Radiologija Nacionaliniame vėžio institute

2018-06-14 | Ligos.lt

Radiologiniai metodai (tyrimai ir intervencijos) – šiuolaikinis vėžio diagnostikos ir minimaliai invazinis vėžio gydymo įrankis, priemonė efektyviausiai gydymo taktikai parinkti, gydymo atsakui vertinti ir stebėti. Nuo XIX amžiaus pabaigos, kai buvo atrasti rentgeno spinduliai, radiologija vadinama šešėlių mokslu, tačiau šiandien radiologai ne tik diagnozuoja, bet gali atlikti ir minimaliai invazines navikų gydymo procedūras. Nuo 7 dešimtmečio, atradus kompiuterinės tomografijos (KT) ir magnetinio rezonanso vaizdinimą, radiologinių tyrimų jautrumas labai padidėjo, net atsirado galimybė įvertinti funkcinius pakitimus, sieti juos su histologiniais, genetiniais, molekuliniais tyrimais. Nuo radiologo išvadų priklauso gydymo taktikos parinkimas, planavimas, paciento prognozė ir gyvenimo kokybė.

Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Diagnostikos ir intervencinės radiologijos skyriaus gydytojai specializuojasi krūtų, pilvo, dubens, galvos, kaklo onkologinių ligų diagnostikos ir gydymo srityse. Navikai gydomi atliekant mikrobangų, radijo dažnio ir krioabliacijas, chemoembolizacijas, kraujagyslių embolizacijas. Skyriuje dėl onkologinių patologijų pacientai tiriami rentgeno, ultragarso, KT, magnetinio rezonanso tomografijos (MRT), angiografo aparatūra. Per metus vidutiniškai atliekama apie 120 tūkst. diagnostinių tyrimų, ištiriama apie 65 tūkst. pacientų. Skyrius atlieka pirminę navikų diagnostiką ir ilgalaikę stebėseną, tiria navikus, ligos išplitimą, atsaką į gydymą. Dažniausiai atliekami limfmazgių ir krūtų ultragarso tyrimai, pilvo ir dubens KT, MRT, viso kūno KT ir MRT, mamografijos. Dalyvaujame profilaktinės patikros dėl krūties vėžio mamografinėje programoje, kasmet ištiriame daugiau kaip 9 tūkst. moterų (vidutiniškai 36 moteris per dieną), iš kurių apie 3 proc. ištiriama papildomai, atliekant skaitmeninę tomosintezę. Skyriaus specialistai atlieka navikų, limfmazgių punkcinės aspiracijos ir biopsijas stora adata kontroliuodami rentgenu, ultragarsu ir KT vaizdais, deda šlapimtakių, tulžies latakų, stemplės drenų, nefrostomų, epicistostomų, centrinės venos (Porto) kateterius ir juos prižiūri, atlieka stemplės, tulžies latakų balionines dilatacijas, navikų ikioperacinius žymėjimus.

Skyriuje dirba aukščiausios kvalifikacijos diagnostinės ir intervencinės onkoradiologijos specialistai, 31 gydytojas, iš jų net 7 yra mokslo daktarai ir 1 habilituota mokslų daktarė. Mūsų gydytojai yra kelių Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos darbo grupių nariai, aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje.

Prioritetinės skyriaus kryptys yra multiparametriniai prostatos MRT tyrimai, krūtų ligų diagnostika ir intervencinės diagnostinės bei gydomosios onkologinės procedūros. Skyriuje buvo pradėtos pirmosios Lietuvoje krūtinės ląstos ir krūtų skaitmeninės tomosintezės. Šis tyrimo metodas užima tarpinę vietą tarp konvencinės rentgenografijos ir KT. Mūsų duomenimis, krūtinės ląstos skaitmeninės tomosintezės metodu galima nustatyti >4 mm židinius, įvertinti pagrindinių bronchų anatominę struktūrą, atliekant tomosintezę išryškėja židiniai, nematomi įprastinėse rentgenogramose. Mažesnė ir paciento apšvita, palyginti su gaunama atliekant KT. Krūtinės ląstos tomosintezės klinikiniai pavyzdžiai pateikti 1, 2 pav.

NVI yra didžiausias navikų abliacijų centras Lietuvoje. Jame nuo 2001 metų atliekamos kepenų, inkstų, plaučių, priešinės liaukos ir kitų organų navikų abliacijos, vienintelio inksto navikų ir melanomos metastazių krioabliacijos (3, 4 pav.).Skyriaus intervenciniai radiologai per metus atlieka apie 2 500 intervencinių procedūrų, kontroliuojamų ultragarso, rentgeno ir KT vaizdais, apie 40 radijo dažnio abliacijų, iki 30 mikrobangų abliacijų, iki 10 krioabliacijų. Dalyvaujant daugiaprofilinėje komandoje, atliekamos intravaskulinės brachiterapijos procedūros gydant retų neuroendokrininių navikų metastazes, hepatoceliulinę karcinomą, cholangiokarcinomą, akies melanomą. Mūsų specialistai krūtų darinius bioptuoja kontroliuodami ultragarsu ir rentgenu, turime vakuuminės ir stereotaksinės biopsijos galimybes. Europos Komisija įtariant krūties vėžį rekomenduoja atlikti stereotaksinę krūties biopsiją, kad būtų geresnis taikinio vizualizavimas, ir kaip procedūrą, sukeliančią mažesnę riziką pacientei. Pagal šias rekomendacijas stereotaksinę biopsiją, kontroliuodami rentgenu, atliekame daugiau kaip 100 moterų per metus (5 pav.).

Skyriaus gydytojai dalyvauja urologų, ginekologų, abdominalinės chirurgijos, torakalinės chirurgijos, galvos ir kaklo multidisciplininiuose aptarimuose, pristato radiologinius vaizdus. Skyriuje vyksta aktyvi pedagoginė veikla, skaitomos paskaitos, rengiami praktiniai darbai Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentams, vyksta praktikos užsiėmimai radiologijos, onkologijos specialybės rezidentams, praktikos darbai Vilniaus kolegijos studentams. Kiekvienais metais turime po kelis gydytojus kursantus, siekiančius tobulintis mamografijos ar krūtų ultragarso srityje.

Skyriuje plėtojami radiologinių prognozinių veiksnių tyrimai, koreliuojant juos su molekuliniais ir kitais prognostiniais veiksniais, tyrinėjami MRT perfuzijos, difuzijos prognostiniai veiksniai, netiesiogiai įvertinant naviko ląstelingumą, neoangiogenezę, kraujagyslių densiškumą, t. y. piktybiškumo laipsnį ir atsaką į gydymą (6, 7 pav.),vykdomos prostatos histoskenavimo ultragarsu ir multiparametrinės MRT koreliacijos(8 pav.).Dr. R. Briedienė, I. Naruševičiūtė nuo 2014 metų dalyvauja bendroje veikloje su Vilniaus universiteto mokslininkais, kurie kuria kompiuterinės diagnostikos programą, remdamiesi prostatos vėžio MRT vaizdais. Prof. habil. dr. E. Mišeikytė-Kaubrienė atlieka biomedicininį tyrimą Skydliaukės folikulinės karcinomos nustatymo įrankiai. Gyd. A. Žalimas vykdo tarptautinę Aktyviai stebimų inkstų navikų studiją. Per metus skyriaus gydytojai paruošia daugiau kaip 10 publikacijų ir pranešimų tarptautinėse ir Lietuvos konferencijose.

 Planuojame pradėti mokslinius darbus radiogenomikos, arba vaizdinimo genomikos, srityje, tirti ryšius tarp naviko genominių charakteristikų ir radiologinių požymių fenotipo, paciento baigčių. Radiologiniai metodai ir toliau bus vystomi gerinant morfologinį, funkcinį vaizdinimą ir rezoliuciją.

 

Dr. Jurgita Ušinskienė

Nacionalinis vėžio institutas

 "Internistas", 2018