Degeneracinės sąnarių ligos

2019-05-28 | Ligos.lt

Įvadas

Degeneracinių sąnarių ligų sukeliamas lėtinis skausmas, darbingumo netekimas, mobilumo sumažėjimas ir negalia – tai senstančios visuomenės socialinės ir ekonominės problemos. Pacientai, sergantys degeneracinėmis sąnarių ligomis, susiduria su problemomis, dėl kurių blogėja jų gyvenimo kokybė ir psichologinė būklė, ribojama kasdienė ir darbinė veikla. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, sergančiųjų degeneracinėmis sąnarių ligomis gretos nuolat didėja – šiuo metu registruojama beveik 140 tūkst. gyventojų, sergančių artropatijomis [1].

Epidemiologija pasaulyje ir Lietuvoje

Remiantis Higienos instituto duomenimis, daugėja suaugusiųjų, sergančių su gyventojų senėjimu susijusiomis ligomis. Sąnarių, kraujotakos sistemos ir kvėpavimo sistemos ligos – vienos dažniausių vyresnio amžiaus (vyresnių nei 65 metų) žmonių ligų gero socialinio ir ekonominio išsivystymo lygio šalyse. 93 proc. vyresnių asmenų buvo nustatytos šioms grupėms priklausančios ligos. Tarp profesinių ligų taip pat vyrauja jungiamojo audinio ir raumenų skeleto ligos (60,6 proc.). Sąnarių ligos kelia didelę socialinę ir ekonominę naštą: dažniausiai darbingo amžiaus asmenims pirmą kartą negalia nustatoma dėl piktybinių navikų (21,3 proc.), jungiamojo audinio ir raumenų skeleto ligų (19 proc.) [2].

2016 metais osteoartritas, dažniausia degeneracinė sąnarių liga, buvo diagnozuota 199 iš 100 tūkst. gyventojų [3]. Osteoartritas yra 1 iš 10 ligų, labai apribojančių kasdienę ir darbinę veiklą [4, 5]. Nėra bendro osteoartrito apibrėžimo, todėl jo paplitimas, įvairių autorių duomenimis, skirtingose šalyse gali skirtis [5]. Sergamumas didėja su amžiumi ir yra dažnesnis tarp moterų nei tarp vyrų [6]. Viso pasaulio mastu šiuo metu yra registruojama apie 240 mln. gyventojų, sergančių osteoartritu...

 

Gyd. Joana Sinkevič

Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas

Tęsinys leidinije "Geriatrijos aktualijos" 2019m Nr.1