Meniu

Acetoninių medžiagų metabolizmas

Periferinių audinių (ne kepenų) acetoninių medžiagų metabolizmui didžiausią įtaką turi acetoacetatas. Jis metabolizme dalyvauja tik aktyvintas. Aktyvinimas vyksta dviem būdais. Pagrindinis aktyvinimo būdas yra katalizuojant sukcinil-KoA-acetoacetato-KoA-transferazei. Kitas acetoacetato aktyvinimo būdas yra katalizuojant acetoacetil-KoA-sintetazei (EC 6.2.1-16) (acetoacetil-KoA-lipazei).

Acetoacetatas ir trihidroksibutiratas fiziologinėmis sąlygomis yra svarbiausi energijos šaltiniai. Ilgo badavimo metu acetoacetatas teikia net 75 proc. visos smegenims būtinos energijos. Jeigu maisto racionas yra gerai suderintas, tai pagrindinis smegenų energijos šaltinis yra gliukozė. Acetoninių medžiagų kraujyje dažniausiai daugėja, padidėjus jų sintezei kepenyse, o ne sumažėjus jų panaudojimui periferiniuose audiniuose. Jų koncentracijos didėjimas kraujyje (daugiau kaip 1 mg/dl) vadinamas ketonemija, jų atsiradimas šlapime – ketonurija.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas |Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Rašyti komentarą

Captcha