Virusai

Terminas

Tai – neląstelinė gyvybės forma, inertiška ne ląstelėse ir įgyjanti gyvųjų požymių tik ląstelės viduje. Jie neturi nuosavos baltymų sintezės ir gali daugintis tik ląstelės šeimininkės baltymų sintezės metu. Į jų sudėtį įeina tik vieno tipo nukleorūgštis DNR arba RNR. Juose nevyksta metabolizmo procesai ir jiems būdingas absoliutus parazitavimas ląstelės viduje. Po viruso patekimo į ląstelę dideliu greičiu vyksta viruso DNR arba RNR ir baltymų sintezė, panaudojant ląstelės šeimininkės fermentus ir substratus bei energijos šaltinius. Tuo pačiu metu virusų užkrėstose ląstelėse sustoja visa ląstelės šeimininkės nukleorūgščių bei baltymų sintezė. Viruso dalelių reprodukcija vyksta iki ląstelės žūties.

Virusai yra apie 100–1000 kartų mažesni negu ląstelės, kurias jie užkrečia. Mažiausi yra virusai, kurių skersmuo – apie 20 nm. Didžiausių virusų skersmuo – apie 300 nm.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
ląstelės
sintezė
virusai