BRONCHIPRET EFEKTYVUMAS GYDANT KOSULĮ

2017-07-26 | Ligos.lt

Kosulys yra vienas dažniausių pacientų skundų, dėl kurio kreipiamasi į šeimos gydytoją [1-3]. Jis pasireiškia 12-ai proc. populiacijos [1]. Kosulį gali sukelti įvairios ligos [1-5]. Remiantis Vokietijos respiratologų draugijos rekomendacijomis dėl suaugusių pacientų ūmaus ir lėtinio kosulio diagnostikos ir gydymo, ūmus kosulys trunka iki 8 savaičių, o lėtinis – ilgiau nei 8 savaites [5]. Dažniausiai ūmus kosulys atsiranda sergant ūmiomis virusinėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis [3-5]. Tokiu atveju jis įprastai praeina savaime per kelias savaites. Lėtinis kosulys yra vienas pagrindinių simptomų sergant astma ir lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) [2, 3, 5].

Dažnai sergant virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, ypač atsiradus kosuliui ar jam užsitęsus, skiriamas gydymas antibiotikais, kuris šiuo atveju neefektyvus, o tik skatina mikroorganizmų atsparumą [3]. Antibakterinis gydymas turi būti skiriamas tik esant bakterinei infekcijai, kitais atvejais kosuliui gydyti reikia rinktis kitas gydymo galimybes. Tiek vaikams, tieks suaugusiesiems, kurie skundžiasi kosuliu, dažnai skiriami įvairūs nereceptiniai vaistai – mukolitikai ir kosulį slopinantys medikamentai. Daugelyje Europos šalių didelį populiarumą turi augaliniai preparatai, savo sudėtyje turintys gebenių lapų ekstrakto [3]. Vokietijos respiratologų draugijos rekomendacijose dėl suaugusių pacientų ūmaus ir lėtinio kosulio diagnostikos ir gydymo teigiama, kad sudėtiniai augaliniai preparatai gali sumažinti ūmaus kosulio trukmę sergant virusine viršutinių kvėpavimo takų infekcija (įrodymų lygmuo vidutinis, stiprumas – stiprus) [5]. Šio straipsnio tikslas yra apžvelgti vieno iš augalinių preparatų Bronchipret, savo sudėtyje turinčio gebenių lapų arba raktažolių šaknų ir čiobrelių žolės ekstrakto, efektyvumą gydant kosulį.

Bronchipret charakteristika

Bronchipret yra augalinis preparatas, tiekiamas dviejų farmacinių formų – tabletėmis ir geriamuoju tirpalu [6]. Tiek tabletės, tiek geriamasis tirpalas yra skiriamas ūminio bronchito sukelto produktyvaus kosulio gydymui ir atsikosėjimui gerinti [6]. Šios farmacinės formos šiek tiek skiriasi savo sudėtimi. Tabletės yra pagamintos iš raktažolių šaknų sausojo ekstrakto ir vaistinių čiobrelių žolės sausojo ekstrakto, o geriamasis tirpalas – iš vaistinių čiobrelių žolės skystojo ekstrakto ir gebenių lapų skystojo ekstrakto [6]. Tabletės skiriamos suaugusiems žmonėms ir vyresniems nei 12 metų paaugliams. Rekomenduojama vartoti po 1 tabletę 3 kartus per parą. Ją reikia nuryti nesukramtytą, prieš valgį, užgeriant pakankamu kiekiu skysčio (geriausia stikline vandens) [6]. Geriamasis tirpalas skiriamas vaikams nuo 1 metų amžiaus ir suaugusiesiems. Bronchipret esantis čiobrelių ekstraktas didina mukociliarinį klirensą ir pasižymi mukolitinėmis savybėmis, o gebenių lapų ir raktažolių šaknų veikimo efektas pasireiškia dėl juose esančių saponinų stimuliuojamojo poveikio skrandžio gleivinei ir dėl to refleksiškai padidėjančios bronchų sekrecijos [6]. Tyrimuose taip pat stebėtas čiobrelių žolės ir gebenių lapų bronchodilatacinis poveikis. In vitro tyrimai parodė, kad čiobrelių ekstraktas pasižymi antibakteriniu ir antivirusiniu poveikiu [6].

Klinikinių tyrimų duomenys apie

Bronchipret saugumą ir efektyvumą

2006 m. Vokietijoje atliktas dvigubai aklas placebu kontroliuojamas klinikinis tyrimas, kuriame buvo vertintas gebenių ir čiobrelių ekstrakto geriamojo tirpalo efektyvumas ir saugumas gydant produktyvų kosulį sergant ūminiu bronchitu [7]. Tyrime dalyvavo daugiau nei 300 pacientų, sergančių ūminiu bronchitu, kuriems kosulio priepuoliai pasireiškė dešimt ar daugiau kartų per dieną,o bronchito sunkumo balas buvo 5 ar daugiau. Pacientai 11-a dienų buvo gydyti gebenių ir čiobrelių ekstrakto geriamuoju tirpalu arba placebu. Stebėtas statistiškai reikšmingas kosulio priepuolių per dieną sumažėjimas tarp gebenių ir čiobrelių ekstraktu gydytų pacientų, palyginti su placebą gavusiais tiriamaisiais [7].

Skirtumas tarp grupių išryškėjo 4-ą gydymo dieną, o didžiausias jis buvo 9-ą gydymo dieną (1 pav.) [7]. Gebenių ir čiobrelių ekstraktą vartojusių pacientų grupėje stebėtas reikšmingai mažesnis bronchito sunkumo balas nei kontrolinėje grupėje (2 pav.) [7]. Pacientų, gydytų gebenių ir čiobrelių ekstraktu, atsikosėjimas dieną, bendra būklė ir miego kokybė, kuri buvo suprastėjusi dėl naktį varginančio kosulio, reikšmingai pagerėjo, palyginti su placebą gavusiais tiriamaisiais. Nepageidaujami reiškiniai buvo reti, nesunkūs ir nesiskyrė nuo kontrolinės grupės, gavusios placebą [7]. Kitame tyrime buvo vertintas čiobrelių ir gebenių ekstrakto geriamojo tirpalo efektyvumas ir saugumas gydant 2–17 m. vaikus ir paauglius, sergančius ūminiu bronchitu [8]. Į tyrimą įtraukti pacientai, kurie lankėsi poliklinikoje ir skundėsi produktyviu kosuliu bent 2 dienas po dešimt ar daugiau kartų per dieną, o bronchito sunkumo balas buvo 5 ar daugiau. Gydymui buvo skirtas čiobrelių ir gebenių ekstrakto geriamasis tirpalas, dozę parenkant pagal amžių.

Į tyrimą įtraukta daugiau nei 1000 vaikų ir paauglių. Tyrimo rezultatai parodė, kad bronchito sunkumo balas sumažėjo nuo 8,8 balų iki 4,6 balų 4-ą gydymo dieną ir iki 1,3 balų maždaug 10-ą gydymo dieną [8]. Dešimtą gydymo dieną kosulio epizodų skaičius per dieną vidutiniškai sumažėjo 18,7 (81,3 proc.) [8]. Gydytojai vaisto toleravimą 96,5 proc. atvejų įvertino gerai arba labai gerai. Dvi mergaitės skundėsi nesunkiomis nepageidaujamomis reakcijomis – pilvo skausmu ir nestipriu pykinimu [8]. 2007 m. atliktas klinikinis tyrimas, vertinantis čiobrelių žolės ir raktažolių šaknų ekstrakto tablečių saugumą ir efektyvumą gydant produktyvų kosulį ūminio bronchito metu [9].

Į tyrimą įtraukta daugiau nei 300 pacientų, sergančių ūminiu bronchitu, kuriems kosulio priepuoliai pasireiškė dešimt ar daugiau kartų per dieną, o bronchito sunkumo balas buvo 5 ar daugiau [9]. Pacientai 11-a dienų gavo gydymą čiobrelių žolės ir raktažolių šaknų ekstrakto tabletėmis arba placebu (po 1 tabletę 3 kartus per dieną). 5-ą gydymo dieną išryškėjo reikšmingas kosulio priepuolių sumažėjimas čiobrelių žolės ir raktažolių šaknų ekstrakto preparatu gydytų tiriamųjų grupėje, palyginti su pacientais, gavusiais placebą (3 pav.) [9]. Pacientų, gydytų čiobrelių žolės ir raktažolių šaknų ekstraktu, bronchito sunkumo balas 4-ą gydymo dieną ir gydymo pabaigoje buvo reikšmingai mažesnis, palyginti su placebo grupe (4 pav.) [9]. Pacientų, gydytų čiobrelių žolės ir raktažolių šaknų ekstraktu, atsikosėjimas dieną, bendra būklė ir miego kokybė, kuri buvo suprastėjusi dėl naktį varginančio kosulio, reikšmingai pagerėjo, palyginti su placebą gavusiais tiriamaisiais [9]. Šiame tyrime nepageidaujamos reakcijos taip pat buvo retos – trys pacientai iš 183-jų, gavusių čiobrelių žolės ir raktažolių šaknų ekstraktą, nurodė tris nepageidaujamas reakcijas, ir trys pacientai iš 178-ių, gavusių placebą, nurodė taip pat tris nepageidaujamas reakcijas [9]. Sunkių reakcijų nepasitaikė.

Šie tyrimai rodo, kad tiek Bronchipret tabletės, tiek geriamasis tirpalas yra saugūs ir efektyvūs gydant ūminį kosulį. Daugiacentris tyrimas, į kurį įtraukta daugiau nei 7 tūkst. vaikų ir suaugusiųjų, atskleidė, kad Bronchipret savo efektyvumu nenusileidžia mukolitikams ambroksoliui ir N acetilcisteinui [10]. Į tyrimą buvo įtraukti bronchitu (ir lėtiniu paūmėjusiu bronchitu) sergantys pacientai, kurie skundėsi kosuliu, skrepliavimu ir bendra bloga savijauta.

Rezultatai atskleidė, kad Bronchipret savo efektyvumu buvo pranašesnis už ambroksolį ir N acetilcisteiną [10]. Be to, šis vaistas sukėlė mažiau nepageidaujamų reakcijų nei ambroksolis ir acetilcisteinas (tiek vartojant atskirtai, tiek kartu su antibiotikais). Tik 12-os metų amžiaus ir jaunesnių tiriamųjų grupėje nepageidaujamos reakcijos buvo retesnės vartojant ambroksolį nei Bronchipret [10]. 2011 m. pristatyta klinikinių ir stebėjimo tyrimų, vertinančių gebenių preparatų saugumą ir efektyvumą gydant ūmines viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, sisteminė apžvalga [3]. Į ją įtraukta 10 tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau nei 17 tūkst. tiriamųjų. Visi analizuoti tyrimai atskleidė, kad gebenių preparatai efektyviai sumažino ūminių viršu tinių kvėpavimo takų infekcijų simptomus [3]. Reikia pažymėti, kad iš visų analizuotų buvo tik vienas placebu kontroliuojamas atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas. Šiame tyrime pacientams, gydytiems gebenių ir čiobrelių ekstrakto deriniu (Bronchipret), simptomų slopinimas ir fiziologinės būklės atsigavimo laikas buvo reikšmingai pranašesni. Tuo tarpu gebenių monopreparatų efektyvumo įrodymų duomenys išlieka silpni. Visiems tyrimams su gebenių monopreparatais trūko placebo kontrolės. Nors šiuose tyrimuose buvo stebimas VKTI simptomų pagerėjimas gydymo kurso metu ir šių tyrimų autoriai teigia, kad buvo nustatytas efektyvumas, galutinėms išvadoms stigo mokslinio pagrindimo, nes dažnai natūrali VKTI eiga yra savaime gerėjanti. Tik gebenių ir čiobrelių ekstraktų derinio (Bronchipret) įrodymų duomenys yra pakankami teigti, kad vartojant šį derinį pasveikstama reikšmingai greičiau. Kliniškai reikšmingas pagerėjimas – kosulio priepuolių skaičiaus sumažėjimas perpus buvo pasiektas 2 dienomis anksčiau.

Apibendrinimas

Kosulys yra vienas pagrindinių nusiskundimų, dėl kurio kreipiamasi į šeimos gydytoją. Pagal trukmę kosulys yra skiriamas į ūminį ir lėtinį. Šio klinikinio požymio priežasčių gali būti daug. Ūminį kosulį dažniausiai sąlygoja virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Jį palengvinti galima vartojant augalinius preparatus, kurie yra saugūs, gerai toleruojami, nesukelia sunkių nepageidaujamų reakcijų. Vokietijos respiratologų draugijos rekomendacijose dėl suaugusių pacientų ūmaus ir lėtinio kosulio diagnostikos ir gydymo viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejais ūmiam kosuliui gydyti rekomenduojami čiobrelių ir gebenių arba raktažolių ekstraktų deriniai. Toks preparatas yra Bronchipret, savo sudėtyje turintis gebenių lapų arba raktažolių šaknų ir čiobrelių žolės ekstrakto. Jis yra dviejų farmacinių formų – tabletės (skiriamos nuo 12 m. amžiaus) ir geriamasis tirpalas (skiriamas nuo 1 m. amžiaus). Šis vaistas didina mukociliarinį klirensą, pasižymi mukolitinėmis savybėmis, bronchodilataciniu, antibakteriniu ir antivirusiniu poveikiu, stimuliuoja skrandžio gleivinę, dėl to refleksiškai padidėja bronchų sekrecija. Kai kurie tyrimai rodo, kad Bronchipret savo efektyvumo ir saugumo santykiu yra pranašesnis už mukolitikus acetilcisteiną ir ambroksolį. Klinikiniai tyrimai, atlikti su vaikais ir suaugusiaisiais, atskleidė, kad Bronchipret sumažina kosulio epizodų skaičių per dieną, bronchito sunkumo balą, palengvina atsikosėjimą dieną, pagerina bendrą savijautą ir miego kokybę naktį bei retai sukelia nepageidaujamas reakcijas.

"Lietuvos gydytojo žurnalas" Ekspertų rekomendacijos 2016/2017m.