Katarakta: epidemiologija, klasifikacija, rizikos veiksniai, simptomai, prevencija ir gydymas

2019-05-21 | Ligos.lt

Įvadas

Katarakta yra pagrindinė grįžtamojo aklumo ir regėjimo sutrikimo priežastis pasaulyje. Aklumas dėl kataraktos dažniau nustatomas žemo socialinio ir ekonominio statuso populiacijose ir dar besivystančiose šalyse, palyginti su išsivysčiusiomis šalimis.

Katarakta apibrėžiama kaip lęšiuko skaidrumo praradimas dėl jo drumstėjimo. Pagal priežastis katarakta gali būti klasifikuojama į susijusią su amžiumi, vaikų kataraktą ir kataraktą, išsivysčiusią dėl kitų priežasčių. Tarp suaugusiųjų dažniausiai nustatoma senatvinė katarakta, kuri išsivysto 45–50 metų pacientams, o vaikams dažniausios kataraktos priežastys būna paveldėjimas ar medžiagų apykaitos sutrikimai. Vienintelis kataraktos gydymo būdas yra chirurginis, o fakoemulsifikacija yra auksinis standartas kataraktos chirurgijoje. Kataraktos chirurgijos rezultatai yra geri, o komplikacijos, pavyzdžiui, endoftalmitas, yra labai retos. Šiame straipsnyje apžvelgsime kataraktos epidemiologiją, klasifikaciją, rizikos veiksnius, simptomus bei gydymą ir prevenciją.

 

Epidemiologija

Pasaulio sveikatos organizacija nustatė, kad 2014 metais apie 95 mln. žmonių turėjo regos sutrikimų dėl kataraktos. Daugybė didelės apimties populiacijos tyrimų patvirtino, kad kataraktos paplitimas didėja su amžiumi – nuo 3,9 proc. 55–64 metų iki maždaug 92,6 proc. atvejų vyresniems nei 80 metų asmenims. Be to, katarakta siejama su didesniu mirtingumu, tai gali būti dėl ryšio tarp kataraktos ir tam tikrų sisteminių būklių, pavyzdžiui, 2 tipo cukrinio diabeto arba rūkymo [1].   

Kataraktos paplitimas per pastaruosius 2 dešimtmečius mažėjo, nes didėjo atliekamų kataraktos operacijų skaičius dėl patobulintų operacinės technikos metodų. Nepaisant to, katarakta vis dar išlieka pagrindine aklumo priežastimi, sudarančia 50 proc. atvejų vidutines ir mažas pajamas gaunančiose šalyse ir tik 5 proc. aklumo atvejų išsivysčiusiose šalyse. Vadinasi, būtina diegti įvairias programas, kad būtų pagerintas oftalmologinių priemonių, patikros prieinamumas ir kokybė besivystančiose šalyse [2]. Kataraktos operacija daugelyje šalių išlieka viena ekonomiškiausių ir dažniausiai atliekamų intervencijų. Prognozuojama, kad iki 2020 metų pasaulyje daugiau kaip 30 mln. žmonių kasmet patirs kataraktos operaciją.

Vaikų katarakta, kurios paplitimas siekia 1–6 atvejus iš 10 tūkst. gyvagimių, yra viena dažniausių išgydomo aklumo priežasčių šioje populiacijoje ...

Gyd. Dovilė Simonavičiūtė                                  

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos fakultetas

Tęsinys leidinije "Geriatrijos aktualijos" 2019m Nr.1