Tabletė geram meilužiui

2024-03-28 |

Interviu su urologu, vyrų sveikatos specialistu profesoriumi Baliu Dainiu.

Ne paslaptis, daugelis vyrų giliai įsitikinę, jog yra patys geriausi ir nepralenkiami lovos partneriai. Retas kuris pagalvoja, nuo ko gi priklauso moters lytinis pasitenkinimas: vyro fizinio ar dvasinio patrauklumo, mokėjimo kalbėti ir jaudinti žodžiais, gestais ar žvilgsniu, lytinio organo dydžio, patirties ir sekso technikos išmanymo ar kitokių dalykų.  Mokslininkai tvirtina, kad greta šių paminėtų dalykų partnerių pasitenkinimui labai svarbi gali būti lytinio akto trukmė – tai yra, laikas nuo lytinio akto pradžios iki sėklos išsiliejimo, vadinamosios ejakuliacijos. Tyrimai rodo, kad kone kas penktas lytiškai aktyvus vyras “baigia per anksti” ir tai gali kelti įvairių nepatogumų – pradedant seksualiniu partnerės (ar jų abiejų) nepasitenkinimu ar  depresija ir baigiant poros santykių griūtimi.

Ar yra moksliškai ar kaip nors kitaip, pavyzdžiui, empiriškai, apibrėžta „normalaus lytinio akto“ trukmė?

Lytinio akto trukmės norma, jei taip galima pasakyti, yra nustatyta, tačiau tos normos truputėlį kinta. Kai aš buvau jaunas, tais vadinamaisiais tarybiniais laikais, buvo nustatyta tokia normalaus lytinio akto trukmės norma: ne mažiau kaip 2 minutės arba 60 varpos frikcijų makštyje. Dabar tie normatyvai keičiasi dėl daugelio priežasčių. Daug kas keičiasi ir ne į gerąją pusę: vyrai silpnėja, spermos kokybė blogėja. Tai verčia keisti ir lytinio akto standartus: dabar jau 1 minutė yra gerai, norma. Vis dėlto dauguma seksologų mano, kad normalus lytinis aktas turėtų trukti apie 5 – 10 minučių. Trumpiau negu 1 minutė turėtų būti vertinama kaip priešlaikinė ejakuliacija, tam tikra seksualinė disfunkcija, kurią reikia gydyti. Priešlaikine ejakuliacija, aišku, turėtume vaidinti ir tuos atvejus, kada ejakuliacija įvyksta nespėjus įvesti varpos į makštį, tai yra, prieš varpos įvedimą, penetraciją.

Seksologai linkę teigti, kad lytinio gyvenimo norma yra tai, kas gerai abiem partneriams, abu partnerius patenkina, nekenkia jų sveikatai ir netrikdo aplinkinių.

Į šitą klausimą atsakysiu pavyzdžiu iš savo praktikos. Į mane kreipėsi viena pora, ne dėl priešlaikinės ejakuliacijos, o dėl kitokių dalykų, bet įsišnekėjome ir apie lytinį aktą. Moteris sako man: „Mūsų lytinius santykius pavadinčiau „greituku“. Trys penkios frikcijos, ir abu su vyru pasiekiame orgazmą. Mums labai gerai“. Ką aš galėjau jiems atsakyti? Jei abiem gerai, vadinasi gerai, jokio gydymo nereikia. Tada aš jų paklausiau: „Gal norėtumėte kažką keisti, gal prailginti aktą“? Jie atsakė, kad nieko keisti nereikia. Greitukas tenkina juodu abu, netgi turi privalumų, nes abu gali pasitenkinti greitai, nereikia jokio pasiruošimo ar specialių sąlygų – pavyzdžiui, važiuodami naktį tarpmiestiniu autobusu (juokiasi). Šis pavyzdys, o tokių yra daug, rodo, kad lytinio akto trukmės normos yra labai individualios.

Ar pakankama lytinio akto trukmė turi biologinę prasmę, ar ji svarbi tik dėl abiejų partnerių pasitenkinimo?

Žinoma, turi. Ilgiau trunkantis malonumas emociškai ir psichologiškai labiau suartina partnerius, lytinio akto metu, ypač jei labai susijaudinama, suaktyvėja dubens organų kraujotaka, kiaušialąstės, didėja pastojimo galimybės. Žodžiu, gamta viską yra numačiusi ir paskaičiavusi, nieko nedaro be tikslo.

Ar vis dar vyksta mokslininkų diskusijos, kad galbūt lytinis malonumas – tik žmogaus priedermė ir privilegija? Ar kiti gyvūnai jaučia pasitenkinimą santykiaudami?

Manau, kad lytinį malonumą jaučia ne tik žmogus. Lytinis potraukis egzistuoja ir gyvūnų pasaulyje. O jeigu yra libido, potraukis, vadinasi, turėtų būti ir malonumas. Nes kuo gi kitu suviliotum gyvūną pratęsti giminę, rūšį, atlikti lytinį aktą, jei ne jį apvainikuojančiu abipusiu pasitenkinimu. Čia paraleles galima įžiūrėti su maitinimusi: valgymas irgi yra malonumą teikiantis procesas. Tai, kad daugelio gyvūnų lytinis aktas, žiūrint žmonių akimis, atrodo trumpas, neturėtų stebinti. Kokios trukmės jis bebūtų, gyvūnams jis suteikia tiek malonumo, kiek jiems reikia. Gyvūnai, kurie nustoja domėtis seksu, pasmerkti išnykti. Tai įrodo pandų pavyzdys Šie gyvūnai tingūs, nesidomi priešinga lytimi, todėl jų populiacija pasaulyje katastrofiškai mažėja.

Kaip dažni ejakuliacijos sutrikimai visuomenėje?

Ejakuliacijos sutrikimai skirstomi į priešlaikinį spermos išsiliejimą (priešlaikinę ejakuliaciją), sunkiai pasiekiamą ejakuliaciją, ejakuliacijos nebuvimą, atbulinę (retrogradinę) ejakuliaciją (vadinamieji sausi lytiniai santykiai), skausmingą ejakuliaciją. Dažniausiai vyrai kreipiasi dėl priešlaikinės ejakuliacijos, o dėl kitų sutrikimų gerokai rečiau. Literatūros duomenimis, priešlaikine ejakuliacija skundžiasi 15 – 20 proc. vyrų. Šis sutrikimas neigiamai paveikia abiejų partnerių santykius, nes sukelia lytinę disharmoniją. Jei vyro sperma išsilieja per anksti, moteris lieka nepasitenkinusi, jos orgazmas ateina vėliau, o nesant stimuliacijos varpa, gali iš viso neateiti.

Kokios svarbiausios priešlaikinės ejakuliacijos priežastys? Kokio tipo vyrai nuo jos dažniau kenčia?

Priešlaikinė ejakuliacija skirstoma į pirminę ir antrinę. Pirminė ejakuliacija vyrą vargina visą gyvenimą, nuo pat jo seksualinio debiuto. Ši forma būdinga vadinamiesiems simpatikotonikams. Tokio tipo vyrą atpažįstu nuo slenksčio, nereikia nė klausti, kodėl atėjai: jis viską daro paskubomis – greitai kalba, tiesiog balbatuoja, greitai valgo, greitai rausta, linkęs prakaituoti. Tai padidėjusio simpatinės nervų sistemos aktyvumo požymiai. Gydant reikia slopinti simpatinę sistemą, ir sutrikimas praeina. Antrinės priešlaikinės ejakuliacijos priežasčių gali būti įvairių: lytinių ir dubens organų uždegimai, pavyzdžiui, prostatitas, balanopostitas (apyvarpės uždegimas), psichoemociniai veiksniai – pirmieji gyvenime lytiniai santykiai, nauja ar labai jaudinanti partnerė, negimdžiusi moteris ir siauresnė jos makštis (labiau spaudžia ir dirgina varpą), ilgalaikė lytinė abstinencija, kai kurios nervų sistemos ligos. Vedusiems, ilgiau santuokoje su ta pačia partnere gyvenantiems vyrams šis sutrikimas pasitaiko rečiau.

Kaip vyrai reaguoja į priešlaikinę ejakuliaciją, ar labai pergyvena dėl šio sutrikimo?

Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad į priešlaikinę ejakuliaciją vyrai dažniausiai reaguoja skausmingai, bet gal lengviau negu į erekcijos sutrikimą. Daug kas priklauso nuo partnerės reakcijos. Jei moteris dėl priešlaikinės ejakuliacijos nepasitenkina, vyras tai išgyvena, jaučiasi nevisavertis, neužtikrintas. Prasideda fobijos, vyras gali pradėti vengti intymumo, kartais net nebenori gatvėje sutikti moters, kurią „nuvylė“. Netikrumo jausmas gali neigiamai paveikti ir erekciją. Kita vertus susilpnėjusi erekcija gali paankstinti ejakuliaciją. Užsisuka ydingas ratas. Šioje situacijoje gerą gydomąjį efektą duoda vaistai, gerinantys erekciją. Moterų reakcija į partnerio priešlaikinę ejakuliaciją įvairi. Pasitaiko tokių, kurioms ir „greitukas“ labai gerai, bet kitos lieka nepatenkintos trumpu lytiniu aktu.

informacija.informacija

Kada vyrui reikėtų kreiptis pagalbos į specialistą dėl priešlaikinės ejakuliacijos? Kaip minėjote, normos labai individualios.

Pagalbos reikėtų kreiptis tuomet, jei vyras ar abu partneriai jaučia diskomfortą. Kaip kurios poros puikiai prisitaiko prie esamos lytinio akto trukmės ir visiškai pasitenkina.

Kaip dabartiniu metu gydoma priešlaikinė ejakuliacija?

Gydoma kompleksiškai: nemedikamentiniais būdais ir vaistais. Nemedikamentinį gydymą jau paminėjau – tai elgesio, psichoterapija, vaidinamasis stop – starto metodas, varpos frikcijų lėtinimas, sustabdymas, sekso pozicijų keitimas, prezervatyvo, sumažinančio varpos galvutės jautrumą, panaudojimas ir kt. Dėl priešlaikinės ejakuliacijos rečiau kenčia apipjaustyti vyrai, nes jų varpos galvutė mažiau jautri. Sekso prekių parduotuvėse galima įsigyti specialių tepalų (su lidokainu ar kt.), purškalų, sumažinančių varpos jautrumą ir atitolinančių ejakuliaciją, bet šios priemonės nepatinka moterims, nes sumažina makšties gleivinės jautrumą, o tuo pačiu ir malonumo pojūtį, pasitenkinimą. Situacija pasikeitė, kai atsirado naujas preparatas. Jo išskirtinumas – stiprus trumpas poveikis ir greitas pasišalinimas iš organizmo. Jau po kelių valandų šio vaisto poveikis beveik praeina. Todėl jis gana gerai toleruojamas, nepastebėta emocijų, protinės veiklos, reakcijos slopinimo. Vaisto išgėręs vakare prieš miegą, rytą vyras pabunda žvalus. Šis vaistas labai tiktų meilužę turinčiam vyrui, nes po trumpo slapto susitikimo jis gali greitai grįžti namo guvus ir žvalus, nesukeldamas namuose laukiančios antrosios pusės įtarimų. Lietuvoje vaistas atsirado pernai lapkričio mėnesį.

Klausimas desertui: ar tokių vaistų atsiradimas, nepaskatins didesnio visuomenės moralinio pakrikimo?

Neseniai buvo paskelbti Prancūzijoje atlikto tyrimo rezultatai: paaiškėjo, kad 50 proc. šios šalies vyrų ir 49,5 proc. moterų turi meilužių. Tokia tikrovė. Tai moralinė ir dvasinė problema, vaistai nei paskatins, nei sulaikys nuo noro ar pastangų turėti meilužę ar meilužį.