Gangliozidai

Terminas

Tai – membranos lipido ceramido darinys, kurio molekulėje, be oligosacharido, yra prijungta viena arba daugiau sialo rūgšties grupių (N acetilneuramino rūgšties – NANA).

Ligos.lt

Gangliozido GM1 struktūra

 

Gangliozidai yra taip vadinami todėl, kad pirmą kartą buvo išskirti iš nervų ganglijų, esančių pilkojoje smegenų medžiagoje. Jų yra aptinkama visuose stuburinių audiniuose. Iš audinių yra išskirta daugiau negu 60 įvairių gangliozidų, kurie skiriasi NANA prijungimo vieta ir skaičiumi. Gangliozidai yra membranų lipidai, svarbūs viduląstelinio signalo perdavimui ir ląstelių sąveikai su kitomis molekulėmis, pvz., jie yra paviršiaus antigenai. Atsižvelgiant į NANA skaičių, gangliozidai yra grupuojami į tipus:

Vieną NANA fragmentą turintys gangliozidai (M):

GM1; GM2; GM3.

Du NANA fragmentus turintys gangliozidai (D):

GD1a; GD1b; GD2; GD3.

Tris NANA fragmentus turintys gangliozidai (T):

GT1b.

Keturis NANA fragmentus turintys gangliozidai (Q):

Gangliozidai ląstelėse sintetinami ir skaidomi nuolat. Skaidymas vyksta lizosomose. Skaidymo sutrikimai yra gangliozidozių patologijų priežastis. Kaip ir kitų junginių ardymo lizosomose sutrikimai, gangliozidozės priskiriamos prie lizosominių ligų grupės.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
gangliozidai