Indacaterolum

Vaistas

Apibūdinimas
Ilgai veikiantis β2 adrenerginių receptorių agonistas; Poveikis yra iš dalies susijęs su intraceliulinės adenilo ciklazės (fermento, katalizuojančio ATF virtimą cikliniu monofosfatu), stimuliavimu. Įkvėptas indakaterolis plaučiuose sukelia lokalų bronchus plečiantį poveikį. Poveikį greitas ir trunka ilgai.
Indikacijos
Vartojama palaikomajam bronchus plečiančiam LOPL sergančių pacientų kvėpavimo takų obstrukcijos gydymui.
Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai medžiagai, laktozei arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
Dozavimas
Suaugusiesiems. Inh. 1k./d.; inhaliatoriumi inhaliuojama dozė yra viena 150 μg kapsulė (plačiau žr. registruotus vaistus).
Vaikams. Jaunesniems kaip 18 m. pacientams neaktualu. Senyviems. Dozės koreguoti nereikia.
IFN. Dozės koreguoti nereikia.
KFN. Jei yra lengvas ar vidutinio sunkumo KFN, dozės koreguoti nereikia. Duomenų apie vartojimą pacientams, kuriems yra sunkus KFN, nėra.
Nepageidaujamos reakcijos
Dažniausios: nazofaringitas, kosulys, viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, galvos skausmas.
Kitos: CD, hiperglikemija, parestezija, išeminė ŠL, rinorėja, raumenų spazmas, edema.
Nėštumas
Duomenų apie indakaterolio vartojimą nėštumo metu nėra. Gali būti vartojamasnėštumo metu tik tuomet, jei laukiama nauda viršija galimą riziką.
Žindymas
Rizikos krūtimi maitinamam vaikui atmesti negalima. Būtina nuspręsti, ar nutraukti žindymą, ar gydymą, atsižvelgiant į maitinimo krūtimi naudą vaikui bei gydymo naudą moteriai.
Įspėjimai
Negalima vartoti astmai gydyti, kadangi duomenų apie ilgalaikio astmos gydymo baigtis nėra. Vaistas gali sukelti paradoksinį bronchų spazmą, kuris gali būti pavojingas gyvybei. Jei pasireiškia paradoksinis bronchų spazmas, būtina nedelsiant nutraukti. Netinka ūminiam bronchų spazmo epizodui gydyti. Negalima skirti didesnės kaip maksimalios 300 ?g paros dozės. Skirti atsargiai širdies ir kraujagyslių sistemos, traukuliais pasireiškiančiomis ligomis, tireotoksikoze sergantiems pacientams. Gali sukelti reikšmingą hipokalemiją, kuri gali sukelti nepageidaujamą poveikį ŠKL. CD sergantį ligonį pradėjus gydyti, būtina dažniau tirti gliukozės konc. plazmoje. Atsargiai skirti su hipokalemija sukeliančiais preparatais kitais β2 adrenerginių receptorių agonistais.

Šaltinis | Vaistų žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Fiziologijos ir farmakologijos institutas | Medicinos mokslų daktaras Rimas Jankūnas, Medicinos mokslų daktaras Arvydas Milašius | Vidaus ligų klinika | Medicinos mokslų daktarė Palmira Leišytė

Rašyti komentarą