Meniu

Apobaltymai

Į lipoproteinų sudėtį dažniausiai įeina vienas ar keletas baltymų arba polipeptidų, vadinamų apobaltymais. Jie yra svarbūs lipoproteinų sąveikai su specialių ląstelių membranų receptoriais, ir taip dalyvauja reguliuojant cholesterolio homeostazę. Tam tikri apobaltymai aktyvina lipidų apykaitos fermentus, pvz., kraujo plazmos fermentą LCAT (lecitincholesterolacetiltransferazę), kurio dėka susidaro cholesterolio esteriai, ir ne kepenų lipoproteinlipazę. Apobaltymai žymimi lotyniškomis raidėmis (A, B, C ir t. t.). Didelio tankio lipoproteinų (DTL) pagrindiniai apobaltymai yra A-I ir A-II. Pagrindinis mažo tankio lipoproteinų (MTL) apobaltymas yra apoB (apoB-100). Jo yra ir labai mažo tankio lipoproteinuose (LMTL) bei chilomikronuose (apoB-48). Tačiau chilomikronų apobaltymas yra mažesnis už mažo tankio (MTL) lipoproteinų apobaltymą arba labai mažo tankio lipoproteinų apobaltymą ir turi kitą aminorūgščių sudėtį. ApoB-48 sintetinamas žarnyno enterocituose, o apoB-100 – kepenyse. Apobaltymai C-I, C-II, C-III yra maži polipeptidai, kurie lengvai gali migruoti nuo vienų lipoproteinų prie kitų. Į apoproteinų struktūrą įeina apie 5 proc. angliavandenių – manozės, galaktozės, fruktozės, gliukozės, gliukozamino ir sialo rūgščių. Nors apobaltymai atlieka struktūrinę funkciją, tačiau jų reikia lipoproteinų metabolizmui. Apobaltymas C-II aktyvina nekepeninę (ekstrahepatinę) lipoproteinlipazę, esančią kapiliarų endotelio ląstelių paviršiuje ir taip mažina trigliceridų kiekį plazmoje. Apobaltymas A-I, esantis didelio tankio lipoproteinuose ir chilomikronuose, yra kraujo plazmos LCAT aktyviklis ir katalizuoja cholesterolio esterių susidarymą. Apobaltymai vykdo lipidų pernašą tarp skirtingų lipoproteinų klasių arba tarp lipoproteinų ir ląstelių, tarpininkauja prisijungiant lipoproteinams prie ląstelės paviršiuje esančių receptorių. Be nurodytų A, B ir C apobaltymų, kraujo plazmos lipoproteinuose yra dar ir kitų baltymų. Iš LMTL išskirtas apobaltymas E (jam tenka 5–10 proc. visų LMTL apobaltymų). Apie 1 proc. šio baltymo visų aminorūgščių tenka argininui. Šio baltymo daugėja, esant III tipo hiperlipoproteinemijai.

Ligos.lt

Vertinant lipidų apykaitą, visada geresnė prognozė būna tada, kai randama didesnė ApoA1 reikšmė ir mažesnė ApoB reikšmė; juo santykis ApoA1/ ApoB didesnis, juo mažesnė rizika sirgti ateroskleroze.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas |Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Rašyti komentarą

Captcha