Meniu

Biogeniniai elementai

Gyvieji organizmai sudaryti iš tų pačių cheminių elementų kaip ir negyvoji gamta. Žmogaus organizme randama apie 80 cheminių elementų. Pavyzdžiui, 70 kg sveriančio žmogaus organizme yra apie 1050 g kalcio (Ca), 700 g fosforo (P), 245 g kalio (K), 175 g sieros (S), 105 g natrio (Na), 105 g Cl, 35 g magnio (Mg), 3 g geležies (Fe), (Cu ~ 100 mg), mangano (Mn – ~20 mg), kobalto (Co – ~5 mg). Kitų elementų: chromo (Cr – < 6 mg), alavo (Sn) ir vanadžio (V) yra dar mažiau.

Cheminiai elementai, būtini organizmui egzistuoti, vadinami biogeniniais elementais. Jie skirstomi į makro- ir mikroelementus, atsižvelgiant į keletą kriterijų. Remiantis viena klasifikacija, prie makroelementų priskiriami tie elementai, kurių organizme yra daugiau kaip 10–3 proc. bendros kūno masės. Elementai, kurių kiekis svyruoja nuo 10–3 iki 10–6 proc., vadinami mikroelementais. Be šių elementų, kartais išskiriama ir ultramikroelementų grupė. Jų kiekis organizme yra mažesnis nei 10–6 proc. Kitas kriterijus, kuriuo remiantis elementai gali būti skirstomi į makro- ir mikroelementus, yra jų poreikis organizme. Deguonies (O), vandenilio (H), anglies (C), azoto (N) su organinėmis maisto medžiagomis gaunama pakankamai, todėl apie šių elementų dienos poreikius paprastai nekalbama. Elementai, kurių su maistu suaugęs žmogus per dieną turi gauti daugiau kaip 100 mg, vadinami makroelementais, elementai, kurių poreikis sudaro 1–100 mg per dieną, vadinami mikroelementais, o elementai, kurių poreikis sudaro mažiau kaip 1 mg – ultramikroelementais. Todėl, taikant skirtingus kriterijus, kai kurie elementai kartais yra priskiriami ir prie makroelementų, ir prie mikroelementų (pvz., Fe).

Makroelementai:

Deguonis (O) – 64,6 proc.

Anglis (C) – 18,0 proc.

Vandenilis (H) – 10,0 proc.

Azotas (N) – 3,1 proc.

Kalcis (Ca) – 1,9 proc.

Fosforas (P) – 1,1 proc.

Chloras (Cl).

Kalis (K).

Siera (S) – 1,2 proc.

Natris (Na).

Magnis (Mg).

Mikroelementai:

Jodas (I).

Geležis (Fe).

Cinkas (Zn).

Varis (Cu).

Manganas (Mn) – 0,1 proc.

Nikelis (Ni).

Kobaltas (Co).

Selenas (Se) ir kt.

Dabartiniu metu yra nustatyta, kad žmogaus organizmui egzistuoti yra būtina 25–30 makro- ir mikroelementų.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas |Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Rašyti komentarą

Captcha