Riebalinis audinys

Terminas

Tai – audinys, kurio pagrindinė funkcija yra kaupti energijos atsargą riebalų pavidalu. Šis audinys taip pat atlieka ir apsauginę bei izoliacinę funkciją. Riebalinis audinys taip pat gamina kai kuriuos neseniai atrastus hormonus (leptiną, rezistiną ir TNF α|TNFα).

Riebalinis audinys skirstomas į dvi rūšis, kurios tarpusavyje skiriasi spalva, vaskuliarizacija, metaboliniu aktyvumu ir pasiskirstymu žmogaus organizme. 1. Baltasis riebalinis audinys – spalva kinta nuo baltos iki geltonos, tai vienalašės riebalinės ląstelės, kurių didžiąją dalį užima riebalų lašas, branduolys tampa plokščias ir turi mažai heterochromatino, mažai mitochondrijų. Šios riebalinės ląstelės išsidėsto grupėmis greta smulkių kraujagyslių ir sudaro įvairaus dydžio skilteles. Baltasis riebalinis audinys paplitęs poodyje, taukinėse, užpilvaplėvinėje srityje ir kitose organizmo vietose, tai priklauso nuo amžiaus ir lyties. 2. Rudasis riebalinis audinys – spalva kinta nuo gelsvai rudos iki raudonai rudos, branduolys yra sferiškas ir išsidėstęs ekscentriškai, bet ne ląstelės pakraštyje kaip baltųjų riebalinių ląstelių. Šis audinys labai inervuotas. Viena pagrindinių šio audinio ląstelių funkcijų – šilumos gamyba. Šis audinys aptinkamas suaugusio žmogaus užpakaliniame kaklo trikampyje, už krūtinkaulio, tarp menčių, prie stuburo ir aplink inkstus.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
ląstelės