Tinkamas hemorojaus gydymas užkerta kelia jo komplikacijų išsivystymui

2016-06-28 | Ligos.lt

Kraujavimas iš apatinės virškinamojo trakto (VT) dalies – tai gana dažna stacionarinio gydymo reikalinga priežastis. Pasireiškimo dažnis nuolat kintantis. Manoma, kad atitinka vieną penktąją dalį kraujavimo iš viršutinės VT dalies ir pasireiškia 21–27 asmenims iš 100 tūkst. suaugusiųjų per metus.

Kraujavimas iš apatinės VT dalies įtariamas visada, jei pacientas skundžiasi hematocheze (kraujingos išmatos). Tai gali būti grynas kraujas, kraujo krešuliai, išmatas dengiantis kraujas, su suformuotomis išmatomis susimaišęs kraujas ar kraujingas viduriavimas. Kuo žemiau žarnyne yra kraujavimo šaltinis,

tuo raudonesnis, šviesesnis kraujas būna išmatose. Jeigu visos išmatos nusidažiusios tamsia burokėlių arba raudonai ruda spalva, galima įtarti, kad kraujuoja iš plonosios arba kylančiosios gaubtinės žarnos. Jeigu išmatos šviesiai raudonos, vyšnių ar aviečių spalvos, padengtos gleivėmis, galimai kraujuoja iš nusileidžiančiosios arba riestinės žarnos. Jeigu išmatų paviršiuje matoma šviesiai raudonų ruožų arba šviežio kraujo, kraujavimo šaltinis dažniausiai yra tiesiojoje žarnoje (varikoziniai mazgai, išangės įplėša arba išopėjęs navikas). Esant išangės ir tiesiosios žarnos pažeidimų (hemorojus ar išangės įplėša), dažnai pasirodo nedaug šviesaus raudono kraujo ant išmatų paviršiaus ar tualetinio popieriaus, ypač pasistanginus ir pasituštinus kietomis išmatomis. Manoma, kad daugiau nei 50 proc. žmonių, vyresnių kaip 50 metų, turi daugiau ar mažiau padidėjusius hemorojinius mazgus, o proktologijos stacionaruose hemorojumi sergantys asmenys sudaro apie trečdalį visų ligonių.

Hemorojaus etiologiniai veiksniai

Žodis „hemorojus“ yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „kraujagyslės, pripildytos kraujo“. Išangės kanale kraujagyslės sudaro tankią kraujagyslinę pagalvėlę, kitaip dar vadinamą hemoroidais. Tai normalūs kiekvieno žmogaus organizme esantys dariniai. Šie rezginiai padeda geriau užsidaryti išeinamajai angai, tačiau dėl įvairių priežasčių, kurios didina spaudimą pilve, šie mazgai padidėja, hipertrofuoja ir gali sukelti kraujavimą, skausmą ar kitokius nemalonius jutimus išeinamosios angos srityje. Padidėję, prasiplėtę šie rezginiai vadinami hemorojumi, arba hemorojiniais mazgais.

Nors hemorojus žinomas nuo senų laikų, jo priežastys iki šiol tebėra neaiškios. Vidurių užkietėjimas, stanginimasis tuštinantis neabejotinai skatina hemorojaus simptomus, tačiau tai nėra būtinas hemorojaus palydovas. Paradoksalu, bet viduriavimas taip pat gali būti prasidėjus hemorojui ar pabloginti ligos eigą.

Hemorojui atsirasti gali turėti įtakos keletas veiksnių:

  • paveldimumas;
  • ilgalaikis stovimas ar sėdimas darbas;
  • veninių vožtuvų nepakankamumas;
  • sunkumų kilnojimas;
  • nėštumas bei hormoniniai pokyčiai;
  • vyresnis amžius;
  • antsvoris.

Hemorojumi dažniau serga vyrai ir nėščios moterys. Didelis šios ligos paplitimas yra išsivysčiusiose šalyse, kur žmonės gyvena pasiturimai. Paprastai tokių žmonių mitybos tipas – vakarietiškas, maistas turi daug lengvai pasisavinamų angliavandenių ir mažai skaidulų.

Negalavimai, kuriuos sukelia hemorojus

Pagrindiniai du hemorojumi sergančių asmenų nusiskundimai yra kraujavimas ir hemorojinių mazgų iškritimas. Kraujavimas dažnai esti pirmas ligos simptomas ir pasireiškia nedideliu kraujo kiekiu, pasirodančiu tuštinimosi pabaigoje bei pastebimu ant tualetinio popieriaus, ypač pasituštinus kietomis išmatomis. Ligai progresuojant daugiau kraujo būna praėjus kelioms minutėms po pasituštinimo. Kraujas būna šviesiai raudonos spalvos.

Ligai progresuojant iškrenta hemorojiniai mazgai. Iš pradžių vidinis hemorojinis mazgas pasirodo išangėje po ženklesnio stanginimosi ir pasituštinus iškarto sugrįžta. Vėliau tokį mazgą tenka grąžinti ranka. Jau šiame etape jie gali iškristi ir sunkiau keliant, kosint ar čiaudint. Esant sunkiai stadijai, mazgai jau būna iškritę nuolatos, gleivinė pastoviai traumuojama dėl apatinių drabužių. Nepriklausomai nuo hemorojinių mazgų laipsnio iš išeinamosios angos būdingos išskyros, odos skausmingumas ir niežėjimas aplink išangę. Hemorojus nėra gyvybei pavojinga liga, paskyrus gydymą simptomai dažnai praeina per kelias dienas, tačiau jie linkę kartotis. Reikia nepamiršti, kad nesikreipiant į medikus, o leidžiant hemorojiniams mazgams dažnai ir gausiai kraujuoti, gali atsirasti mažakraujystė (anemija). Iškritęs hemorojinis mazgas gali įstrigti išangėje, sukeldamas skausmą. Sergant hemorojumi infekciniai sukėlėjai lengviau patenka į aplink išangę esančius audinius ir gali sukelti jų uždegimą.

Gydymas

Hemorojaus gydymas priklauso nuo sunkumo ir stadijos. Hemorojiniams mazgams gydyti taikomos konservatyvios priemonės: dieta (nevartoti alkoholio, aštrių prieskonių, kuo daugiau valgyti vaisių ir daržovių, daug skaidulų turinčio maisto – kruopų, rupios duonos, sėlenų); rekomenduojama vengti vidurių užkietėjimo (užkietėjus viduriams, daug sunkiau pasituštinti, stipriau stanginamasi, be to, standžios išmatos labiau žaloja hemorojinius mazgus); išangės higiena (apsiplauti po kiekvieno pasituštinimo, tinka drungno vandens vonelės; tai ne tik padeda palaikyti švarą, bet ir išvengti uždegimo, pabrinkimo); dubens raumenis stiprinantys fiziniai pratimai. Jei vyrauja išorinis hemorojus, per didelis švarinimasis gali pakenkti: dažnai plaunant hemorojaus sritį su muilu, pašalinamas išorinis apsauginis odos sluoksnis, dėl to vaikštant hemorojaus mazgai dėl trinties labiau žalojami. Norint to išvengti, rekomenduojama tepti kremu, pavyzdžiui, vazelinu, tinka ir bet kurie kiti hemorojui gydyti skirti kremai.

Ligos.lt

Naujiena hemorojui gydyti Lietuvoje – medicinos priemonė HemoClin tepalas ir gelis

Pacientai, kuriuos vargina hemorojus ir išangės įtrūkimai, nuolat jaučia išangės skausmą ir patiria nepatogumų. Dažniausiai jie stengiasi, kad kiti to nesužinotų, nes drovisi.

Pacientai ieško preparato, kuris:

  • greitai sukelia ilgai trunkantį poveikį;
  • veiksmingai skatina hemorojaus gijimą ir palengvina nemalonų pojūtį išangėje;
  • apsaugo nuo infekcijų;
  • nesukelia nepageidaujamo poveikio, todėl tinka vartoti nėščioms ir žindančioms moterims;
  • nesudėtingai vartojamas ir higieniškas.

Tokias savybes atitinka medicininė priemonė HemoClin tepalas ir gelis. HemoClin sudėtyje yra klinikoje ištirtos, patentuotos biologiškai aktyvios bakterijas slopinančios medžiagos, kurios kontroliuoja su hemorojiniais mazgais susijusias problemas ir apsaugo nuo nemalonaus pojūčio išangėje pasikartojimo bei infekcijos. HemoClin esantis 2QR apgaubia bakteriją, todėl ji negali prisijungti prie receptorių,patekti į ląsteles ir sukelti infekciją. O tyrimų rezultatai rodo, kad būtent infekcijos nepažeistas hemorojus gyja gerokai greičiau, palyginti su atvejais, kai išsivysto infekcija. HemoClin yra saugus, jo sudėtyje nėra alergiją sukeliančių ar agresyviu poveikiu pasižyminčių medžiagų. Jis nepatenka į kraujotaką, todėl tinka vartoti nėščioms ir žindančioms moterims. Konkurentai, kurių sudėtyje yra vietiškai veikiančių anestetikų, sukelia trumpalaikį palengvėjimą, kuris tik neilgam pagerina savijautą, tačiau netinka profilaktikai, todėl hemorojus kartojasi. HemoClin ne tik palengvina hemorojaus simptomus, bet ir apsaugo nuo jo atkryčių (lentelė).

Apibendrinimas

Hemorojus – tai išangės kraujagyslinių audinių išvešėjimas, išsiplėtimas. Hemorojus skiriamas į vidinį (kai hemorojiniai mazgai yra išangės kanalo viduje, padengti gleivine) ir išorinį (kai hemorojiniai mazgai yra po oda aplink išangę). Būdingas išangės niežėjimas, skausmingumas, kraujavimas, hemorojinių mazgų iškritimas, išskyros iš išangės. Hemorojaus atsiradimą skatina vidurių užkietėjimas, dažnas stanginimasis tuštinantis, nėštumas, venų vožtuvų nepakankamumas, ilgalaikis sėdimas ar stovimas darbas, sunkumų kilnojimas. Kartais hemorojinių mazgų atsiranda net kai nėra šių veiksnių. Taip pat įtakos turi paveldimumas, vyresnis amžius, antsvoris. Vyrai serga 2 kartus dažniau nei moterys. Pagrindiniai hemorojaus simptomai

yra kraujavimas ir hemorojinių mazgų iškritimas. Dažniausiai pasirodo nedidelis šviežio kraujo kiekis tuštinimosi pabaigoje, ypač jei išmatos kietos ir tuštinantis intensyviai stanginamasi. Ligai progresuojant, kraujo pėdsakai gali būti nesusiję su tuštinimusi. Žmonės dažnai delsia ir nesigydo hemorojaus, slepia šią problemą, vengia apie ją kalbėti. Tačiau laiku pastebėjus ligą, ją galima išgydyti specialiomis priemonėmis, atliekant specialias procedūras, ir išvengti operacijos. Hemorojinių mazgų uždegimą malšina įvairūs tepalai, nes uždegiminio hemorojaus komponentas paprastai būna išangės išorėje, todėl lengvai ir veiksmingai pasiekiamas. HemoClin – alternatyvi greitai veikianti, nesudėtingai vartojama ir švarą užtikrinanti medicinos priemonė. Siekiant patenkinti skirtingų pacientų poreikius, tiekiamas dviejų formų HemoClin:

1. HemoClin Cool šaldantis gelis: greitai pasireiškiantis šaldomasis poveikis; itin greitai pajuntamas skausmo palengvėjimas; skirtas vartoti nuo vidinių hemorojinių mazgų; specialus aplikatorius; higieniškesnis, nėra tiesioginio kontakto su preparatu.

2. HemoClin gelis tūbelėje: geriausiai žinoma preparato forma. HemoClin yra nesudėtingai vartojamas, saugus ir greitai veikiantis alternatyvus preparatas, skirtas hemorojaus ir išangės įtrūkimų sukeltiems simptomams lengvinti.

Parengė gyd. R. Jasiukevičiūtė

Šaltinis: "Farmacija ir laikas" Nr.3, 2016m.