Kraujagyslių senėjimas ir oksidacinis stresas Revidox+ tyrimų apžvalga

2015-04-01 | Ligos.lt

Su amžiumi susiję ne tik išoriniai žmogaus pokyčiai, bet ir žmogaus viduje vykstantys fiziologiniai procesai, tarp jų ir kraujagyslių senėjimas. Klaidingai manoma, kad kraujagyslių senėjimas tiesiogiai susijęs su žmogaus amžiumi ir reikšmingi jų pokyčiai išryškėja tik vyresniame amžiuje. Reikia pabrėžti, kad chronologinis amžius gali skirtis nuo biologinio amžiaus [1]). Dažnai kalbama apie padidėjusią lipidų koncentraciją kraujyje, nutukimą, rūkymą, arterinę hipertenziją, cukrinį diabetą, sėslų gyvenimo būdą, kaip apie pagrindinius širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, ir nepalyginti rečiau susimąstoma apie kraujagyslių senėjimą, oksidacinį stresą – veiksnius, kurie dar labiau didina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Kraujagyslių senėjimas yra nekeičiamasis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys, kaip ir genetika, šeiminė anamnezė, susijęs su mechaniniais ir struktūriniais kraujagyslių pokyčiais. Tai sąlygoja sumažėjusį arterijų elastingumą, sutrikusį arterijų atsaką (angl. arterial compliance). Arterijų atsakas gali būti vertinamas skirtingais parametrais, pavyzdžiui, matuojant pulsinės bangos greitį ir didėjimo indeksą. Sumažėjęs arterijų atsakas – ženklas, kad yra įvykę tiek struktūriniai, tiek funkciniai kraujagyslių pokyčiai. Įrodyta, kad arterijų atsakas mažėja sergant tokiomis ligomis, kaip antai: arterine hipertenzija, cukriniu diabetu, galutinės stadijos inkstų funkcijos nepakankamumu. Amžiniai pokyčiai kraujagyslėse paprastai įvyksta iki pasireiškiant su jais susijusių ligų simptomams. Tiek farmakologinės, tiek nefarmakologinės (pvz., dieta) priemonės gali pagerinti arterijų atsaką lėtindami senėjimo procesus, mažindami oksidacinį stresą ir kitus rizikos veiksnius.

 Ligos.lt

Kraujagyslių senėjimas – kas tai

 Žmogaus arterinė sistema susideda iš didesnių elastingųarterijų ir mažesnių raumeninių periferinių arterijų. Arterijųsienelės susideda iš trijų koncentrinių sluoksnių: išorinio(tunika adventitia), vidurinio (tunica media) ir vidinio(tunica intima). Kraują nuo kraujagyslės sienelės skiria tikplonas sluoksnis endotelio. Elastinių kraujagyslių viduriniamesluoksnyje vyrauja elastinės jungiamojo audinioskaidulos ir kolagenas, mažesnių raumeninių periferiniųkraujagyslių viduriniame sluoksnyje – lygiųjų raumenųskaidulos. Elastino skaidulos turi svarbią reikšmę apibrėžiant kraujagyslių mechaninį stiprumą esant mažesniamkraujo spaudimui, kolageno skaidulos – svarbios išlaikantkraujagyslės stiprumąesant dideliam kraujospūdžiui.Senstant širdies ir kraujagyslių sistemoje vyksta ne tikstruktūriniai, bet ir funkciniai pokyčiai. Padidėjęs kraujagysliųstandumas didina ir pulsinės bangos greitį, o taituri funkcinių pasekmių. Kitas funkcinis senėjimo nulemtaspakitimas – susilpnėjęs kraujagyslių atsipalaidavimas,kurį lemia sumažėjęs endotelio azoto oksido (NO) kiekis.Arterijų standėjimą sąlygoja ir kraujagyslių sienelių baltymųglikozilinimasis, endotelio disfunkcija, sumažėjusiNO gamyba, oksidacinis stresas, lokalus ir perivaskulinisuždegimas, kapiliarų tankio mažėjimas ir disfunkcija, kitiveiksniai. Taigi dėl minėtų senatvinių kraujagyslių struktūrosir funkcijos pokyčių sistolinis arterinis kraujo spaudimassenstant tolygiai didėja, o diastolinis linkęs mažėti. Senstantdidėjantis arterijų standumas turi didelės įtakos širdies struktūrosir funkcijos pokyčiams. Net ir normalų kraujospūdį turintiemsasmenims senstant nustatomas neženklus kairiojoskilvelio sienos sustorėjimas per diastolę. Lyginant su jaunesniais,vyresnio amžiaus pacientų širdies išstumiamo kraujo tūrisbūna mažesnis, o periferinis pasipriešinimas didesnis. Visdar išlieka neišspręsti klausimai: ankstyvas ir agresyvus rizikosveiksnių koregavimas, renino–angiotenzino sistemos optimaliinhibicija, kraujospūdžio mažinimas ar audininiai poveikiai,metabolinis sindromas, vaistai ir naujai atsirandantis cukrinisdiabetas, uždegimo slopinimas, oksidacinio streso mažinimas. Didžiausias dėmesys skiriamas kraujagyslėssienelės biocheminių procesų klinikiniamstyrimams, aterogenezės patofiziologiniamstyrimams, endotelio disfunkcijai tirti. Atliktimoksliniai tyrinėjimai ir studijos patvirtinoaterogenezės priklausomumą nuo oksidaciniostreso. Mažinant oksidacinį stresą (mažinantrizikos veiksnius, taikant gydymą antioksidacinįpoveikį turinčiais vaistais), tikimasi pagerinti endotelio funkciją, užkirsti kelią aterosklerozės progresavimui ir ūminės išemijos sindromų išsivystymui. Svarbu kiekybiškai ir kokybiškai įvertinti oksidacinį stresą, jo dinamiką, keičiant rizikos veiksnius, taikant gydymą antioksidantais [2].

Ligos.lt 

Oksidacinis stresas

 Oksidacinis stresas – tai ryškus biocheminės pusiausvyros sutrikimas, kada padidėja laisvųjų radikalų gamyba arba sutrinka jų neutralizavimas ir dėl to vyksta ląstelių ir audinių pažeidimas. Manoma, kad oksidacinis stresas yra svarbi aterogenezės, daugumos lėtinių ligų, taip pat natūralių žmogaus senėjimo procesų priežastis [2]. Laisvieji radikalai – tai molekulės, turinčios neporinį elektroną. Molekulė yra stabili tik tada, kai turi porinį elektronų skaičių. Taigi laisvieji radikalai – tai nestabilios molekulės, atakuojančios kitas molekules ir prisijungiančios elektroną. Laisvieji radikalai pažeidžia ląstelės membranos lipidus ir baltymus, fermentus, ląstelės branduolio membraną, DNR. Laisvieji radikalai žmogaus organizme gaminasi nuolat – tai deguonies laisvieji radikalai: superoksido anijonas (O2-), hidroksilo anijonas (OH-), vandenilio peroksidas (H2O2), chloro anijonas (Cl-), hipochloro rūgštis (HOCl-), peroksinitritas (ONOO -), kurie yra labai aktyvūs ir egzistuoja labai trumpą laiką (10–9s) [2]. Tačiau kartu organizme egzistuoja ir antioksidantinės struktūros, neutralizuojančios šias aktyvias molekules ir apsaugančios ląsteles bei audinius nuo pažeidimo – tai natūralios antioksidantinės fermentinės sistemos: gliutationo peroksidazė, katalazė, superoksido dismutazė ir kt. Be to, antioksidantų gaunama su maistu: vitamino C, retinolio (vitamino A), betakarotino (provitamino A), vitamino E, seleno, gliutationo, cisteino ir kt. Oksidacinio streso tikimybę didina tokie endotelio disfunkcijos rizikos veiksniai, kaip hipertenzija, hiperlipidemija, rūkymas, cukrinis diabetas, hiperhomocisteinemija. Pradinių endotelio disfunkcijos stadijų metu NO sintezė nemažėja, bet padidėja superoksido (O2-) gamyba, kuris oksiduoja NO, suformuodamas labai aktyvų ir kenksmingą organizmui junginį peroksinitrito anijoną (ONOO -). Dėl šių pakitimų daugėja laisvųjų radikalų, labai sumažėja NO, ryškėja endotelio disfunkcija ir atsiranda palankios sąlygos aterogenezei. Sumažėjus NO toliau progresuoja endotelio disfunkcija ir aterosklerozė [2].

 Ligos.lt

Revidox+

Revidox+ su StilvidR – tai naujos kartos maisto papildas, sukurtas po daugelio metų tyrimų, atliktų „Actafarma“ laboratorijų, bendradarbiaujant su Ispanijos nacionaline moksliniųtyrimų taryba (ang. Spanish National Research Council, CSI C). Revidox+ yra unikalus preparatas, savo sudėtyje turintis antioksidantų ir išskirtinio bei patentuoto resveratrolio – Stilvid®, papildyto standartizuotu granatų ekstraktu, kuriame gausu punikalaginų, elagino rūgšties ir kitų polifenolių, taip pat seleno, vitamino C, vitamino B2 ir cinko. Resveratrolis naudingas širdies ir kraujagyslių sistemai. Stilvid® yra pirmasis vynuogių ekstraktas, pagamintas natūralaus proceso metu, sukurtas ir patentuotas Ispanijoje, CSIC (Aukštosios mokslinių tyrimų tarybos, veikiančios prie Ispanijos inovacijų ir mokslo ministerijos), kuri yra trečia institucija pasaulyje mokslinių tyrimų žemės ūkio mokslų srityje, įskaitant žmonių mitybą ir maisto mokslą bei technologijas. Šis procesas yra pagrįstas vynuogių stimuliacija UV šviesa kontroliuojamomis sąlygomis, tokiu būdu išgaunant vynuogių ekstraktą, pagausintą resveratroliu. Patentuota technologija suteikia galimybę gauti didelį kiekį resveratrolio suvartojustik vieną kapsulę (1 pav.). StilvidR taip pat yra procianidinų, antocianinų, flavonoidų, kurie veikia kartu, ir 1 Revidox+ kapsulė atitinka net 45 kg vynuogių teikiamą naudą [8, 9]. Revidox+ sudėtyje yra vitamino B2, vitamino C, cinko ir seleno (lentelė), kurie padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos (2 pav.). Vitaminas C padeda palaikytinormalų kolageno, kuris reikalingas normaliai odos funkcijai, susidarymą; vitaminas B2 – normalią odos būklę, cinkas – normalią DNR sintezę [9]. Selenas apsaugo ląsteles nuo oksidacinio streso, palaiko normalią plaukų ir nagų būklę, padeda stiprinti imunitetą. Resveratrolis – vienas stipriausių natūralių antioksidantų, kuris veikia 20 kartų stipriau nei vitaminas C, 17 kartų stipriau nei Q10 ir 5 kartus stipriau nei beta karotinas.

 Ligos.lt

Revidox+ klinikiniai tyrimai

 

Revidox+ klinikinių tyrimų tikslas buvo įvertinti jo naudai širdies ir kraujagyslių sistemos apsaugai, išoriniam senėjimui. Tyrimais įrodyta, kad vartojant Revidox+ ženkliau sumažėja mažo tankio cholesterolio (3 pav.) ir apolipoproteino B koncentracija organizme [4], lyginant su placebu ir grynu vynuogių ekstraktu. Tyrime dalyvavo žmonės, kuriems yra padidėjusi širdies ir kraujagyslių ligų rizika [4]. Taip pat įrodyta, kad Revidox+ dėl antioksidantų neutralizuojamųjų laisvųjų radikalų padeda gerinti vidinius ir išorinius senėjimo požymius (4, 5 pav.) [5]. Revidox+ kasdien sunaikina iki 50 proc. naujų, organizmo sukurtų, laisvųjų radikalų [5]. Revidox+ aktyvina sirtuinus, atsakingus užsenėjimo kontrolę. Sąveikaudami su ląstelių DNR, jie mažina jų metabolizmą ir pailgina gyvavimo ciklą (6 pav.). SIRT -1 ekspresija įvertinta Western Blot metodika [7]. Įrodytas ir Revidox+ poveikis išoriniam senėjimui. Preparatas gerina odos drėkinimą ir elastingumą (7, 8 pav.) [5]. Mažėja pigmentinių dėmių intensyvumas ir raukšlių gylis (9, 10 pav.).

 

Apibendrinimas

Kasdienė mityba, papildyta antioksidantais, gali ne tik lėtinti senėjimo procesus, bet ir padėti išvengti arba sumažinti riziką sirgti lėtinėmis ligomis, išlaikyti ląstelių vientisumą ir jų funkcijas. Resveratrolis gali sumažinti tikimybę sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, saugoti nuo oksidacinio streso. Daugiau antioksidantų reikia žmonėms, kurie dažnai veikiami streso, dirba kenksmingomis sąlygomis, gyvena didmiesčiuose [6]. Todėl negaunant pakankamai antioksidantų su maistu, mitybą būtina papildyti farmakologiniais antioksidantų preparatais. Revidox+ yra unikalus preparatas, savo sudėtyje turintis antioksidantų ir išskirtinio bei patentuoto resveratrolio – Stilvid®, pagausinto standartizuotu granatų ekstraktu, kuriame gausu punikalaginų, elagino rūgšties ir kitų polifenolių, taip pat seleno, vitamino C, vitamino B2 ir cinko, padedantis lėtinti ląstelių senėjimą, mažindamas oksidacinio streso poveikį, yra naudingas širdies ir kraujagyslių sistemai, padeda kovoti su matomais senėjimo požymiais.

Parengė gyd. S. Žukauskas