Moterų lytinis gyvenimas turi buti saugus ir sveikas

2016-01-02 | Ligos.lt

„Kontracepcijos, šeimos planavimo klausimai iki šiol išlieka labai aktualus. Ši tema ir su ja susijusios diskusijos vis dar suteikia daug erdves tobulejimui. Ir apie tai turetu kalbeti ne tik gydytojai akušeriai-ginekologai – ta mediku visuomenes dalis, kuri labiausiai šiais klausimais domisi ir juos geriausiai supranta, bet ir bendrosios praktikos gydytojai, isijungti ir placioji visuomene“, – isitikinusi LSMU MA Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadove prof. dr. Ruta Jolanta Nadišauskiene. Placiau su profesore kalbames apie labai aktualias, bet šiandien vis dar stokojancias didesnio demesio kontracepcijos aktualijas...

Kokia svarbiausia kontracepcijos taikymo problema Jus ižvelgiate pastaruoju metu?

Iki šiol manoma, kad tik gydytojai ginekologai turi buti atsakingi už tas pasekmes, kuriu padeda išvengti kontracepcija... Iš tiesu net ir „Tukstantmecio vystymosi tikslu“ programoje, kurios igyvendinimas baigiasi 2015 metais, vienas iš tikslu buvo pasiekti, kad šeimos planavimo aptarimas taptu viena iš pirmines sveikatos priežiuros specialisto pareigu. Manau, jog vykdant ši tiksla susikerta kelios problemos. Tikriausiai mes, destytojai, negebame tinkamai suteikti žiniu studentams, kad jie tikslingiau isisavintu ir geriau suvoktu kontracepcijos problematika, kita vertus, to paties truksta ir gydytojams, nes labai daug itakos ju nuostatoms daro ivairus mitai, gasdinimai, susije su kontraceptiku vartojimu, kai be jokio pagrindo teigiama, koks tai yra blogis ir kaip jie kenkia sveikatai.

Todel ir stengiates pabrežti, jog kiekvienam teiginiui pagristi butinas mokslinis pagrindas?

Visada pabrežiu, jog visus savo teiginius turime pagristi mokslo žiniomis – ne savo emocijomis, požiuriais ar tikejimais. Tiek gydytojas, tiek bet kuris žmogus, priimdamas sprendima, turi pasinaudoti igytomis žiniomis. Šiais laikais negali buti toleruojamas teiginys, jog esa kažkas pasake, kad kontracepcija yra blogis. Medicinoje visus teiginius butina pagristi moksliniu irodymu – gal ir menku (bet taip ir pasakyti), nors, kita vertus, galbut labai svariu. Kontracepcijos, šeimos planavimo klausimai visame pasaulyje yra ir toliau išlieka labai aktualus ir svarbus. Yra atliekama labai daug ivairiu tyrimu, susijusiu su kontraceptiniu priemoniu parinkimu, pritaikymu, poveikiu, pasekmemis. Hormonine kontracepcija pas mus vis dar laikoma baisiu „baubu“, nors yra viena iš labiausiai ištyrinetu, labai saugi, kokybiška, patikima ir efektyvi. Tad manyciau, jog bendrosios praktikos gydytoju vaidmuo, supažindinant bei pasiulant kontracepcijos priemones, butu ženkliai didesnis.

Ar gydytojams pakanka informacijos šia tema?

Siekdami pagelbeti gydytojams, i lietuviu kalba išverteme ir išleidome knyga apie kontracepcijos tinkamuma bei metodine priemone – vadinamaji Kontracepcijos tinkamumo žieda (tai padare tik nedaugelis Europos šaliu). Mineta metodine medžiaga labai paranki ir reikalinga gydytojui kasdieniame praktiniame darbe. Taigi, manau, kad priemoniu yra, tik reikia pradeti jomis naudotis. Šeimos gydytojas, net ir neturedamas daug laiko, gali sekmingai pasinaudoti musu parengta metodine pagalba, kurios esme – pateikti labai paprastus konsultavimo principus. Manau, kad i ši darba turi drasiai isijungti ne tik šeimos gydytojai, bet ir akušeres, kurias sekmingai rengiame LSM universitete. Pavyzdžiui, Švedijoje, kitose Skandinavijos šalyse akušeres specializuojasi ir dirba jaunimo centruose, kartu su savanoriais padeda šiuos klausimus spresti tiems asmenims, kuriems truksta žiniu apie kontracepcija. Kita vertus, visada svarbu prisiminti, kad musu, specialistu, pareiga – pateikti informacija apie geriausiai tinkamas kontracepcijos priemones atitinkamu gyvenimo etapu, tam tikroje situacijoje, esant tam tikrai sveikatos buklei. Šios priemones nera visam gyvenimui, jomis turi dometis ne tik moteris, bet ir vyras, drasiai pateikti klausimus, jeigu ju kyla. Mes, gydytojai, negalime tiesmukai nurodyti, kokia priemone naudotis. Butina detaliai paaiškinti vienos ar kitos priemones privalumus ir trukumus, o moteris ar abu partneriai turetu patys nuspresti, kas jiems labiausiai tinka vienu ar kitu gyvenimo etapu. Šeima turetu daugiau šiais klausimais dometis, siekti gyventi saugiai ir sveikai... Tai labai svarbi gyvenimo sritis, todel negalima jos ignoruoti.

Kokie svarbiausi kontracepcijos taikymo ivairiais gyvenimo periodais principai?

Kontracepcijos poreikis per gyvenima keiciasi. Vienokia kontracepcija tinka ankstyvojoje jaunysteje, pradejus lytinius santykius, kai jie dar nera nuolatiniai, neretai neplanuoti ar emociniu išgyvenimu, kitu ivykiu nulemti, todel labai svarbu žinoti, kaip pirmiausia apsaugoti save ir savo artima žmogu. Dažniau keiciant partnerius, labiau tiktu vienokios apsaugos priemones, o kai lytiniai partneriai tampa pastovus – velgi reiketu rinktis dar kitas kontracepcijos priemones. Visada yra svarbu žinoti pagrindinius principus, t. y. kad vienos rušies kontracepcija apsaugo nuo nepageidaujamo neštumo, taciau nepadeda išvengti lytiškai plintanciu infekciju, ligu, kurios gali sunkiai sutrikdyti sveikata ir tapti nevaisingumo priežastimi.

Žmones turi žinoti teisinga informacija. Gaila, kad ir gydytojai ne visada pasako tiesa ir tarsi primeta savo nuostatas. Beje, dabar visa informacija yra prieinama, o žmones – raštingi, ypac – jauni, kurie yra žingeidus ir daugiau informacijos gali susirasti patys. Beje, tenka pripažinti, jog Lietuva visais parametrais – žiniomis apie kontracepcija, jos parinkimo, netgi pasiekiamumo prasme yra visiška Europos šaliu autsaidere. O viskas prasideda nuo švietimo...

Kalbejosi R. Peceliuniene

"Lietuvos gydytojo žurnalas"