Alkoholio dehidrogenazė

Terminas

Alkoholio dehidrogenazė (EC 1.1.1.1) – fermentas, katalizuojantis grįžtamąją etanolio oksidacijos reakciją. Ji yra priklausoma nuo NAD+, Zn turintis fermentas, dažniausiai esantis kepenų (95 proc.) ląstelių citozolyje ir mitochondrijose. Reakcijos metu susidaro acetaldehidas ir redukuotas kofermentas NADH+H+. Reakcijos kryptis priklauso nuo acetaldehido koncentracijos ir santykio NADH/NAD+ ląstelėje.

Ligos.lt

Alkoholio dehidrogenazė yra dimeras, sudarytas iš tapačių arba labai panašios struktūros polipeptidinių grandinių, koduojamas vieno geno alelių. Egzistuoja 3 alkoholio dehidrogenazės izoformos (ALDH1, ALDH2, ALDH3), kurios skiriasi protomerų struktūra, vieta ir aktyvumu. Europiečiams labiau būdingos ALDH1 ir ALDH3 izoformos, kai kurių Rytų kraštų tautose vyrauja ALDH2 izoforma, kuri yra gana aktyvi, tai gali būti padidėjusio jautrumo etanoliui priežastis. Alkoholdehidrogenazė nėra indukuojamas fermentas. Alkoholizmo atvejais šio fermento kepenyse nepadidėja.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Žymos
izoformos