Meniu

Fosforilinimas

Tai – fosfato grupės prijungimas prie baltymo ar kitos organinės molekulės. Fosforilinimo ir defosforilinimo procesais gali būti kontroliuojami daugelis ląstelinių procesų: aktyvinami ar slopinami fermentai, perduodami signalai, aktyvinamos kaskados, kontroliuojami metabolizmo procesai. Daugelio fermentų ir receptorių aktyvumas gali būti reguliuojamas prijungiant ar nukerpant fosfato grupę, taip pakeičiant molekulės konformaciją. Signalo perdavimo procesuose dalyvauja kinazės, kurios prijungia fosfato grupę, arba fosfatazės, kurios atskelia fosfato grupę. Fosforilinantys fermentai naudoja ATP.

C6H10O5 + Pn-glikogeno fosforilazė->G-1-P + (C6H10O5)n–1.

ATP susidarymas taip pat yra fosforilinimo procesas, vykstantis mitochondrijose ir vadinamas oksidaciniu fosforilinimu. Šį procesą atlieka ATPazė, kuri prie ADP prijungia Pi, taip susidaro ATP. ADP dar yra fosforilinama glikolizės fermento fosfogliceratkinazės.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas |Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Rašyti komentarą

Captcha