Deamininimas

Terminas

Deamininimas – aminogrupės pašalinimas. Aminogrupė gali būti atskeliama nuo įvairių substratų – aminorūgščių, nukleorūgščių ir įvairių ksenobiotikų.

Deamininimas gali vykti oksidacinio deamininimo būdu aminorūgštis verčiant oksorūgštimis, transamininimo būdu aminogrupę nuo aminorūgščių perkeliant oksojunginiams. Deamininimas yra kelių tipų:

Hidrolizinis deamininimas – deamininimas vyksta aminorūgščiai sąveikaujant su vandeniu. Atskeliamas amoniakas, o aminorūgštis virsta hidroksirūgštimi. Taip gyvūnų ląstelėse dažniausiai deamininamos aromatinės aminorūgštys.

Vidumolekulinis deamininimas – deamininimas, kurio metu nuo aminorūgšties molekulės atskeliamas amonio jonas, susidaro nesočioji karboksirūgštis. Taip žinduolių ląstelėse dažniausiai deamininamas histidinas.

Netiesioginis deamininimas – aminorūgščių deamininimas, vykstantis ne tiesiogiai, o per peramininimo reakciją. Daugelis aminorūgščių žinduolių audiniuose deamininamos netiesioginio oksidacinio deamininimo būdu. Šis procesas vyksta ne tiesiogiai deamininant aminorūgštis, o per peramininimą. Audiniuose iš visų oksidazių yra aktyviausia L-glutamato dehidrogenazė. Todėl aminorūgščių deamininimas žinduolių audiniuose vyksta netiesioginiu būdu per glutamo rūgštį. Iš pradžių įvyksta peramininimas tarp įvairių aminorūgščių ir α-glutarato. Susidaro L-glutamo rūgštis, kuri, katalizuojant L-glutamato dehidrogenazei, yra deamininama oksidaciniu būdu. Tai yra pagrindinė amoniako susidarymo žmogaus organizme reakcija. L-glutamato dehidrogenazės aktyvumas yra didžiausias kepenyse, todėl netiesioginio oksidacinio deamininimo procesai intensyviausiai vyksta kepenyse.

Oksidacinis deamininimas – deamininimas, kurio metu aminorūgštis, atskeldama aminogrupę, virsta oksorūgštimi. Šio proceso metu vyksta anglies atomo oksidacija iki oksogrupės. Oksidacinis deamininimas gali būti dviejų tipų – tiesioginis ir netiesioginis. Tiesioginio deamininimo metu aminorūgštys oksiduojamos tiesiogiai, aminogrupė betarpiškai atskeliama nuo aminorūgšties ir susidaro amoniakas. Šią reakciją katalizuoja aminorūgščių oksidazės. Šis deamininimo tipas žinduolių audiniuose yra silpnas. Daugelis aminorūgščių žinduolių audiniuose deamininamos netiesioginio oksidacinio deamininimo būdu. Šis procesas vyksta ne tiesiogiai deamininant aminorūgštis, o per peramininimą. Audiniuose iš visų oksidazių yra aktyviausia L-glutamato dehidrogenazė. Todėl aminorūgščių deamininimas žinduolių audiniuose vyksta netiesioginiu būdu per glutamo rūgštį.

Redukcinis deamininimas – deamininimo būdas, kai atskeliamas amoniakas, o anglies atomas yra redukuojamas ir iš aminorūgšties susidaro sočioji karboksirūgštis. Šis procesas yra būdingas anaerobiniams mikroorganizmams.

Tiesioginis deamininimas. Jo metu aminorūgštys oksiduojamos tiesiogiai, aminogrupė betarpiškai atskeliama nuo aminorūgšties ir susidaro amoniakas. Šią reakciją katalizuoja aminorūgščių oksidazės. Šis deamininimo tipas žinduolių audiniuose yra silpnas.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
aminorūgštis
aminorūgštys
deamininamos
deamininimas
karboksirūgštis