Arsenas (As)

Terminas

Tai – periodinės elementų sistemos V grupės elementas, kurio numeris – 33, atominė masė – 74,92. Egzistuoja trys jo formos: geltonasis, pilkasis ir juodasis. Geltonasis mažiau stabilus už kitas formas. Karštyje jis transformuojasi į pilką (metalo) formą. Juodasis stabilesnis už geltonąjį.

Arsenas priskiriamas prie toksinių sunkiųjų metalų grupės (antimetabolitas). Apsinuodyti galima, kai arseno patenka į organizmą su maistu, dirbant pesticidų pramonėje, jiems patekus į geriamąjį vandenį, savižudybės atvejais ir t. t. Jo galima rasti ir dažų bei medžio konservantų preparatuose. Arseno koncentracija kraujyje padidėja tik keletą dienų nuo jo patekimo į organizmą. Šlapime koncentracija išlieka ilgesnį laiką. Ilgiausiai jis išlieka plaukuose ir naguose. Apsinuodijus arsenu, prasideda hemolizinė anemija, hematurija, hemoglobinurija, ūminis inkstų funkcijos nepakankamumas. Arsenas slopina (inhibuoja) piruvato kinazę.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė