Meniu

Endotelinas

Tai – peptidas, sudarytas iš 21 aminorūgšties liekanos. Yra labai stiprus vazokonstriktorius, sintetinamas endotelinių ląstelių. Endotelino šeimai priklauso jo trys izoformos – 1, 2 ir 3. Visi jie turi bendrą receptorių, bet pasižymi skirtingu giminingumu. Svarbiausias jų vazokonstriktorius yra endotelinas 1. Jis dalyvauja endotelinių ląstelių autokrininėje reguliacijoje, skatindamas NO ir prostaciklino susidarymą.

Didžiausia geba sintetinti endoteliną 1 pasižymi venų endotelis, vainikinių kraujagyslių ir smegenų arterijų endotelis. Endotelinas 2 pasižymi ryškesniu vazokonstrikciniu aktyvumu.

Endotelino geno receptoriaus sutrikimai yra susiję su nervų ląstelių diferenciacijos sutrikimais. Storųjų žarnų įgimtą išsipūtimą ir sienelės hipertrofiją storųjų žarnų nervinėse sankaupose skatina stoka arba didelis ganglijų neuronų sumažėjimas.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas |Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Rašyti komentarą

Captcha