Meniu

Avitaminozė

Tai – liga, atsirandanti organizmui ilgą laiką negaunant tam tikro vitamino. Jei vitaminų vartojama nepakankamai, prasideda hipovitaminozė. Dažniausiai avitaminozė, kaip ir hipovitaminozė, yra nevisavertės mitybos pasekmė. Avitaminozių, kaip ir hipovitaminozių, priežastys įvairios: egzogeninės ir endogeninės. Pagrindinės priežastys: vitaminų stoka maiste, padidėjęs organizmo poreikis (augimas, nėštumas, sunkus fizinis darbas ir kt.), vitaminų rezorbcijos plonosiose žarnose sutrikimai, vidaus organų, ypač kepenų ligos, kurių metu provitaminai nepaverčiami vitaminais, sutrinka įtraukimas į fermentų sudėtį ir t. t., netinkamas maisto paruošimas, todėl suyra didelė dalis maiste esančių vitaminų, vaistų, turinčių antivitamininį poveikį, vartojimas, alkoholizmas. Žinomos ir įgimtos avitaminozės, kurių atsiradimo priežastys yra genetiniai sutrikimai, susiję su vitaminų rezorbcija ir pernaša, kofermentinių formų susidarymu arba su holofermentų sintezės sutrikimais. Tokios avitaminozės labai sunkios ir paprastai prasideda vaikystėje. Kiekviena avitaminozė turi būdingą simptomatiką, kuri išsiskiria iš bendrų avitaminozės simptomų (žr. Vitaminai).

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas |Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Komentarai

  • Laima

    Dukrai 21 m. jau senokai vargsta su plaukų slinkimu, sausa oda, išbėrimai veido, kaklo, nugaros srityse. Darėme kraujo tyrimą kelis kartus - nustatė geležies trukumą, vartojo gydytojos paskirtus preparatus. Papildomai naudoja cinko, vitamino C papildus. Dar ( karts nuo karto) atsiranda ant lūpų pūslelinė, kuri pasireiškia sušalus ar kai pučia stipresnis vėjas. Patarkite kur kreiptis ir ką daryti? Dukra gyvena Vilniuje. Ačiū!

Rašyti komentarą

Captcha