Valsartano vartojimas ir metabolnis sindromas

2016-08-16 | Ligos.lt

Arterinė hipertenzija ir atsparumas insulinui yra 2 neatsiejami metabolinio sindromo, kuris apima nutukimą ir dislipidemiją, komponentai. Pastaraisiais metais neapsiribojama vien hipertenzijos gydymu – ieškoma optimalaus vaisto, kuris ne tik veiksmingai mažintų arterinį kraujospūdį (AKS), bet ir užtikrintų geresnę metabolizmo kontrolę. Todėl atrasti angiotenzino II 1 tipo receptorių blokatoriai (ARB) ne tik veiksmingai mažina kraujospūdį, bet ir teigiamai veikia medžiagų apykaitą ir taip pagerina pacientų gyvenimo kokybę. Iki šiol labiausiai klinikinėje praktikoje įvertintas ir plačiausiai vartojamas ARB yra valsartanas.

Nutukimo ir metabolinio sindromo epidemija

Nutukusių žmonių daugėja ne tik Amerikoje, bet ir Europoje. Nurodoma, kad daugumoje Europos valstybių nutukusių žmonių padaugėjo 15–40 proc.. Nustatyta, kad ES valstybėse 21–37 proc. moterų turi antsvorio ir 7–36 proc. yra nutukusios, o vyrai – atitinkamai 35–54 proc. ir 6–29 proc. (1 pav.). Didžiausias antsvorio ir nutukimo paplitimas nustatytas tarp Graikijos moterų (73 proc.) ir Kipro vyrų (83 proc.). Lietuvoje nutukimas nustatytas 18,8 proc. žmonių (ES vidurkis 15,5 proc.). Kitas tyrimas parodė, kad Baltijos valstybėse antsvorio turi 53 proc. vyrų ir 51 proc. moterų, nutukusių yra 11 proc. vyrų ir 18 proc. moterų. Europoje, plintant nutukimo epidemijai, labai padidėjo sergamumas metaboliniu sindromu ir 2 tipo cukriniu diabetu. 2015 metais Europoje atlikta epidemiologinė analizė, kuri vertino pagrindinius metabolinio sindromo vertinimo kriterijus: gliukozės ir cholesterolio koncentraciją kraujyje, nutukimą bei padidėjusį arterinį kraujospūdį. Rezultatai parodė, kad tarp Lietuvos gyventojų yra ženkliai padidėjusi gliukozės, trigliceridų koncentracija kraujo serume bei vyrauja pilvinis nutukimas, lyginant su kitomis Europos valstybėmis (2 pav.).

Organizme padidėjusi gliukozės ir trigliceridų koncentracija aktyvina RAAS sistemą, kartu daugėja angiotenzino, angiotenzino II ir angiotenzino II 1 tipo receptorių koncentracija. Seniai įrodyta, kad nutukusiems asmenims AKS yra didesnis nei neturintiesiems antsvorio, todėl AKS kontroliuoti tampa sunkiau. Slopinant RAAS vaistais, mažėja rizika priaugti svorio, išsivystyti atsparumui insulinui ir gerėja AKS kontrolė.

Valsartanas efektyviai mažina AKS ir gerina medžiagų apykaitą

RAAS blokuojantys vaistai – angiotenzino receptorių blokatoriai, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai – tiek 2013 m.Europos kardiologų draugijos, tiek paskutiniosiose Šiaurės Amerikos bei Didžiosios Britanijos Arterinės hipertenzijos diagnostikos bei gydymo nuorodose rekomenduojami kaip pirmaeiliai vaistai (IA įrodymai) pradiniam bei palaikomajam hipertenzijos gydymui. ARB klasės vaistai veiksmingiausiai stabdo cukrinio diabeto vystymąsi, lyginant su kitais antihipertenziniais preparatais. Kaip rodo tyrimai, valsartanas cukrinio diabeto riziką asmenims, kurių gliukozės toleravimas sutrikęs, sumažina net 14 proc. Antidiabetinį valsartano poveikį akivaizdžiai įrodė klinikinis tyrimas NAVIGATOR. Jo duomenimis, valsartanas, vartojamas vienas ar derinamas su hidrochlorotiazidu, nepablogino gliukozės ir lipidų apykaitos, todėl galėtų būti pirmiausia rekomenduojamas vaistams pacientams, sergantiems kardiometaboliniu sindromu.

Padidėjus RAAS aktyvumui, didėja ir miokardo infarkto bei galvos smegenų insulto rizika. RAAS slopinimas lėtina aterosklerozės progresavimą, mažina širdies nepakankamumu sergančių pacientų sergamumą ir mirštamumą, reguliuoja AKS, užkerta kelią inkstų funkcijos nepakankamumui vystytis. Keletas per pastaruosius dešimtmečius atliktų klinikinių tyrimų parodė, kad šios grupės vaistas valsartanas taip pat mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką, padeda išsaugoti inkstų funkciją. Jie skiriami AH, širdies nepakankamumui ir stabiliai išeminei širdies ligai (širdies sutrikimų rizikos mažinimas pacientams, patyrusiems miokardo infarktą ir (arba) revaskulizaciją) gydyti. Tai vienintelis sartanas, turintis 3 patvirtintas indikacijas gydyti pacientus, sergančius AH, širdies nepakankamumu, patyrusius ūminį miokardo infarktą.

Ligos.lt

Valsartano vartojimas gerina lytinę funkciją

Antihipertenzinis gydymas dažniausiai būna ilgas, neretai vaistus pacientui tenka vartoti visą gyvenimą, todėl esti didesnė šalutinio nepageidaujamo poveikio rizika. Ilgalaikei kraujospūdžio kontrolei turėtų būti pasirenkami ne tik efektyvūs, bet ir saugūs, pacientų gerai toleruojami vaistai. Tokiems pirmiausia priskirtini ARB. Vienas dažnesnių antihipertenzinių vaistų nepageidaujamų poveikių yra lytinės funkcijos pokyčiai: sutrikusi erekcija ar ejakuliacija, susilpnėjęs lytinis potraukis ir kt. Bene dažniausiai diagnozuojamas ir labiausiai psichologiškai traumuojantis sutrikimas – erekcijos disfunkcija, kurios atsiradimą, be vaistų, skatina ir kitos būklės, neretai prisidedančios prie AH: vyresnis amžius, gretutinės ligos (cukrinis diabetas, metabolinis sindromas), antsvoris, rūkymas, dislipidemija. ARB – vieni tinkamiausių asmenims, jau turintiems erekcijos sutrikimų ar didesnę jų atsiradimo riziką. Nustatyta, jog kai kurie ARB (valsartanas, losartanas) netgi pagerina erekcijos funkciją. Manoma, kad tai susiję daugiausia su angiotenzino II blokada.

Angiotenzinas II yra vienas svarbiausių erekcijos funkcijos mediatorių, kurio poveikį aktyviai blokuoja ARB, o selektyviausiai – valsartanas. Nustatyta, kad vyrų lytinę funkciją valsartanas pagerina kompleksiškai: ne tik su stiprina bei pailgina erekciją, bet ir stimuliuoja lytinį potraukį, didina pasitenkinimą lytiniais santykiais, taigi apskritai pagerina intymaus gyvenimo kokybę. R. Dusing ir bendr. tyrimas atskleidė, kad, gydant AH valsartanu, vyrų seksualinė funkcija reikšmingai pagerėjo pagal visas esmines charakteristikas, įvertintas standartizuota IIEF skale: erekcijos ir orgazmo, libido, pasitenkinimo lytiniu gyvenimu. Ypač reikšmingai valsartanas pagerino erekciją – svarbiausią ir labiausiai pastebimą lytinės funkcijos požymį. Gydant valsartanu pacientų erekcija arba normalizavosi, arba tapo geresnė. Lytinis aktyvumas vartojant valsartaną pagerėjo nepriklausomai nuo buvusio iki tyrimo erekcijos sutrikimo laipsnio ir to, ar pacientai anksčiau vartojo antihipertenzinių vaistų ar ne; ar valsartanu buvo gydoma vienu ar kartu su kitais vaistais. Valsartanas pagerino ir kitas seksualines funkcijas: orgazmą, pasitenkinimą lytiniais santykiais, lytinį potraukį.

Apibendrinimas

Pagrindinės klinikinės problemos, su kuriomis susiduria gydytojai, yra sunkiai koreguojamas AKS. Kontroliuojant AKS, svarbu tinkamas medikamentinis gydymas, sukeliantis mažai nepageidaujamų reiškinių. Europos kardiologų, Europos hipertenzijos, Amerikos hipertenzijos ir Tarptautinės hipertenzijos draugijų parengtose Arterinės hipertenzijos gydymo gairėse valsartanas yra įtrauktas į pirmos eilės vaistus AH gydyti. Išsamiais tyrimais įrodyta, kad šis ARB klasei priklausantis vaistas ne tik efektyviai mažina kraujospūdį, bet ir padeda koreguoti kitus neretai su hipertenzija metabolinį sindromą sudarančius komponentus – nutukimą, 2 tipo cukrinį diabetą ar prediabetines būkles. Išsamiais tyrimais įrodyta, kad skiriant valsartaną reikšmingai sumažėja atsparumas insulinui, naujų 2 tipo CD atvejų skaičius.

Parengė gyd. R. Nutautienė

Šaltinis: "Lietuvos gydytojo žurnalas" Nr.2, 2016m.