Nosies gleivinės priežiūra. Kodėl, kaip ir kada?

2023-05-05 | Ligos.lt

Artėjant rudens darganoms, pasikeičiant vasariškai šilumai ir atėjus vėsesniam orui, kartu su gamtos kaita vyksta ir sezoninių ligų paūmėjimas. Visi puikiai žinome kas yra peršalimas, nes beveik kiekvienas, suaugęs ar vaikas, yra sirgęs peršalimo liga. Kaip apsisaugoti nuo virusinio uždegimo patarimų rastumėmė gausiai. Tačiau, deja, kokių priemonių besiimtumėme, dažniausiai peršalimo išvengti nepavyksta. Orų kaita yra puiki terpė įvairių tipų viršutinių kvėpavimo takų virusams pažeisti žmogaus organizmą. Ar yra galimybė pabėgti nuo užkrato rudens ar žiemos sezono metu? Sušvelninti ligos eigą - galbūt. Tačiau, turbūt sutiksite, jog pilnai užkrato išvengti nepavyksta. Jei mes negalime keisti aplinkos, privalome keistis patys. Tai reiškia pasitelkti įvairias priemones tam kad sumažintumėme užsikrėtimo galimybes, apsisaugotumėme nuo virusinių ligų komplikacijų.

Kodėl svarbu žinoti virusinės ligos/peršalimo atsiradimo priežastis? Būtent tai ir lemia priemonių pasirinkimą, kurias galėtumėme panaudoti profilaktikos tikslu. Puikiai žinome, jog dauguma peršalimą sukeliančių virusų patenka į žmogaus organizmą oro lašeliniu būdu, tai reiškia jog ligos sukėlėją mes įsileidžiame įkvėpdami kartu su oru  (www.virology.ws/2009/02/13).  Sušvelninti ligos pasireiškimą padeda nosies gleivinės tinkama priežiūra ligos pradžioje. Taipogi, profilaktikos pagrindu, net užkirsti  kelią peršalimui, padeda sveiko žmogaus nosies gleivinės plovimas izotoniniu jūros vandeniu (I. Šlapak, MD;Efficacy of Isotonic Nasal Wash (Seawater) in the Treatment and Prevention of Rhinitis in Children)

Kaip tai daroma? Druskos tirpalas nosies gleivinės plovimui naudojamas jau nuo seno. Praplaunant susikaupusį sekretą nosies landose, sumažinama virusinio užkrato tikimybė įsitvirtinti, virusui daugintis ir sukelti vietinį uždegimą. Yra galimybės pačiam žmogui pasigaminti druskos tirplalą ir juo plauti nosies landas. Tačiau, tai rizikinga, nes netikslus druskos tirpalo pH gali pažeisti nosies gleivinę dėl per didelio druskingumo savos gamybos tirpale. Papildomai, literatūros šalitiniai nurodo ir nosies gleivinės užkrėtimą patogeniniais pirmuonimis dėl netinkamos priežiūros nosies plovimui naudojamo indo (https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm316375.htm, aspausdinta Rugpj. 23, 2012). Todėl, norint išvengti šių pavojų, nosies gleivinės priežiūrai tikslinga naudoti sertifikuotus, saugius ir patikimus druskos tirpalus, kuriuos gamina pagal specialias technologijas farmacinės kompanijos.

Kada pradėti naudoti druskos tirpalą? Jei liga pasireiškia nosies užgulimu, sekrecija ar perštėjimu nosiaryklėje, tikslinga pradėti nosies gleivinės plovimą. Ypač tai rekomenduojama mažesniems vaikams, kurių virusinės slogos komplikacijų (ūminio ausų uždegimo, tonzilito, bronchito) rizika yra didesnė nei suaugusiųjų dėl nepakankamos imuninės sistemos ar paprasčiausiai dėl nemokėjimo išpūsti nosies sekreto. Dar reikėtų paminėti, jog, skirtingai nei izotoninis, hipertoninis druskos tirpalas ne tik praplauna nosies gleivinę, tačiau ir veikia panašiai kaip vietinis “dekongestantas”. Dėl osmosinio slėgio skirtumų, hipertoninis druskos tirpalas (pvz.: Quixx), sutraukdamas nosies gleivinę, palengvina nosies kvėpavimo funkciją. Todėl, ūminės virusinės slogos gydymą tikslinga pradėti nuo hipertoninio druskos tirpalo ir, tik tuomet, jei kvėpavimas nepagerėja, atsiranda slogos komplikacijų požymiai,  spręsti del papildomo dekongestantų skyrimo. Reikia nepamiršti, kad, netinkamai naudojant vietiškai purškiamus simpatomimetikus ar imidazolo darinius, didėja tikimybė susirgti medikamentine sloga.

Ar naudinga ir tikslinga druskos tirpalus naudoti profilaktikos tikslu? Ūminių virusinių infekcijų sezono metu, jūros vandens tirpalo naudojimas sveikiems vaikams sumažina slogos išsivystymą ir slogos komplikacijų atsiradimą, o ligai atsiradus, kartu ir papildomų vaistų (antibiotikų, antipiretikų, dekongestantų) vartojimą (I. Šlapak, MD;Efficacy of Isotonic Nasal Wash (Seawater) in the Treatment and Prevention of Rhinitis in Children).

Dar viena opi nosies gleivinės problema - sausumas. Tai ypač būdinga šaltuoju metų laiku, kuomet patalpos yra šildomos, o taip pat naudojant intranazalinius gliukokortikosteroidus alerginės slogos gydymui. Nosies gleivinė pasidaro sausa, atsiranda sausi šašai, kurie ne tik trukdo kvėpavimui, bet dar ir yra puiki terpė vietinei bakterinei infekcijai (pvz.: stafilococcus aureus). Išvengti sausumo nosyje padeda izotoninis druskos tirpalas ir drėkinimas vietiškai tepamais tepalais ar aliejiniais lašais. Kaip alternatyva šioms priemonės, galėtų būti izotoninis druskos tirpalas su alijošiumi (Quixx Soft), kuris tinka sausos nosies gleivinės priežiūrai.

Taigi, nosies gleivinės priežiūra yra svarbi ne tik peršalimo metu, bet ir kaip profilaktinė priemonė nuo viršutinių kvėpavimo takų infekcijos atsinaujinimo ar sausos nosies simptomų. Svarbu atskirti pagal paciento nusiskundimus, kurį druskos tirpalą rekomenduoti: hipertoninį - prie ūminės ir lėtinės slogos kaip alternatyvą dekongestantui, izotoninį su drėkinimu - prie sausos nosies simptomų.

Apžvelgiant visą pateiktą informaciją apie slogos gydymo ir profilaktikos pagalbines priemones, toks būtų rekomendacinio pobūdžio pasiūlymas pagal slogos kilmę rekomenduoti tinkamą druskos tirpalą įvairių slogų atveju.

 

LT/Qui/2013/10