Bakterijų toksinai

Terminas

Bakterijų toksinai yra savitosios medžiagos, dažnai metabolizmo produktai, žalojantys šeimininką. Juos galima suskirstyti į egzotoksinus ir endotoksinus. Egzotoksinai – tirpūs, termolabilūs baltyminiai produktai, paprastai išskiriami į aplinką patogenui augant. Daugeliu atveju egzotoksinai gali keliauti iš invazijos vietos į kitus kūno audinius ar ląsteles, kuriose jie veikia. Jie pasižymi antigeniškumu ir imunogeniškumu, paprastai nepirogeniški. Atsižvelgiant į veiklos pobūdį, skirstomi į neurotoksinus, citotoksinus, enterotoksinus ir kt. Egzotoksinai slopina baltymų sintezę, nervinių sinapsių funkciją, ardo ląstelių membranas.

Daugelio gramneigiamųjų bakterijų išoriniame ląstelės sluoksnyje yra lipopolisacharido (LPS), kuris tam tikromis aplinkybėmis yra nuodingas šeimininkams. Jis vadinamas endotoksinu, nes yra susijęs su bakterija ir išsiskiria tik po to, kai mikroorganizmas žūva. Toksiškoji LPS dalis yra lipidinė, vadinama A lipidu. Endotoksinai yra termostabilūs, silpni imunogenai, pirogeniški, gali krešinti kraują, sukelti šoką, viduriavimą, uždegimą, žarnyno kraujavimą. Endotoksinai aktyvina Hagemano veiksnį (XIII krešumo veiksnį), kuris aktyvina nuo vienos iki keturių humoralinių sistemų – krešumo, komplemento, fibrinolizės ir kininogeno.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
egzotoksinai
endotoksinai
toksinai