Polifenolių gausūs maisto produktai lėtina vėžio progresavimą

2016-06-25 | Ligos.lt

Onkologinės ligos gydomos kompleksiškai, taikant chirurginius, spindulinius metodus ar chemoterapiją. Ligos gydymas tampa iššūkiu ir onkologui, ir pacientui dėl galimo greta naviko esančių sveikų audinių sužalojimo ar taikomų gydymo priemonių netoleravimo. Todėl natūralu, jog įvairių šalių mokslininkai jau daug metų ieško efektyvesnių ir saugesnių priemonių kovai su vėžiu ir kitomis lėtinėmis ligomis. Viena tokių natūralių priemonių – polifenolių gausių maisto produktų (brokolių, dažinių ciberžolių, granatų, žaliosios arbatos ekstrakto) derinys, kurio veiksmingumas patvirtintas Jungtinės Karalystės klinikiniu tyrimu, arba kitaip vadinamu Pomi-T tyrimu.

Kuo naudingos fitocheminės medžiagos ir polifenoliai

Fitocheminėmis medžiagomis vadinamos natūralios cheminės medžiagos, randamos augaluose. Augalams jos suteikia spalvą, aromatą ir skonį, o mūsų organizmą saugo nuo aplinkos bei į virškinimo sistemą patekusių kancerogenų: slopina oksidacinių fermentų susidarymą, stiprina DNR atkūrimo mechanizmus ir daro tiesioginį poveikį vėžio progresavimui ir metastazių vystymuisi [6, 7, 8, 9]. Mityba, kurioje gausu fitocheminių medžiagų turinčių produktų, siejama su mažesne vėžinių ligų rizika ar retesniu atkryčiu po gydymo [10, 11]. Visos fitocheminės medžiagos skiriamos į tris pagrindines grupes: polifenolius, terpenoidus ir tiolius. Polifenoliai yra viena didžiausių ir geriausiai ištirtų fitocheminių medžiagų grupių. Anksčiau polifenoliai dažnai buvo laikomi tik antioksidantais, vėliau nustatyta, kad jie turi ir daugiau sveikatai palankių savybių [6]. Fitocheminės medžiagos, ypač polifenoliai, veikia dviem būdais: tiesiogiai neutralizuoja laisvuosius radikalus arba stimuliuoja pagrindinius antioksidacinius fermentus – superoksido dismutazę, katalazę ir kt. Kaip rodo daugelis mokslinių tyrimų, polifenolių gausūs maisto produktai gali sumažinti sunkių lėtinių ligų (onkologinių, senatvinės demencijos, osteoartrito, širdies ir kraujagyslių ligų, dislipidemijos, senatvinio aklumo dėl geltonosios dėmės degeneracijos ir kt.) atsiradimo riziką [9, 12, 13, 14, 15]. Manoma, kad polifenolių ir kitų fitocheminių medžiagų trūkumas mityboje gali būti susijęs su padidėjusia kai kurių sunkių ligų, tokių kaip krūties [16], kasos [17], kiaušidžių [18, 19], odos [20], prostatos [21] ir stemplės [22] vėžys, rizika.

Tyrimų duomenimis, krūties vėžį išsigydžiusioms moterims, kurios gėrė daug žaliosios arbatos, valgė vaisių ir daržovių, rečiau pasitaikė ligos atkryčių [23, 24]. Odos vėžiu sergantiems asmenims, kurie vartojo daug žalios spalvos lapinių daržovių ir brokolių, rečiau vystėsi kitos vėžio formos [20]. Sveikas gyvenimo būdas ir polifenolių gausi mityba siejama su lėtesniu prostatos specifinio antigeno (PSA) augimu prostatos vėžiu sergantiems vyrams [25]. Mokslininkų nuomone, polifenolių antinavikinis veikimas universalus, todėl šios medžiagos gali būti naudingos sergant įvairiomis onkologinėmis ligomis.

Jungtinėje Karalystėje atliktas reikšmingas tyrimas – keturių maisto produktų derinys lėtina prostatos vėžio progresavimą

Jungtinės Karalystės Kembridžo universiteto mokslininkai, vadovaujami prof. Roberto Tomo (Robert Thomas) [1], atliko nacionalinį IIfazės klinikinį Pomi-T tyrimą, kurisparodė, kad keturi polifenolių gausūs maisto produktai (granatai, brokoliai, dažinės ciberžolės ir žaliosios arbatos ekstraktas), koncentruoti vienoje kapsulėje ir veikdami sinergiškai, prostatos vėžiu sergantiems vyrams smarkiai sulėtino prostatos naviko žymenų augimą: PSA sumažėjimo mediana siekė beveik 64 proc. [1]. Pomi-T tyrimo rezultatai 2013 m. buvo pristatyti Amerikos klinikinės onkologijos draugijos (angl. ASCO) metinėje konferencijoje Čikagoje [1]. Šiose konferencijose pasauliui kasmet skelbiama apie naujausius onkologijos laimėjimus. Preparato formulę specialiai klinikiniam tyrimui sukūrė Jungtinės Karalystės mokslininkų ir specialistų komanda, bendradarbiaudama su Nacionaliniu vėžio tyrimų tinklu (NCRN) ir Nacionaliniu vėžio tyrimų institutu (NCRI). Planuodami tyrimą, mokslininkai išsamiai išstudijavo ankstesnių tyrimų dokumentus, kuriuose buvo įrodymų, kad tam tikri polifenolių gausūs maisto produktai lėtina vėžio augimą. Tyrimui pritarė Jungtinės Karalystės nacionalinis etikos komitetas. Finansinę paramą suteikė labdaros organizacija „Prostate Action“ ir „Primrose onkologinių tyrimų fondas“ [1].

Preparato poveikį prostatos specifiniam antigenui (PSA) tyrėjai patikrino vienu tiksliausių – atsitiktinių imčių (randomizuotu) dvigubai aklu placebu kontroliuojamu klinikiniu tyrimu [1]. PSA baltymas ir jo dinaminiai pokyčiai yra vieni iš svarbiausių žymenų, pagal kuriuos sprendžiama apie prostatos vėžio progresavimą [2, 3]. Augliai, kuriuose vyksta intensyvi PSA gamyba, turi didesnę riziką išplisti iš prostatos į aplinkinius audinius arba suformuoti atokiųjų metastazių [4]. Būtent todėl diagnozavus prostatos vėžį labai svarbu iškart pradėti atidžiai stebėti PSA pokyčius. Gydymas, kuris sumažina PSA kiekį, sulėtina ligos progresavimą ir sumažina paciento mirties riziką. Mokslininkai į klinikinį tyrimą įtraukė 199 vyrus, kuriems biopsijos rezultatais buvo patvirtintas lokalizuotas prostatos vėžys. Vyrų amžius buvo nuo 53 iki 89 metų (vidurkis – 74 metai) [1]. Iki tyrimo pradžios 59 proc. vyrų nebuvo taikytas joks gydymas, jie buvo tik aktyviai stebimi, reguliariai matuojamas PSA kiekis; 41 proc. vyrų jau buvo taikytas chirurginis gydymas, chemoterapija arba spindulinė terapija, tačiau liga atsinaujino ir PSA kiekis didėjo. Tiriamieji atsitiktinės atrankos būdu buvo paskirstyti į dvi grupes – viena grupė 6 mėnesius vartojokapsules su granatų vaisių, žaliosios arbatos ekstrakto, dažinių ciberžolių šakniastiebių ir brokolių mišiniu, antroji grupė – placebą. Abiejų grupių medicininės charakteristikos neturėjo statistiškai reikšmingų skirtumų. Siekiant nustatyti kiekybinius PSA pokyčius, PSA kiekis vyrams buvo matuojamas tyrimo pradžioje, po trijų ir po šešių mėnesių. Rezultatai buvo stulbinami [1].

 Pomi-T tyrimo rezultatai

Pasibaigus tyrimui placebo grupėje PSA kiekio padidėjimo mediana buvo 78,5 proc., o preparato kapsules vartojusiųjų grupėje – tik 14,7 proc.. Šis 63,8 proc. skirtumas statistiškai reikšmingas [1] (1 pav.). Dar vienas svarbus faktas –tyrimo pabaigoje 46 proc. preparatą vartojusių vyrų buvo nustatytas sumažėjęs arba toks pat PSA kiekis palyginti tik su 14 proc. placebo grupėje (2 pav.). Šis 32 proc. skirtumas taip pat statistiškai reikšmingas, todėl galima kelti prielaidą, kad beveik pusei preparatą vartojusių vyrų prostatos vėžys nustojo augti ar net regresavo. Kitas puikus rodiklis – tik 8,2 proc. preparatą vartojusių vyrų, kuriems iki tyrimo buvo taikoma aktyvios stebėsenos arba budraus laukimo taktika, reikėjo pakeisti gydymo planą. Placebo grupėje gydymo planą reikėjo keisti net 27,7 proc. vyrų (3 pav.). Labai svarbu ir tai, kad preparatas tyrimo dalyviams nesukėlė reikšmingo šalutinio poveikio [1]. Kitaip tariant, keturi maisto produktai padėjo vyrams išvengti skausmingų, brangių ir invazinių procedūrų arba jas atitolinti. Siekdami tikslesnių rezultatų, mokslininkai atliko papildomą tyrimą ir nustatė teigiamą koreliaciją tarp PSA rodiklių dinamikos ir MRT (magnetinio rezonanso tomografijos) rezultatų preparatą vartojusių vyrų grupėje [5].

Kaip keturi maisto produktai kovoja su vėžiu

Norint suprasti polifenolių antinavikinio veikimo mechanizmą, pirmiausia reikia aptarti Pomi-T tyrimui naudotų augalų savybes ir išsiaiškinti, kaip kiekvienas iš jų veikia vėžinį procesą. Jau ankstesni moksliniai tyrimai parodė, kad kiekvienas atskiras komponentas – granatai, žalioji arbata, dažinės ciberžolės ir brokoliai – saugo prostatos audinius nuo vėžio. Pomi-T tyrimas atskleidė, kad šie maisto produktai, veikdami sinergiškai, gali sulėtinti prostatos vėžio vystymąsi. Kiekvienas maisto produktas įjungia skirtingą, bet stiprų epigenetinį mechanizmą, kuris pakeičia prostatos ląstelių augimo ir vystymosi savireguliaciją. Vartojant vienoje kapsulėje sukoncentruotus visus keturis maisto produktus, gali būti optimizuojama ir prostatos vėžio prevencija, ir gydymas.

Granatuose gausu elago rūgšties. Šis polifenolis slopina vėžinių ląstelių dalijimąsi ir sukelia jų žūtį apoptozės būdu [26-35]. Kaip rodo klinikiniai tyrimai, natūralios granatų sultys gali prailginti PSA dvigubėjimo laiką, slopinti PSA gamybą ir mažinti oksidacinį stresą [30, 32, 36, 37]. Panašiu poveikiu pasižymi ir granatų sėklų ekstraktas [38].

Žaliosios arbatos pagrindinės antinavikinės galios sutelktos polifenoliuose katechinuose [39-42]. Tyrimų duomenimis, epigalokatechino galatas kaupiasi išskirtinai prostatos audinyje ir atrankiai naikina vėžines ląsteles, todėl mažėja PSA koncentracija kraujyje [43-48]. Katechinai slopina fermentą ornitino dekarboksilazę ir blokuoja biologinius signalus, kurie skatina ląstelę proliferuoti ir padeda jai išvengti apoptozės [48, 49-51]. Naujausių tyrimų duomenimis, žaliosios arbatos polifenoliai slopina angiogenezę ir vėžio progresavimą [40].

Dažinės ciberžolės turi stiprių uždegimo slopinamųjų savybių. Pagrindinis ciberžolių polifenolis kurkuminas [52, 53] slopina uždegimą [54-57]; slopina vėžinių ląstelių proliferaciją, skatina jų apoptozę ir slopina navikų angiogenezę[52]; moduliuodamas ląstelės biologinių signalų perdavimo mechanizmus, stabdo vėžinėms ląstelėms būdingą nekontroliuojamą replikacijos ciklą [58, 59]; slopina prostatos vėžio ląstelėse PSA gamybą [60-63], slopina epidermio augimo faktoriausreceptoriams svarbaus fermento tirozinkinazės aktyvumą; kliudo vėžinėms kamieninėms ląstelėms virsti prostatos, krūties ar žarnyno vėžiu [64-66]; didina piktybinių ląstelių jautrumą spindulinei terapijai ir chemoterapijai [67-69]. Dažinių ciberžolių šakniastiebiuose randama aliejų ir kitų sveikatai naudingų medžiagų, kurios pagerina kurkumino įsisavinimą [70].

Brokoliuose tikrai daug antinavikinėmis savybėmis pasižyminčių medžiagų, tokių kaip sulforafanas, kvercetinas, sinigrinas, lignanas enterolaktanas, kemferolio glikozidai [71], beta karotinas, indol-3 karbinolas (I3C), 3,3′-diindolmetanas (DIM) ir dar keletas kitų gliukozinolatų. Brokolių fitocheminės medžiagos

padeda organizmui apdoroti tūkstančius potencialiai kancerogeninių molekulių, patenkančių su maistu [72-75]. Sulforafanas, indol-3-karbinolis (I3C) ir kitos sieros turinčios medžiagos yra stiprūs epigenetiniai reguliatoriai [72, 76-78]. Jos kontroliuoja fermentus – histonų deacetilazes (HDAC), kurie valdo DNR užkoduotus genus, įskaitant ir genus, atsakingus už vėžinio proceso skatinimą arba slopinimą [72, 76-78]. Brokolių aktyviosios medžiagos gali slopinti navikų augimo ir transkripcijos faktorius ir aktyvinti apoptozę skatinančių baltymų gamybą [79-84].

Apibendrinimas

Pomi-T klinikinio tyrimo rezultataiparodė, kad keturių plačiai žinomųantinavikinių maisto produktų – granatų, žaliosios arbatos, dažiniųciberžolių ir brokolių – derinys vienojekapsulėje efektyviai sulėtinoprostatos vėžio augimą ir apsaugojo vyrus nuo chirurginio gydymo irkitų šalutinį poveikį turinčių procedūrų[1]. Keturių maisto produktų derinioslopinamasis poveikis pasiekiaįvairius naviko taikinius.Visos sudedamosios preparato dalys pasižymi palankiu epigenetiniu poveikiu: gali padėti atkurti normalius naviko slopinimo procesus ar pataisyti pažeistus genus,kad ilgainiui neišsivystytų vėžys[29, 33, 34, 39, 85, 86, 87, 72, 76-78].Mokslininkų nuomone, polifenoliųantinavikinis veikimas universalus,todėl straipsnyje aptartas polifenoliųgausių keturių maisto produktųderinys gali būti naudingas sergantne tik prostatos vėžiu, bet ir kitomisonkologinėmis ligomis.

Pagal Thomas R, Williams M,Sharma H, Chaudry A, Bellamy P. A double-blind, placebo-controlled randomised trial evaluating the effect of a polyphenol-rich whole food supplement on PSA progression in men with prostate cancer- -the U.K. NCRN Pomi-T study.

Prostate cancer and prostatic diseases. 17(2):180-6. 2014 parengė gyd. J. Kastys

Šaltinis: "Farmacija ir laikas" ,2016m.