Meniu

Acetilcholinas

Ligos.lt

Tai yra parasimpatinės nervų sistemos mediatorius (tarpininkas). Jo sintezė vyksta cholinerginiuose neuronuose, veikiant citozolio fermentui cholinacetiltransferazei (EC 2.5.1.6). Acetilcholiną išskiriančios nervinės skaidulos vadinamos cholinerginėmis, o noradrenaliną išskiriančios – adrenerginėmis.

Ligos.lt

Jį išskiria nugaros smegenų motorinių neuronų galūnės, todėl jis yra visų nervų raumenų jungčių neuromediatorius. Jį, kaip neuromediatorių, išskiria pregangliniai neuronai ir parasimpatinės nervų sistemos postgangliniai neuronai. Žmogaus nervinės ląstelės nesintetina cholino, todėl acetilcholino sintezės metu naudojamas iš maisto pasisavintas ir iš sinapsinio plyšio įsiurbtas cholinas. Į neuronų vidų cholinas pernešamas pro tam tikrą pernašos baltymą, esantį aksono membranoje. Cholinacetiltransferazė yra citozolinis fermentas, acetil-KoA iš mitochondrijų yra pernešamas į citozolį, veikiant tam tikrai citrato pernašos sistemai. Susidaręs acetilcholinas yra kaupiamas sinapsinėse pūslelėse. Jis, kaip ir kiti neuromediatoriai, iš sinapsinių pūslelių į sinapsinį plyšį išskiriamas egzocitozės būdu, kuris priklauso nuo Ca2+ koncentracijos neurone. Iš sinapsinio plyšio acetilcholinas yra įsiurbiamas į jį išskyrusį neuroną, arba dar būdamas plyšyje, katalizuojant acetilcholinesterazei (EC 3.1.1.7), hidroliziniu būdu skyla į choliną ir acto rūgštį. Cholinas sugrįžta atgal į neuroną, kur panaudojamas acetilcholino sintezei. Į sinapsinį plyšį acetilcholinas išsiskiria ir čia suyra labai greitai. Veikiant šiam neuromediatoriui, per vieną sekundę galima perduoti net 1000 nervinių impulsų. Acetilcholinesterazė yra didelio katalizinio veikimo fermentas, per vieną sekundę atliekantis net 25 000 katalizinių veiksmų. Šio fermento aktyviajame centre yra serino, kuris katalizės metu kovalentine jungtimi jungia nuo acetilcholino atskilusią acetilgrupę. Dalyvaujant vandens molekulei, ši grupė atskyla kaip acetatas. Acetilcholinesterazę slopina fosforo organiniai junginiai.

Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas |Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė

Rašyti komentarą

Captcha