Meniu

Amino oksidazės

Katalizuoja biogeninių aminų detoksinimą oksidacinio deamininimo būdu. Reakcijos metu susidaro atitinkami aldehidai, amoniakas ir vandenilio peroksidas:

Ligos.lt

Žmogaus organizme yra du monoaminooksidazės izofermentai MAO-A ir MAO-B. Jie skiriasi specifiškumu substratams ir jautrumu skirtingiems slopikliams (inhibitoriams). Pavyzdžiui, noradrenaliną oksiduoja abi MAO izoformos, o dopaminą – tik MAO-B. Abi monoamino oksidazės yra išorinėje mitochondrijų membranoje, abiejų kofermentas yra FAD. Joms veikiant, vyksta monoaminooksidacinis deamininimas. Tai yra dviejų stadijų negrįžtamasis procesas.

Ligos.lt

Susidaręs H2O2, katalizuojant katalazei, suskyla į H2O ir O2. Susidaręs amoniakas panaudojamas karbamido biosintezei. Susidarę aldehidai toliau oksiduojami iki organinių rūgščių.

Ligos.lt

Medicinos reikmėms vartojami MAO-A ir MAO-B slopikliai. Pavyzdžiui, MAO-A slopiklis vaistas moklobemidas yra vartojamas kaip antidepresantas, o MAO-B slopiklis vaistas selegilinas – Parkinsono ligai gydyti.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas |Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos: slopiklis

Komentarai

  • Egle

    Ar gali vaistai visiskai nuslopinti ta MAO? Ir kaip ja po to naturaliai atstatyti? Ar ji atsistato savaime?

Rašyti komentarą

Captcha