją ir stemplę. 2. Širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimas – hipotiroidizmo metu kraujyje padidėja mažo tankio lipoproteinų, kurie dalyvauja organizme susidarant aterosklerozei, ji yra viena iš pagrindinių išeminės širdies ligos priežasčių. 3. Protinės veiklos atsilikimas – labiau būdingas negydoma ar netinkamai gydoma įgimta hipotireoze sergantiems vaikams. 4. Periferinė neuropatija – ilgai negydant hipotiroidizmo, galimas periferinių nervų pažeidimas: jaučiamas skausmingumas, tirpimo pojūtis pažeisto nervo inervacijos srityse. 5. Nevaisingumas – trūkstant skydliaukės hormonų, sutrinka ovuliacija. Kai kurios hipotiroidizmą sukėlusios priežastys taip pat mažina vaisingumą. Vaisiaus raidos sutrikimai galimi, jei nėščioji serga negydomu hipotiroidizmu. 6. Miksedema – reta, gyvybei pavojinga būklė, kylanti ligoniams, sergantiems ilgai negydomu hipotiroidizmu. Miksedema pasireiškia ryškiu šalčio netoleravimu, progresuojančiu sąmonės sutrikimu (nuo mieguistumo iki komos). Ją gali paskatinti raminamieji vaistai, infekcijos, įtampa.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
hipotiroidizmas
pagumburis
pulsas