Meniu

Eikozanoidai

Tai – biologiškai aktyvios medžiagos, kurios organizme sintetinamos iš polinesočiųjų riebalų rūgščių, turinčių 20 anglies atomų. Prie eikozanoidų priskiriami prostaglandinai, tromboksanai, leukotrienai yra galingi ląstelės funkcijų reguliatoriai. Jų skilimo pusperiodis (Ty2) yra labai trumpas ir jų poveikis yra kaip „vietinio veikimo hormono“, veikiančio gaminančios ląstelės metabolizmą autokrininiu būdu, o aplinkines ląsteles – parakrininiu būdu.

Eikozanoidai dalyvauja daugelyje procesų: reguliuoja lygiųjų raumenų ląstelių tonusą ir veikia arterinį kraujo spaudimą, bronchų, žarnyno, gimdos raumenų tonusą. Jie reguliuoja natrio ir vandens išskyrimą inkstuose. Įvairūs eikozanoidų tipai dalyvauja plintant uždegimui, esant infekcijai arba audinių pažeidimui. Tokie uždegiminių procesų požymiai kaip skausmas, patinimai, karščiavimas, dažniausiai sukelti eikozanoidų.

Padidėjusi eikozanoidų sekrecija yra įvairių ligų priežastis, pvz., bronchinės astmos ir kitų alerginių reakcijų. Žmonių pagrindinis eikozanoidų biosintezės substratas yra arachido rūgštis, nes jos žmonių organizme yra daugiausiai negu kitų polieninių riebalų rūgščių, kurios irgi gali būti panaudotos eikozanoidų biosintezei. Polieninės riebalų rūgštys, kurios gali būti eikozanoidų biosintezės substratais, įeina į ląstelių membranų glicerofosfolipidų sudėtį. Katalizuojant su membrana sujungtai fosfolipazei A2, riebalų rūgštis yra atskeliama nuo glicerofosfolipidų ir panaudojama eikozanoidų biosintezei. Netiesiogiai šią rūgštį atskelia ir fosfolipazė C. Šiuos fermentus veikia tam tikri veiksniai, pvz., histaminas ir citokinai, sąveikaudami su membranos paviršiuje esančiais specialiais receptoriais.

Fosfolipazė A2 yra specifinis fermentas, hidrolizuojantis esterinį ryšį, esantį prie 2-ojo glicerofosfato anglies atomo. Turi specialų arachido rūgšties prisijungimo centrą.

Fosfolipazė C hidrolizuoja fosfatidilinozitolio difosfate esantį fosfoesterinį ryšį. Todėl susidaro 1,2-diacilglicerolis, iš kurio arachido rūgštį atskelia diacilglicerolio lipazė.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas |Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Rašyti komentarą

Captcha