Meniu

Sportuojame mėgėjiškai: kaip išvengti traumų?

2018-10-30

Sportuojame mėgėjiškai: kaip išvengti traumų?

Daugelis šiandieninių žmonių rūpinasi savo sveikata bei puikia savijauta, o kalbos bei informacija apie aktyvaus gyvenimo būdo naudą dažnam nepraslysta pro ausis – pagal savo galimybes ir pomėgius imamės vienokios ar kitokios sportinės veiklos. Kaip populiariausias galėtume išskirti bėgimą, šiaurietišką ėjimą, vaikščiojimą, važiavimą dviračiu, šokius, taip pat treniruotes krepšinio aikštelėje bei sporto salėje. Kad ir koks sportas yra naudingas, jis neretai tampa ir įvairių traumų priežastimi. Kaip nuo to apsisaugoti? Ką daryti patyrus traumą ir kas lemia traumų atsiradimą?

Pirmiausia paminėkime, kas suponuoja tai, jog sportuojantieji, ypač pradedantieji, patiria lengvesnes ar sudėtingesnes traumas. Priežastimis paprastai įvardijamas nepakankamas apšilimas (pavyzdžiui, neatlikus tempimo pratimų iškart imamasi intensyvios sportinės veiklos), netinkama sportavimo metodika, per daug intensyvios treniruotės, kūno siunčiamų signalų ignoravimas, prastas sporto inventorius, netinkama sportavimui pasirinkta avalynė.

Dažniausiai sportuojant patiriamos traumos yra įvairaus sunkumo sumušimai, itin dažnai patempiami raumenys ar raiščiai. Tai – vienos lengvesnių traumų, kurių gydymas nesudėtingas ir nelabai ilgas. Patyrę lengvesnę traumą pacientai paprastai gydosi namuose. Svarbiausia, poilsio režimas, apsaugoti traumuotą galūnę nuo apkrovų, šaldyti, o vėliau šildyti pažeistą vietą ir nešioti specialų įtvarą. Kas kita, jei patiriamos sudėtingesnės traumos, pavyzdžiui, raumenų, raiščių ar menisko plyšimas, kaulų lūžiai. Gydymas tokiu atveju užtrunka, sportinė veikla apribojama ilgam.

Jei norite išvengti traumų, patiriamų sportuojant, pasirūpinkite tinkama avalyne ir kelio įtvarais sportui, pratimus atlikite taisyklingai ir tiksliai. Tiesa, kelio įtvarai sportui, besiskiriantys nuo įprastų įtvarų, atlieka ir profilaktinę, ir gydomąją funkciją. Šie įtvarai bus puiki profilaktinė priemonė, jei norite sportuoti atsakingai ir iki minimumo sumažinti riziką patirti traumą. Tai pat sportui skirti kelio įvarai bus ir gydymo proceso dalis jau traumą patyrusiems arba išsivysčius tam tikrai ligai, pavyzdžiui, prasidėjus uždegiminiams procesams, sinovito atveju. Kelio įtvarai sportui bus nepamainomi kenčiantiems kelio skausmą, sumušimo, patempimo, plyšimo, išnirimo atvejais, esant girnelės centravimo poreikiui, po menisko operacijos ir daugeliu kitų atvejų.

Elastiniai kelio įtvarai sportui pelnytai gali būti priskiriami populiariųjų grupei – jie itin dažnas pasirinkimas profilaktikai ar juntant skausmą, sumušus kelį, patyrus patempimą, pooperaciniu periodu. Toks kelio įtvaras idealiai apspaudžia kelio sąnarį, taip jį patikimai imobilizuodamas. Elastiniams įtvarams naudojamos aukštos kokybės medžiagos, leidžiančios odai kvėpuoti, puikiai sugeriančios ir išgarinančios drėgmę, tad dėvint tokį įtvarą nejusite jokio diskomforto.

Dar  viena populiari įtvarų grupė – įtvarai kelio girnelei, bene dažniausiai reikalingi profesionaliai sportuojantiems. Toks įtvaras efektyviai malšins skausmą, drauge jis bus itin reikšmingas po operacijos bei reabilitacijos periodu. Esminė tokio įtvaro funkcija – užtikrinti kelio girnelės stabilumą, riekiamą jos padėtį, kas teigiamai veikia gydymo rezultatus, trukmę.

Rašyti komentarą

Captcha