Azoto oksidas

Terminas

Bendras terminas, vartojamas įvairiems azoto ir deguonies junginiams (oksidams) nurodyti. Azotas sudaro nemažą grupę oksidų.

NO, azoto monoksidas, yra bespalvės dujos, turinčios silpną kvapą, tirpios vandenyje, lipiduose. Organizme azoto oksidas susidaro iš L arginino, veikiant fermentui NO-sintazei.

Ligos.lt

Šios dujos lengvai skverbiasi pro membraną į ląstelės vidų ir aktyvina guanililciklazę, kuri iš GTP sintetina cGMP. Jis aktyvina proteinkinazę ir sukelia kraujagyslių bei virškinimo sistemos lygiųjų raumenų atsipalaidavimą. Fiziologai dažnai NO vadina endoteliniu atsipalaidavimo veiksniu. Azoto oksidas yra tarpląstelinių paviršių tarpininkas (mediatorius) (kaulinio audinio, smegenų, endotelio, kasos b salelių, periferinių nervų). Reaguoja su O2 (susidaro NO2, N2O3, N2O4), po to susidaro nitritai NO2 ir nitratai NO3. NO turi daug funkcijų, o jo perteklius toksiškas neuronams.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
dujos
oksidas