Vaistai kaip erekcijos sutrikimų priežastis

2016-09-08 | Ligos.lt

Tarp erekcijos sutrikimų (erektilinės disfunkcijos, ED) priežasčių paciento vartojami vaistai sudaro iki 25 proc. (1). Kadangi tiek įvairios ligos, tiek ir joms gydyti vaistai gali sutrikdyti erekciją, trumpai apžvelgsime tiek svarbiausias ligas, tiek ir jų medikamentinį gydymą.

Priminsime, kad jaunų vyrų erekcijos sutrikimų priežastys dažniau būna psichologinio pobūdžio, o vyresnių – organinės (varpos kraujagyslių susiaurėjimas dėl aterosklerozės) kilmės.

Širdies ir kraujagyslių ligos: arterinė hipertenzija

Erekciją lemia varpos kraujagyslių išsiplėtimas, vadinasi, kraujospūdžio pokyčiai (tiek sumažėjimas, tiek ir padidėjimas) turi esminės reikšmės varpos sustandėjimui.

ED manifestacija sergantiesiems arterine hipertenzija priklauso nuo ligos sunkumo, jos „stažo“, lydinčių susirgimų ir kt. Tyrimai rodo, kad arterine hipertenzija sergantys vyrai patiria ED du kartus dažniau, negu to paties amžiaus pacientai su normaliu kraujospūdžiu. Kitų tyrinėtojų duomenimis, ED dažnumas sergantiesiems arterine hipertenzija sudaro 44 proc. ir daugiau (2, 3).

[Kaip bebūtų keista, arterinė hipertenzija ilgą laiką nepasireiškia kokiais nors simptomais: mat, ligonio organizmas prisitaiko prie padidėjusio kraujospūdžio. Tačiau negydoma arterinė hipertenzija komplikuojasi insultu, miokardo infarktu ir kt. Todėl ne be pagrindo hipertenzija yra dar vadinamas “tyliąja žudike”.]

Hipertenzija yra gydoma įvairiais vaistais. Jų poveikis erekcijai yra nevienodas: blogiausiais laikomi diuretikai, betaadrenoblokatoriai (išskyrus vazodilatacinius), tuo tapu kalcio kanalų blokatoriai ir angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitoriai – neutraliais. O erekciją gali palankiai veikti angiotenzino receptorių blokatoriai (ARB) ir kai kurie vazodiataciniai betablokatoriai (4).

Širdies nepakankamumas

Širdies nepakankamumas vystosi dėl nusilpusios širdies kaip siurblio veiklos; šie sutrikimai dažnesni vyresniems pacientams. ED pasitaiko maždaug ¾ tokių pacientų (5). Nepalankiai erekciją veikia stiprūs diuretikai (o ypač taip vadinamieji aldosterono antagonistai), betaadrenoblokatoriai (išskyrus vazodilatacinius), AKF inhibitoriai laikomi bent jau neutraliais, o geriausiais laikomi ARB ir kai kurie vazodilataciniai betablokatoriai.

Koronarinė (vainikinių arterijų) širdies liga

Varpos arterijos savo dydžiu ir kitomis savybėmis primena širdies vainikines. Todėl varpos arterijų aterosklerozė ir to pasekmė - erekcijos sutrikimai, labai dažnai pasireiškia anksčiau, negu, pvz., miokardo infarktas. Lenkų mokslininkai nustatė, kad daugiau kaip pusė vyrų prieš įvykstant miokardo infarktui jau skundėsi erekcijos sutrikimais (6). Šiai ligai gydyti vartojami vaistai – betaadrenoblokatoriai dažnai sutrikdo erekciją, kalcio antagonistai ir AKF inhibitoriai laikomi neutraliais, o ARB – šiuo požiūriu geriausiais. Kiti vaistai (slopinantys trombocitų agregaciją, taip pat kraujo krešėjimą slopinantys, mažinantys cholesterolio koncentraciją kraujyje) įtakos erekcijai (bent jau neigiamos) neturi. Reikia atsiminti, kad kraujagysles plečiančių nitratų preparatų draudžiama vartoti, jei krūtinės anginos priepuolis ištinka vartojančius 5-FDE pacientus.

Diabetas ir jam gydyti vartojami vaistai

Diabetui būdinga universali ir greitai progresuojanti kraujagyslių aterosklerozė, pažeidžianti ir varpos arterijas. Net iki 55 proc. sergančiųjų diabetu turi erekcijos sutrikimų. Be to, diabetikams ED atsiranda net 10-15 metų anksčiau, lyginant su diabetu nesergantiems (7). Priežastys – ne tik aterosklerozė, bet ir periferinių nervų funkcijos sutrikimai (diabetinė polineuropatija).

Tiek žymi hipoglikemija, tiek ir hiperglikemija gali neigiamai paveikti ir taip šiuo atveju nestabilią erekciją. Todėl tinkama cukraus kiekio kraujyje ir kraujospūdžio kontrolė gali padėti sumažinti diabeto poveikį kraujagyslėms.

Prostatos ligos ir joms gydyti vartojami vaistai

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) vystosi dėl prostatos audinių išbujojimo.  Priežastis – sutrikusi pagrindinio vyriškojo hormono, testosterono, apykaita. Tai labai dažna liga: 40 metų vyrams gerybinis prostatos išvešėjimas pasitaiko 14%, 60 metų vyrams - daugiau kaip 50%, vyresniems kaip 85 metų – 90%. Didėjanti prostata spaudžia šlaplę, dėl to atsiranda šlapinimo sutrikimai. Tenka keltis šlapintis naktį, sutrinka miegas, o dėl to labai dažnai ir lytinė funkcija.

Pagrindiniai sintetiniai vaistai gerybinei priešinės liaukos hiperplazijai gydyti yra alfaadrenoblokatoriai. Jie, kaip taisyklė, erekcijos nesutrikdo, tačiau jie neretai atitolina ejakuliaciją. Tuo tarpu kiti svarbūs vaistai, mažinantys prostatos dydį, vadinamieji 5-alfareduktazės inhibitoriai, neretai sutrikdo erekciją: tai aiškinama šių vaistų slopinančiu poveikiu pagrindinio vyriškojo lytinio hormono testosterono apykaitai (8). Prostatos vėžiui gydyti vartojami tiek medikamentai, tiek ir kiti gydymo metodai gali reikšmingai pabloginti erekciją.

Depresija ir antidepresantai

Depresija sergantys labai dažnai skundžiasi lytinės sistemos sutrikimais (sumažėjusiu lytiniu potraukiu, nepakankama erekcija ir kt.). Beje, ir patys erekcijos (ar ejakuliacijos sutrikimai) sutrikimai dažnai provokuoja depresiją. Pvz., apysunkė ar sunki ED padidina depresijos riziką 6 kartus.

Depresijai gydyti vartojami įvairūs antidepresantai. Įvairiais duomenimis,  40-60 proc. vartojančių antidepresantus, kenčia nuo erekcijos sutrikimų (9). Taigi, erekcijos sutrikimai yra dažna antidepresantų šalutinio poveikio pasekmė. Manoma, kad to priežastis yra antidepresantų poveikis įvairiems mediatoriams (serotoninui, noradrenalinui ir kt.), kurie vaidina svarbų vaidmenį centrinėje erekcijos reguliacijoje. Tiesa, įvairių antidepresantų neigiamas poveikis erekcijai gali skirtis.

Kitos psichikos ligos (šizofrenija, maniakinė-depresinė psichozė ir kt.)

Net 45-80% sergančiųjų šizofrenija turi erekcijos sutrikimų (10). Šizofrenijai gydyti vartojami antipsichotikai (kaip ir pačios psichikos ligos) neigiamai veikia erekciją ir kitus lytinės veiklos rodiklius. Poveikio mechanizmas – neigiamas poveikis įvairiems nervų sistemos mediatoriams, pirmiausia, dopaminui. Galima paminėti daugybę kitų vaistų (jau nekalbant apie narkotikus): tai skausmą slopinantys (ypač narkotiniai), CNS raminantys (trankviliantai), priešvėžiniai vaistai, kai kurie priešgrybeliniai antibiotikai, įvairūs hormoniniai preparatai ir kt. (11).

Apibendrinant galima tvirtinti, kad, palyginti, daug ligų ir joms gydyti vartojamų vaistų provokuoja erekcijos sutrikimus. Taip anaiptol nereiškia, kad šių ligų nereikia gydyti: priešingai, jų gydymas būtinas: svarbu pasirinkti tinkamus vaistus. Antra vertus, lygiai taip yra būtinas erekcijos sutrikimų gydymas: kaip taisyklė, jis teigiamai veikia minėtomis ligomis sergančiųjų pacientų būklę.