Fitoterapijos veiksmingumas, saugumas ir gydymo galimybės sergant inkstų ligomis

2017-09-10 | Ligos.lt

Dažniausiai pasitaikančios šlapimo takų ligos. Konservatyvus gydymas. Augalinis preparatas. Klinikiniais tyrimais įrodytas gydymo veiksmingumas ir saugumas. Diurezę skatinantis, spazmolitinis, uždegimą slopinantis, antimikrobinis ir nefroprotekcinis poveikiai viename preparate. Ar tai įmanoma?

Konservatyviai gydant urologines ligas svarbų vaidmenį atlieka fitopreparatai, kurių gydomoji nauda dažnai įvardijama Europos urologų asociacijos pateikiamose įvairių urologinių ligų gydymo rekomendacijose. Didėjant gyvenimo tempui, nesant stipraus sveikatos pablogėjimo, tūlas mūsų ieško greitai prieinamos pagalbos, veiksmingo, saugaus, paprasto sveikatos problemos sprendimo būdo. Šlapimo takų infekcinės ligos, inkstų akmenligė, jos paūmėjimai sukelia išties nemalonius simptomus, blogina sergančiojo gyvenimo kokybę. Neretai šie sutrikimai paliekami tarsi „savieigai“ – į gydytoją kreipiantis tik atsiradus komplikacijoms ar užsitęsus simptomams. Yra natūralių, saugių, patikimų ir greitai prieinamų augalinių preparatų, efektyviai malšinančių tiek juntamus simptomus, tiek mažinančių rizikos veiksnius, užkertančių kelią minėtų ligų paūmėjimams ir trumpinančių ligos eigą. Vienas tokių fitopreparatų – skėtinių širdažolių, vaistinių gelsvių ir kvapiųjų rozmarinų derinys, farmacijos rinkoje žinomas CanephronR pavadinimu. Šio augalinio preparato vartojimo patirtis siekia 80 metų (nuo 1934 m.).

Ligos.lt

Nekomplikuota šlapimo takų infekcija

Nepaisant vis labiau didėjančio bakterijų atsparumo antibiotikams ir galimų nepageidaujamų reakcijų į vaistus, nekomplikuota šlapimo takų infekcija vis dar įprastu atveju gydoma antibiotikais. CanephronR augalinio preparato veiksmingumas ir saugumas sergant nekomplikuotomis šlapimo takų infekcijomis buvo įvertintas atvirame ne atsitiktinių imčių daugiacentriame klinikiniame tyrime [1], kuriame dalyvavo 125 pacientės moterys (vidutinis amžius 43,8 m.), sergančios nekomplikuota šlapimo takų infekcija (83 pacientėms buvo diagnozuota ūmi šlapimo takų infekcija, likusioms – paūmėjusi lėtinė infekcija), kurios simptomus bendrai vertino ne mažiau 6 balais (nuo 0 iki 4 balų vertintas atskirai šlapinimosi skausmingumas, dažnumas ir skubaus pasišlapinimo būtinumas). Pagal tyrimo protokolą pacientės 7-ias dienas buvo gydomos CanephronR tabletėmis (po 2 tabletes 3 k./d.). Juntami simptomai vertinti kasdien pačių pacienčių bei pradinio vizito metu, po 7-ių bei 37-ių tyrimo gydymo dienų.

Pirminė vertinamoji baigtis buvo nepageidaujamų gydymo reiškinių dažnis. Antrinės vertinamosios baigtys buvo klinikinis gydymo efektas 7-tą gydymo dieną (nė vienas iš pagrindinių vertintų simptomų nebuvo sunkesnis nei 1 balas), šlapimo takų infekcijos sunkumas 7-tą ir 37-tą gydymo dienomis, antibakterinio gydymo poreikis pirmas 7-ias gydymo tiriamuoju vaistu dienas, šlapimo takų infekcijos trukmė ir ankstyvo pasikartojimo dažnis. Klinikinis gydymo atsakas 7-tą dieną stebėtas 71,2 proc. tiriamųjų, o 37-tą dieną – 85,6 proc. su kliniškai reikšmingu visų vertintų simptomų palengvėjimu (p <0,001). Tik 2,4 proc. tiriamųjų prireikė antibakterinio gydymo ir nė vienai jų per 37-ių dienų stebėjimo periodą infekcija nepasikartojo.

Vertintų pagrindinių klinikinių simptomų pokytis lyginant 7-tą ir 37-tą tyrimo dienas buvo toks: dizurija -1,9/-2,3; šlapinimo dažnis -1,8/-2,4; pasišlapinimo skubumo poreikis: -1,6/-1,9 (1, 2 pav.). Viršutinių šlapimo takų infekcijos simptomų palengvėjimas buvo lydimas ir nitritų, leukocitų bei eritrocitų šlapime sumažėjimo tiek 7-tą, tiek 37-tą gydymo

Dažniausiai pasitaikančios šlapimo takų ligos. Konservatyvus gydymas. Augalinis preparatas. Klinikiniais tyrimais įrodytas gydymo veiksmingumas ir saugumas. Diurezę skatinantis, spazmolitinis, uždegimą slopinantis, antimikrobinis ir nefroprotekcinis poveikiai viename preparate. Ar tai įmanoma? tiriamuoju augaliniu preparatu dieną. Tyrimo metu nebuvo fiksuota nei vienos su vaistu susijusios nepageidaujamos reakcijos. Šis tyrimas parodė, kad sergant ūminiu nekomplikuotu cistitu gali būti taikomas saugus ir efektyvus gydymas be antibiotikų [1].

Komplikuota šlapimo takų infekcija

Komplikuotas cistitas

Komplikuotas cistitas yra suprantamas kaip šlapimo pūslės uždegimas, sąlygotas struktūrinių ar funkcinių šlapimo takų pokyčių, ligos eigą sunkinant reikšmingoms gretutinėms ligoms/būklėms, didinančioms nesėkmingo gydymo riziką (pvz., cukrinis diabetas, metabolinis sindromas ir pan.). Yra žinoma, kad asmenys, sergantys cukriniu diabetu ar turintys metabolinį sindromą, iki 20–25 kartų dažniau serga šlapimo takų infekcijomis nei sveiki asmenys, todėl tokiems pacientams ypač aktuali infekcijos pasikartojimo prevencija.

Turint gretutinę patologiją ir vartojant nemažai vaistų, šlapimo takų infekcijos gydymo tikslui keliami ypač dideli reikalavimai: gydymas turi būti saugus, turėti kuo mažiau galimų nepageidaujamų reiškinių ir nepageidaujamos vaistų tarpusavio sąveikos.

Trijų mėnesių atvirame atsitiktinių imčių stebėjimo palyginamajame klinikiniame tyrime [2] dalyvavo 149 pacientai, kenčiantys nuo pasikartojančių šlapimo takų infekcijų ir sergantys 2 tipo cukriniu diabetu ar turintys diagnozuotą metabolinį sindromą. Pagal tyrimo dizainą viena grupė tiriamųjų (n = 34) buvo gydomi prie standartinio antibakterinio gydymo pridedant CanephronR (jį tęsiant dar 3 mėnesius nuo gydymo antimikrobiniais preparatais pabaigos), kita grupė – tik standartiniu gydymu antibiotikais (n = 46). Pirminė vertinamoji baigtis buvo bent vienas laboratoriškai patvirtintas šlapimo takų infekcijos pasikartojimo atvejis per tris mėnesius nuo ūmios fazės sėkmingo gydymo pabaigos. Remiantis gautais tyrimo rezultatais, pridėjus CanephronR prie standartinio gydymo ženkliau sutrumpėjo šlapimo takų infekcijos trukmė, greičiau palengvėjo simptomai lyginant su vartojusiais tik antibiotikus tiriamaisiais. CanephronR grupėje taip pat stebėti ženkliai retesni šlapimo takų infekcijos pasikartojimo atvejai, net ir praėjus trims mėnesiams nuo ūmios fazės gydymo pabaigos (CanephronR grupėje infekcija pasikartojo 5,9 proc. atvejų, tik antibakterinio gydymo grupėje – net 21,7 proc. atvejų). Fitopreparato vartojimo metu nebuvo nustatyta su vaistu siejamų nepageidaujamų gydymo reiškinių.

Ligos.lt

 

Šlapimo takų infekcija nėštumo metu

Kadangi šlapimo takų infekcija yra viena dažnesnių bakterinių ligų ir nėštumo metu, atsižvelgiant tiek į gydytojo, tiek į besilaukiančios moters keliamus reikalavimus, gydymas turi būti ne tik efektyvus, bet svarbiausia – saugus. Nėštumas susijęs su specifiniais fiziologiniais, struktūriniais ir funkciniais šlapimo takų pokyčiais, kurie sudaro palankias sąlygas bakterijoms augti ir plisti ascendentiniu būdu. Nustatyta, kad nėštumo metu nuo šlapimo takų infekcijos kenčia net iki 10 proc. moterų.

Kadangi laukiantis pakinta daugelio vaistų farmakokinetika, atsiranda papildomas svarbus rizikos veiksnys – placentos barjero pralaidumas vartojamai vaistinei medžiagai, antibiotikų skyrimas turi būti gerai apsvarstytas, įvertinus naudos ir rizikos santykį tiek motinai, tiek vaisiui. Dėl galimo teratogeninio poveikio vaisiui tam tikri antibiotikai nėštumo metu neturėtų būti vartojami. Vis tik dažnu atveju, esant bakterinei šlapimo takų infekcijai, paskiriami antibakteriniai preparatai [3]. Santykinai saugiais įvardijami beta laktaminiai antibiotikai, kaip antai penicilinas, cefalosporinai ir fosfomicino trometamolis [3]. Nepaisant visko, bet kokių antibiotikų vartojimas yra susijęs su nepageidaujamais reiškiniais, įskaitant alergines reakcijas, virškinamojo trakto nepageidaujamas reakcijas ir širdies aritmijas, todėl nėštumo metu bet kokie vaistai turėtų būti vartojami itin atsargiai.

Taip pat išlieka visuotinė problema – santykinai saugių antimikrobinių preparatų vartojimas ribojamas dėl didėjančio bakterijų atsparumo. Dėl visų šių išvardytų priežasčių reikalingi alternatyvūs gydymo metodai gydant šlapimo takų infekciją nėštumo metu. Retrospektyviajame multicentriniame tyrime [3] buvo vertintas CanephronR saugumas gydant apatinių šlapimo takų infekciją pirmajame nėštumo trimestre. Į tyrimą įtraukta 384 nėščiųjų, per pirmąjį nėštumo trimestrą vartojusių CanephronR fitopreparatą ir pagimdžiusių gyvus naujagimius, duomenys. Tyrimo vertinamosios baigtys buvo įgimti kūdikių defektai.

Ligos.lt

Vertinant tyrimo rezultatus nebuvo nustatyta jokių reikšmingų naujagimių apsigimimų dažnio skirtumų. Dauguma naujagimių (>65 proc.), kurių motinos pirmąjį nėštumo trimestrą vartojo CanephronR, iškart po gimimo buvo įvertinti ≥8 balais pagal Apgar (3 pav.). Tyrimo rezultatai parodė, kad CanephronR vartojimas per pirmąjį nėštumo trimestrą vaisiui nesukėlė jokių teratogeninių, embriotoksinių arba fetotoksinių poveikių. Nėščioms moterims, vartojusioms CanephronR, klinikiniai šlapimo infekcijos simptomai pradėjo lengvėti anksčiau, nei lyginant vien su standartiniu gydymu, greičiau išnyko ir piurija. Nepasireiškė teratogeninis, embriotoksinis ar fetotoksinis poveikis vaisiui, psichologinės raidos ar sveikatos sutrikimų vaikams, kurių motinos nėštumo metu vartojo šį fitopreparatą. Tačiau baigtinėms išvadoms formuoti reikalingi tolesni tyrimai.

Inkstų akmenligė

Inkstų akmenligė – viena dažniausių ligų urologijoje. Pacientai besiformuojančių inkstų akmenų įprastu atveju nejaučia. Paprastai spazminiai skausmai atsiranda akmeniui pajudėjus ir užstrigus šlapimo takuose. CanephronR klinikinė nauda sergant inkstų akmenlige ir jos profilaktikai patvirtinta klinikiniais tyrimais. Vienas jų – atsitiktinių imčių atviras vieno centro tyrimas, kurio metu vertintas CanephronR, kaip pridėtinio inkstų akmenligės gydymo ir jos profilaktikos, poveikis [4]. Tyrimo metu 102 pacientai buvo gydomi standartiniu inkstų akmenligės gydymu, 135-iems buvo pridėtas 10-ies dienų gydymas fitopreparatu. CanephronR skatino smulkių akmenukų savaiminį pasišalinimą (į tyrimą buvo įtraukti asmenys, kurių inkstų akmenys <0,7 cm; tyrime nedalyvavo sunkų šlapimo nutekėjimą turintys ir obstrukciniu pielonefritu sergantys asmenys), kliniškai reikšmingai sumažino leukocituriją, ypač susijusią su šlapimo takų infekcija (1 lentelė; 4, 5 pav.). Tyrime patvirtintas geras CanephronR tiek pridėtinio, tiek profilaktinio gydymo poveikis. Tyrimo metu nestebėta nepageidaujamų fitopreparato CanephronR reiškinių. Pagal Europos urologų draugijos inkstų akmenligės gydymo rekomendacijas pacientams, kuriems naujai nustatomas akmuo šlapimo takuose iki 10 mm skersmens ir nėra skubių jo chirurginio šalinimo indikacijų, rekomenduojamas pradinis konservatyvus gydymas [5]. Todėl pridėtinis CanephronR poveikis tik sustiprintų konservatyvų gydymą. Kitame tyrime buvo vertinta, ar CanephronR turi įtakos inkstų akmenligės rizikos veiksniams, kaip slopina akmenų formavimosi greitį [6]. Į tyrimą buvo įtraukti pacientai, sergantys nekomplikuota inkstų akmenlige esant susiformavusiems kalcio oksalatiniams akmenims.

Ligos.lt

Tiriamieji gydyti 2 (n = 32) arba 4 mėnesius (n = 18). CanephronR vartojimas lėmė beveik nuolatinį šlapimo litogeninių žymenų koncentracijos, pavyzdžiui, AP [CaOx] (6 pav.), ir kristalurijos mažėjimą (7 pav.), lygiagrečiai stebėta padidėjusi diurezė ir susinormalizavusi šlapimo pH vertė (8 pav.). Vertinti rodikliai buvo dar geresni po 4 gydymo mėnesių lyginant su dviejų gydymo mėnesių rezultatais. Tyrime taip pat nebuvo nustatyta nepageidaujamų reiškinių.

Atliktas tyrimas, kuriame vertintas CanephronR poveikis inkstų akmenų susidarymui (kontrolinės grupės asmenims taikytas gydymas rūgštiniu mineraliniu vandeniu (balneoterapija); tiriamojoje grupėje papildomai pridedant CanephronR). Standartizuota balneoterapija neturėjo kliniškai reikšmingos įtakos lėtiniu pielonefritu ir cholecistitu sergančių asmenų šlapimo litogeniškumui, netgi priešingai – jį padidino, tuo tarpu papildomai skiriant CanephronR stebėtas ženklus šlapimo litogeniškumo sumažėjimas dėl mažesnės šlapimo rūgšties ir kalcio koncentracijos [7].

Tęsiant fitopreparato CanephronR, kaip standartinio gydymo, veiksmingumo, saugumo ir toleravimo vertinimą įvairiose klinikinėse situacijose (šlapimo takų infekcija, jos profilaktika; inkstų akmenligė, su nėštumu susijęs šlapimo takų ligos), atlikta 17 klinikinių tyrimų sisteminė apžvalga [8]. CanephronR lyginant su standartiniu gydymu įrodė esąs veiksmingas gydant šlapimo takų infekciją ir jos profilaktikai  tiek suaugusiesiems, tiek vaikams, stebėti retesni šlapimo takų infekcijos pasikartojimo atvejai. Profilaktinis

CanephronR gydymas naudingas ir vezikoureterinio refliukso chirurginiam gydymui ruošiamiems vaikams. CanephronR CanephronR yra fitoterapinis vaistas, turintis pleotropinį poveikį šlapimo sistemai. Augalinis vaistinis preparatas skirtas apatinių šlapimo takų uždegimų gydymui ir inkstų akmenligės profilaktikai. CanephronR sudėtyje yra skėtinių širdažolių, vaistinių gelsvių ir kvapiųjų rozmarinų. Trijų vaistinių augalų sudėtis užtikrina įrodytą platų farmakologinį poveikį: skatina diurezę, mažina spazmus, slopina uždegimą, veikia antimikrobiškai, antiadheziškai ir nefroprotekciškai.

Antiadhezinis CanephronR poveikis tirtas in vitro sąlygomis. Formuojant Escherichia coli ir šlapimo pūslės ląstelių ko-kultūras, vertintas CanephronR gydytų E. Coli prisitvirtinimas prie šlapimo pūslės ląstelių, lygia gretakaip kontrolinė grupė formuojant ir vertinant negydytų CanephronR E. coli adheziją ko-kultūrose. Šio eksperimentometu įrodytas CanephronR slopinantis E. coli prisitvirtinimoprieš šlapimo pūslės ląstelių poveikis [10] (9 pav.). Vertinant uždegimą slopinantį CanephronR veikimą,taip pat in vitro sąlygomis buvo atliktas eksperimentas,panaudojant rekombinantinę 5-lipoksigenazę, tai reiškia, kad buvo analizuotas grynas fermentas (nedalyvaujantjokioms ląstelėms) buferiniame tirpale. 5-lipoksigenazėskatina prouždegimo leukotrienų formavimąsi, kurie veikiakaip uždegimo mediatoriai (panašiai kaip prostaglandinai).

Ligos.lt

CanephronR in vitro slopino 5-lipoksigenazę, taip valdydamas uždegimo reakciją [11]. Taip pat in vitro nustatytas ir kitų uždegimo reakcijų tarpininkų – citokinų – išskyrimo sumažėjimas vartojant CanephronR. Pastebėta, kad uždegimo mediatorių slopinimo stiprumas priklauso nuo CanephronR koncentracijos (10 pav.). CanephronR fitopreparatas pasižymi ir spazmolitiniu poveikiu, kuris taip pat įrodytas in vitro tyrimais [12], nes mažina šlapimo pūslės kontraktiliškumą (11 pav.).

Apibendrinimas

CanephronR poveikių visuma puikiai tinka gydant apatinių šlapimo takų uždegimus, tiek skiriant preparatą monoterapija esant lengviems, nekomplikuotiems cistitams, tiek kartu su antibiotikais. Gydant derinyje kartu su antibiotikais nekomplikuotų šlapimo takų infekcijų pasikartojimo dažnis reikšmingai sumažėja (-73 proc.). Taip pat CanephronR yra saugus ir efektyvus inkstų akmenligės profilaktikai bei gydymui. Papildomai vartojamas CanephronR skatina mažų akmenų eliminaciją nepriklausomai nuo jų lokalizacijos, mažina leukocituriją, būdingą akmenligei, didina diurezę, normalizuoja šlapimo pH CanephronR kompleksiškai mažina litogenezę ir užtikrina efektyvią akmenligės profilaktiką. Mažina kristaluriją. Fitopreparato gydomoji nauda pastebėta ir esant kitoms būklėms, pavyzdžiui, su nėštumu susijusioms šlapimo takų infekcijoms, inkstų uždegimo ligoms, tačiau šioms indikacijoms Lietuvoje preparatas neturi nustatytų indikacijų. Gydymas CanephronR yra saugus gydymo metodas – vertinant atliktus tyrimus nebuvo registruota nė vienos su vaistu susijusios šalutinės reakcijos. CanephronR vartojimo efektyvumas bei saugumas pagrįstas ilgamete patirtimi.

Parengė E. Navickaitė