Gerybinė prostatos hiperplazija: šiuolaikinio gydymo iššūkiai ir galimybės

2014-09-25 | Ligos.lt


Šlapinimosi sutrikimai dažnėja sulig vyro amžiumi. Paprastai vyrus vargina šie urologiniai simptomai: susilpnėjusi šlapimo srovė, staigus sunkiai valdomas noras šlapintis, dažnas šlapinimasis, šlapinimasis naktį. Kuo vyras vyresnis, tuo dažnesni šie simptomai, tarp jų visose amžiaus grupėse vyrauja silpnos šlapimo srovės simptomas: jo paplitimas < 50 m. amžiuje siekia 30 proc., 50–59 m. – apie 45 proc., 60–69 m. – beveik 65 proc., 70–79 m. – apie 70 proc., 80–84 m. – daugiau nei 75 proc. Nuo 60 metų amžiaus pradeda sparčiai dažnėti ir kitas simptomasnikturija: 70–84 metų amžiaus grupėje jo dažnumas pasiekia 60–65 proc.

Sergant gerybine prostatos hiperplazija (GPH) pasireiškia vadinamieji apatinių šlapimo takų simptomai, jie patofiziologiškai skiriami į: šlapimo susilaikymo, išsituštinimo ir simptomų pasišlapinus.
•    Šlapimo susilaikymo: nikturija, staigus noras šlapintis, dažnas šlapinimasis, šlapimo nelaikymas.
•    Išsituštinimo: lašėjimas baigiant šlapintis, silpna šlapimo srovė, poreikis stangintis šlapinantis, trūkčiojanti (intermituojanti) šlapimo srovė.
•    Simptomai po šlapinimosi: nevisiško išsituštinimo jausmas pasišlapinus, s lašėjimas pasišlapinus.  
2004 m. Europos urologų asociacijos gairėse nurodoma, kad svarbiausi GPH gydymo tikslai yra: palengvinti apatinių šlapimo takų simptomus, pagerinti pacientų gyvenimo kokybę, apsaugoti nuo GPH sukeltų komplikacijų – šlapimo susilaikymo ir viršutinių šlapimo takų išsiplėtimo (dilatacijos).
Gydant GPH, kaip ir daugelį lėtinių ligų, siekiama efektyviai valdyti simptomus ir užkirsti kelią ligai progresuoti ir taip reikšmingai pagerinti pacientų gyvenimo kokybę. GPH gydymas turi ilgą istoriją. Daugėjant žinių apie šią ligą, jos priežastis ir pasekmes, keitėsi ir gydymo tikslai.
XX amžiaus pradžioje gydydami sergančiuosius GPH gydytojai kėlė bemaž vieną uždavinį: sumažinti ūminį ir lėtinį šlapimo susilaikymą. Ilgainiui gydymo tikslų ir uždavinių daugėjo: sumažinti GPH komplikacijų riziką, gydyti apatinių šlapimo takų simptomus, atitolinti chirurginio gydymo poreikį, pažaboti ligos progresavimą, o vienas svarbiausių šiuolaikinės medicinos keliamų tikslų – išsaugoti šlapimo pūslės funkciją.
Dabar GPH gydyti taikoma tokia taktika:
•    atidus stebėjimas;
•    medikamentinis gydymas;
•    minimaliai invazinė terapija;
•    chirurginis gydymas.
Jei apatinių šlapimo takų simptomai lengvi, gali būti apsiribojama budraus stebėjimo taktika ir augaliniais vaistais. Ligai pažengus pradedama gydyti alfa-1 adrenoblokatoriais (AAB), 5-alfa reduktazės inhibitoriais (5-ARI), anticholinerginiais vaistais.
Jei gydymas vienu vaistu nepadeda, skiriami vaistų deriniai:
•    AAB ir 5-ARI;0
•    AAB ir anticholinerginis vaistas;
•    AAB ir fosfodiesterazės 5 (FDE-5) (angl. phosphodiesterase 5 (PDE-5)) inhibitorių.
Dabar klinikiniais tyrimais bandomi nauji vaistai GPH gydyti, tarp jų naujos kartos alfa adrenoblokatoriai.
Iš minimaliai invazinių procedūrų GPH taikomos:
•    karščio poveikis (TUMT, TUNA ir kt.);
•    gydymas lazeriu (KTP, Ho – Laser, ILC);
•    injekciniai tirpalai (alkoholis, botoksas);
•    stentavimas.

Chirurginis gydymas: mono- arba bipolinė TURP, TUIP, atvira operacija.

Gydymas augaliniais vaistais
Gerybinei prostatos hiperplazijai gydyti iš augalinių vaistų vieni dažniausiai vartojamų yra Serenoa repens preparatai (Lietuvoje užregistruotas Prostamol uno pavadinimu). Prostamol klinikiniai tyrimai atliekami nuo 1990 metų. Palyginamieji tyrimai, kuriuose dalyvavo per 1000 pacientų, sergančių GPH, įrodė, kad Prostamol uno reikšmingai efektyviau mažino ligos simptomus, palyginti su placebu, ir buvo toks pat saugus.
Sunkios ir vidutinio sunkumo GPH simptomus Prostamol uno per 12 mėnesių palengvino taip pat efektyviai, kaip ir alfa-1 adrenoblokatorius tamsulozinas.
Per 26 savaites Prostamol uno GPH simptomus ir pacientų gyvenimo kokybę pagerino taip pat efektyviai kaip 5-alfa reduktazės inhibitorius, o stipriausią šlapimo srovę netgi efektyviau nei 5-alfa reduktazės inhibitoriai. Prostamol uno reikšmingai labiau pagerino ir lytinę sergančiųjų GPH funkciją.
TRIUMPF palyginamųjų tyrimų analizė parodė, kad visi dabar GPH gydyti vartojami vaistai (Serenoa repens, AAB, 5-ARI) yra reikšmingai efektyvesni, lyginant su budriu stebėjimu.
Alfa-1 adrenoblokatoriai yra vieni dažniausiai GPH gydyti pasirenkamų vaistų, nes veiksmingai mažina ligos simptomus ir gerina pacientų gyvenimo kokybę. Vis dėlto vartojant AAB pasitaiko nepageidaujamų poveikių lytinei funkcijai – ejakuliacijos sutrikimų, sumažėjusio lytinio potraukio (libido). Debruyne F. ir bendr. tyrimas parodė, kad Serenoa repens preparatai reikšmingai pranoksta AAB saugumu lytinei funkcijai: tik 0,6 proc. pacientų, gydytų Prostamol uno, atsirado ejakuliacijos sutrikimų ir tik 0,3 proc. pacientų sumažėjo lytinis potraukis. Tamsulozinu gydytų pacientų grupėje šių nepageidaujamų poveikių pasireiškė atitinkamai 4,2 ir 1,1 proc. atvejų.  
Prostamol uno – spiritinis Serenoa repens vaisių ekstraktas, vienas veiksmingiausių ir geriausiai ištirtų augalinių vaistų, vartojamų GPH gydyti. Prostamol uno veiksmingumą ir saugumą gydant GPH įrodė daugelis įvairiose šalyse atliktų klinikinių tyrimų:
•    Slovakijoje atliktame 12 mėn. trukmės tyrime dalyvavo pacientai, sergantys simptomine GPH.
•    Rumunijoje vykdytame tyrime (FLUX, 24 mėn.) dalyvavo pacientai, sergantys lengva arba vidutinio sunkumo GPH.
•    Rusijoje 36 mėn. trukmės tyrime dalyvavo pacientai, turintys pradinių GPH simptomų ir didelę ligos progresavimo riziką.

Apibendrinimas
Tyrimai parodė, kad Prostamol uno:
•    labai gerai toleruojamas (kaip ir placebas); tik retais atvejais gali sukelti diskomfortą skrandyje;
•    veiksmingai mažina apatinių šlapimo takų ir kitus GPH simptomus;
•    neblogina lytinės funkcijos (nesutrikdo ejakuliacijos, nemažina lytinio potraukio), tik labai retai nustatyti keli lytinės disfunkcijos atvejai;
•    padeda gerinti GPH sutrikdytą erekcijos funkciją;
•    neturi įtakos prostatos vėžio patikros žymenims (poveikis PSA lygiui nereikšmingas);
•    gydymą Prostamol uno pacientai vertina labai palankiai.

Pagal prof. Frans M. J. Debruyne 2014 05 23-25 d. Europos urologų asociacijos Baltijos šalių kongrese, Vilniuje, skaitytą paskaitą „Pharmacological Management of BPH“ parengė gyd. J. Kastys

Literatūra
1.    Wilt et al. JAMA 280:1604-1609, 1998.
2.    Debruyne F. Europ. Urol. 41(5)497-507, 2002.
3.    Debruyne F. Europ. Urol. 45 773-780, 2004.
4.    Carraro et al. Prostrate 29:231-240, 1996.
5.    Hutchison A. et al. Eur Urol 2007 Jan:51 (1):207-215.
6.    Debruyne F. Europ. Urol. 45 773-780, 2004.
7.    Breza J. et al.: Urologia 11 2005:6-10.
8.    Sinescu I. Urol. Int. 2011:86:284-289.
9.    Aliaev IuG et al. Urologiia 2009 Jul-Aug: (4):36-40.
10.    Vinarov A. Z. et al. Urologiia 2010 Nov-Dec: (6):3-10.
11.    nebuvo nurodytas šaltinis