AMBICIJOS PAŽABOTI CUKRINĮ DIABETĄ TAMPA TIKROVE

2017-08-25 | Ligos.lt

Cukrinis diabetas (CD) – viena didžiausių šiuolaikinės visuomenės sveikatos problemų ir iššūkių medicinos mokslui ir praktikai. Apskaičiuojama, kad pasaulyje CD serga daugiau negu 415 mln. žmonių, iš jų apie 193 mln. – dar nediagnozuotu CD. Liga jiems bus nustatyta, atsiradus matomų ar juntamų komplikacijų, kada gydymas jau mažiau veiksmingas,o baigtys – nebe tokios palankios.

Cukrinis diabetas – sparčiai dažnėjanti liga. Prognozuojama,kad išlikus dabartinėms sergamumo tendencijoms apie 2040 m. CD sergančių žmonių skaičius pasaulyje išaugs iki 642 mln. ar netgi daugiau.

Apie 91 proc. CD atvejų sudaro klastingiausia ir pavojingiausia ligos forma – antrojo tipo cukrinis diabetas (2 tipo CD). Dažniau nei kas antram ligoniui 2 tipo CD diagnozuojamas jau atsiradus kliniškai pastebimų komplikacijų, tai yra daugiau ar mažiau pavėluotai. Svarbiausios ir pavojingiausios – širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikacijos, nuo kurių miršta dauguma CD sergančių žmonių.

2016 m. gruodžio pradžioje Budapešte vykusioje tarptautinėje gydytojų konferencijoje „Ilgalaikės ambicijos: užtikrinti sergančiųjų 2 tipo CD kardiovaskulinę apsaugą“ buvo konstatuota, kad, nepaisant pastaraisiais metais pasiektos reikšmingos pažangos 2 tipo CD gydymo srityje, ŠKL išlieka svarbiausia ir dažniausia CD sergančių žmonių mirties priežastis. Visame pasaulyje intensyviai ieškoma gydymo būdų ir vaistų, kurie galėtų pagerinti CD sergančiųjų ŠKL baigtis, sumažintų širdies ir kraujagyslių pažeidimų riziką ir prailgintų gyvenimą. Pagaliau sulaukta gerų naujienų.

Budapešto konferencijoje buvo pristatyti naujos farmakologinės klasės (SGLT2 inhibitorių) preparato empagliflozino (Jardiance) klinikinių tyrimų rezultatai. Tyrimai parodė, kad gydant 2 tipo CD empagliflozinas efektyviai sumažino ne tik padidėjusią glikozilinto hemoglobino koncentraciją, bet ir CD sergančiųjų ŠKL komplikacijų ir mirčių nuo jų riziką.

Plataus masto tyrimo EMPA-REG-OUTCOME duomenimis, gydant suaugusiųjų 2 tipo CD empagliflozinu reikšmingai sumažėjo:

„. ŠKL rizika ir mirštamumo nuo jų dažnumas;

„. mirties nuo ŠKL rizika nepriklausomai nuo to, kokia ŠKL pacientas sirgo iki tyrimo pradžios;

„. progresuojančios inkstų ligos rizika esant gretutinei kliniškai reikšmingai ŠKL.

EMPA-REG-OUTCOME tyrimo rezultatus konferencijoje pristatė žymūs Europos mokslininkai, cukrinio diabeto ir kardiologijos ekspertai, klinikinių tyrimų konsultantai.

Tarptautiniam renginiui pirmininkavo Vienos (Austrija) universiteto profesorius, daugiau kaip 40 mokslinių klinikinių tyrimų vadovas, buvęs Europos klinikinių tyrimų draugijos viceprezidentas Guntram Schernthaner. Empagliflozinu tyrimo ŠKL prevencijos rezultatus aptarė Soroka (Izraelis) universiteto Prevencinės kardiologijos tarnybos ir kardiologijos departamento vadovas profesorius Yaakov Henkin. Remdamasis EMPA-REG-OUTCOME duomenimis, apie empagliflozino efektyvumą mažinant diabetinio inkstų pažeidimo riziką kalbėjo Wurzburgo (Vokietija) universiteto ligoninės Nefrologijos ir hipertenzijos padalinio vadovas profesorius Christoph Wanner. 2 tipo CD šiuolaikinio gydymo galimybes, iššūkius ir ieškojimų kryptis apžvelgė lektorė iš Jungtinės Karalystės, Karališkosios bendrosios praktikos gydytojų draugijos narė, praktikuojanti šeimos gydytoja dr. Sarah Jarvis.

ŠKL komplikacijų ir mirties rizikos mažinimas

Pirmieji oficialūs pranešimai apie unikalaus poveikio vaisto empagliflozino kardioprotekcinį efektyvumą pasirodė daugiau nei prieš metus. 2015 m. rugsėjo mėnesį Ingelheime (Vokietija) ir Indianapolyje (JAV) farmacijos kompanijos „Boehringer Ingelheim“ ir „Eli Lilly“ paskelbė tyrimo EMPA-REG-OUTCOME rezultatus, kurie parodė, kad:

„. prie standartinio 2 tipo CD gydymo pridėjus empagliflozino, 14 proc. sumažėjo sudėtinių ŠKL baigčių (mirčių nuo ŠKL, nemirtino miokardo infarkto arba nemirtino insulto dažnumas didelės ŠKL rizikos 2 tipo CD sergančių pacientų grupėje;

„. 38 proc. sumažėjo mirties nuo ŠKL rizika;

„. nemirtino širdies infarkto ir nemirtino insulto dažnumo sumažėjimas statistiškai nesiskyrė (šių baigčių rizika sumažėjo panašiai vienodai).

Be to, palyginti su placebu, gydant empagliflozinu, iki 32 proc. sumažėjo mirčių nuo visų priežasčių ir 35 proc. – hospitalizacijos dėl širdies nepakankamumo dažnumas. EMPA-REG-OUTCOME rezultatus paskelbė The New England Journal of Medicine (NEJM). Tyrimo rezultatai buvo pristatyti Europos diabeto tyrimų asociacijos 51-ajame metiniame simpoziume Stokholme (Švedijoje, 2015 m.). EMPA-REG-OUTCOME tyrimo pagrindinis tyrėjas, Toronto (Kanada) medicinos universiteto profesorius, Diabeto centro direktorius, Lunenfeldo Tanenbaumo tyrimų instituto vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Bernard Zinman sako, kad tyrimo rezultatai netikėti ir stulbinantys, nepaprastai reikšmingi pacientams, sergantiems 2 tipo CD. ŠKL komplikacijos, įskaitant mirtinas, kelia didžiausią pavojų sergant 2 tipo CD, todėl jų gydymui ir prevencijai turi būti skiriama daugiausia dėmesio. Nė vienas ligšiolinis geriamasis antidiabetinis vaistas neturėjo įrodymų, kad sumažintų sergančiųjų 2 tipo CD mirtingumą.

Kas antras pacientas, sergantis 2 tipo CD, miršta nuo ŠKL priežasčių. Tyrime dalyvavę pacientai iki empagliflozino paskyrimo jau vartojo įvairių vaistų, mažinančių ŠKL komplikacijų riziką. Taigi, prie standartinio 2 tipo CD gydymo (antidiabetinio + anthipertenzinio, antilipideminio) pridėjus empaglifloziną, buvo pasiekta papildomo mirčių nuo ŠKL sumažėjimo. Šis empagliflozino efektas yra labai reikšmingas, nes rodo, kad standartinį 2 tipo CD gydymą gaunantiems pacientams paskyrus empaglifloziną galima reikšmingai padidinti apsaugą nuo kardiovaskulinės mirties.

Svarbu ir tai, kad gydymas empagliflozinu buvo labai saugus: diabetinės ketoacidozės dažnumas buvo mažesnis nei 0,1 proc. ir panašus visose tyrimo grupėse.

Progresuojančios inkstų ligos rizikos mažinimas

2016 m. birželio 14 d. Ingelheime (Vokietija), Indianapolyje (JAV) paskelbti naujausi EMPA-REG-OUTCOME rezultatai parodė, kad empagliflozinas, vienintelis SGLT2 inhibitorių klasės vaistas, gali pagerinti sergančiųjų 2 tipo CD inkstų ligos baigtis, jei paskiriamas kartu su pacientui taikoma standartine terapija. Šiuos duomenis paskelbė NEJM, jie buvo pristatyti Amerikos diabeto asociacijos 76-ojoje metinėje mokslinėje sesijoje Naujajame Orleane (JAV). EMPA-REG-OUTCOME tyrimas parodė, kad gydymas empagliflozinu, palyginti su placebu, 39 proc. sumažino naujai prasidėjusios ar pasunkėjusios inkstų ligos riziką, šio vaisto paskyrus kartu su jau taikoma standartine terapija pacientams, sergantiems 2 tipo CD ir kliniškai aiškia širdies ir kraujagyslių liga.

Kas antram 2 tipo CD sergančiam pacientui ilgainiui išryškėja inkstų pažeidimas (inkstų liga), kuris gali progresuoti į lėtinį inkstų nepakankamumą, reikalingą pakaitinės terapijos (dializių). Wurzburgo universiteto ligoninės Nefrologijos ir hipertenzijos padalinio vadovas prof. Ch. Wanner sako, kad CD yra dažniausia dializėmis gydomo inkstų nepakankamumo priežastis. Anot jo, naujo vaisto, galinčio sumažinti diabetinio inkstų pažeidimo riziką, atsiradimas galės sumažinti dializių reikalingų pacientų skaičių ar bent atitolinti pakaitinės terapijos poreikį. Detalesnė prespecifinė tiriamoji EMPA-REG-OUTCOME analizė parodė, kad, palyginti su placebu, sergančiųjų 2 tipo CD ir gretutine kliniškai aiškia ŠKL gydymas empagliflozinu:

„. 55 proc. sumažino poreikį (dažnumą) pradėti pakaitinę inkstų terapiją (gydymą dializėmis);

„. 44 proc. sumažino padvigubėjusią serumo kreatinino koncentraciją;

„. 38 proc. sumažino mikroalbuminurijos progresavimą.

Palyginti su placebu, gydymas empagliflozinu taip pat reikšmingai sulėtino inkstų veiklos blogėjimą. Dauguma EMPA-REG-OUTCOME tyrime dalyvavusių pacientų jau iki empagliflozino paskyrimo gavo standartinį diabetinės inkstų ligos gydymą, renino angiotenzino ir aldosterono sistemą blokuojančių vaistų. Taigi teigiamo empagliflozino poveikio inkstų funkcijai buvo pasiekta jau taikant inkstų tausojamąjį gydymą.

EMPA-REG-OUTCOME post hoc subgrupinė analizė parodė, kad reikšmingo renalinės rizikos sumažėjimo gydant empagliflozinu buvo pasiekta:

„. ir tiems pacientams, kurie jau iki tyrimo turėjo sutrikusią inkstų funkciją arba padidėjusį albuminų kiekį šlapime (albuminuriją);

„. ir tiems, kurie neturėjo šių sutrikimų.

Sunkių nepageidaujamų šalutinių poveikių, paskatinusių nutraukti gydymą empagliflozinu, dažnumas, palyginti su placebu, nepriklausė nuo to, ar pacientai iki tyrimo turėjo inkstų disfunkciją ar jos neturėjo. Empagliflozinu gydytų pacientų grupėje nuo inkstų ligos mirė 3 pacientai (0,1 proc.). Prof. Hans Juergen Woerle, „Boehringer Ingelheim“ Medicinos sektoriaus viceprezidentas, sako, jog empagliflozinas yra vienintelis SGLT2 inhibitorius, turintis reikšmingų įrodymų, kad gali sulėtinti inkstų ligos progresavimą pacientams, sergantiems 2 tipo CD ir kliniškai aiškia širdies ir kraujagyslių liga.

Sumažina mirties nuo ŠKL riziką nepriklausomai nuo esamos širdies ir kraujagyslių ligos

2016 m. lapkričio 14 d. Amerikos širdies asociacijos mokslinėje sesijoje kompanijos „Boehringer Ingelheim“ ir „Eli Lilly“ pristatė naujausius EMPA-REG-OUTCOME tyrimo duomenis, kurie rodo, kad, palyginti su placebu, papildomai prie standartinio gydymo paskirtas empagliflozinas reikšmingai sumažino sergančiųjų 2 tipo CD mirties nuo ŠKL riziką nepriklausomai, kokia širdies ir kraujagyslių liga jie sirgo iki tyrimo pradžios. EMPA-REG-OUTCOME yra pirmasis tyrimas, parodęs, kad šis antidiabetinis vaistas gali sumažinti mirties nuo ŠKL riziką pacientams, sergantiems 2 tipo CD ir kliniškai aiškia širdies ir kraujagyslių liga. Prof. B. Zinman (Torontas) sako, kad sergant 2 tipo CD ŠKL rizika padidėja 2–4 kartus. Esant 2 tipo CD reikšmingai dažnesnės įvairios ŠKL baigtys: miokardo infarktas (širdies atakos), širdies nepakankamumas, insultas, periferinių arterijų liga. Anot prof. B. Zinman, apie 50 proc. sergančiųjų 2 tipo CD miršta nuo ŠKL, todėl yra didžiulis poreikis turėti tokį cukrinio diabeto gydymą, kuris padėtų sumažinti ŠKL komplikacijų riziką pacientams, sergantiems 2 tipo CD ir gretutine širdies ir kraujagyslių liga. EMPA-REG-OUTCOME post hoc analizės metu tyrimo dalyviai buvo suskirstyti į grupes pagal turimą ŠKL: širdies infarkto anamnezę, insultą, širdies nepakankamumą, prieširdžių virpėjimą, periferinių arterijų ligą.

Analizė parodė, kad empaglifloziną vartojusių pacientų grupėje nepriklausomai nuo esamos ŠKL mirties nuo ŠKL rizika buvo reikšmingai mažesnė. Prof. H. J. Woerle sako, kad empagliflozinas yra vienintelis geriamasis CD gydyti skirtas vaistas, kurio mirties nuo ŠKL dažnumą mažinantis poveikis įrodytas klinikiniais tyrimais. EMPA-REG-OUTCOME post hoc analizė įtikinamai parodė, kad empagliflozinas gali sumažinti suaugusių pacientų, sergančių 2 tipo CD ir kliniškai aiškia ŠKL, mirties nuo ŠKL riziką.

Apie EMPA-REG-OUTCOME tyrimą

EMPA-REG-OUTCOME – ilgalaikis daugiacentris (vyko 42 šalyse) atsitiktinių imčių dvigubai aklas placebu kontroliuojamas tyrimas, kuriame dalyvavo 7020 pacientų, sergančių 2 tipo CD ir kliniškai aiškia širdies ir kraujagyslių liga. Tyrimą pagal numatytą protokolą baigė 97 proc. dalyvių. Tyrime buvo palygintas empagliflozino ir placebo, pridėtų prie standartinio gydymo, efektyvumas gydant sergančiuosius 2 tipo CD ir gretutine kliniškai aiškia ŠKL. Standartinį gydymą sudarė: kraujo gliukozės koncentraciją mažinantys vaistai ir vaistai nuo ŠKL (antihipertenziniai, antilipideminiai ir kt. pagal poreikį). Tyrimo dalyviai vartojo po 10 arba 25 mg 1 kartą per dieną empaglifloziną arba placebą. Pirminė vertinta tyrimo baigtis: laikas iki pirmosios ŠKL komplikacijos (staigiosios mirties, nemirtino miokardo infarkto, nemirtino insulto) pasireiškimo. Rezultatai. Per vidutiniškai 3,1 m. empagliflozinas reikšmingai (14 proc. palyginti su placebu) sumažino staigiosios mirties, nemirtino miokardo infarkto ir nemirtino insulto dažnumą. Staigiosios mirties rizika empaglifloziną vartojusių pacientų grupėje per šį laiką sumažėjo 38 proc., nemirtino miokardo infarkto ir nemirtino insulto rizikos sumažėjimas statistiškai nesiskyrė.

Apie empaglifloziną (Jardiance)

Empagliflozinas – geriamasis didelio selektyvumo natrio/ gliukozės ko-transporterio 2 (SGLT2) inhibitorius. Europoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir kitose šalyse empagliflozinas užregistruotas suaugusiųjų 2 tipo CD gydyti. Geriamas 1 kartą per dieną. Empagliflozinas blokuoja gliukozės reabsorbciją inkstuose, todėl skatina jos išsiskyrimą su šlapimu ir sumažina kraujo gliukozės koncentraciją esant 2 tipo CD. SGLT2 blokada gliukozės apykaitą veikia tiesiogiai nepriklausomai nuo kasos beta ląstelių funkcijos ir insulino metabolinės grandies. Empagliflozino neskiriama sergantiesiems 1 tipo CD (ketoacidozės pavojus), taip pat esant diabetinei ketoacidozei.

Ligos.lt

Cukrinis diabetas ir širdies ir kraujagyslių ligos

2 tipo CD – dažniausia CD forma (85–95 proc. visų CD atvejų) ir vienas svarbiausių ŠKL rizikos veiksnių. Asmenys, sergantys arterine hipertenzija ir CD, priskiriami didelės ŠKL rizikos žmonių grupei. CD iki 4 kartų padidina ŠKL, apie 3 kartus – širdies nepakankamumo atsiradimo riziką. Sergant 2 tipo CD 2 kartus padidėja insulto grėsmė. Sergantiesiems CD dažniau nustatomos tokios ŠKL riziką didinančios patologinės būklės, kaip arterinė hipertenzija ir nutukimas.

2012 m. pasaulyje užregistruota 56 mln. mirčių, 31 proc. jų buvo susijusios su širdies ir kraujagyslių ligomis (6,7 mln. mirė nuo insulto, 7,4 mln. – nuo išeminės širdies ligos). Širdies ir kraujagyslių ligos – dažniausia sergančiųjų CD mirties priežastis. Ne mažiau kaip 68 proc. vyresnių negu 65 m.amžiaus žmonių, sergančių CD, miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. 2015 metais nuo CD pasaulyje mirė 5 mln. žmonių, apie 50 proc. 2 tipo CD sirgusių pacientų mirčių buvo susijusios su širdies ir kraujagyslių komplikacijomis. Cukrinis diabetas žmogaus gyvenimą (tikėtiną gyvenimo trukmę) sutrumpina vidutiniškai 6 metais, 2 tipo CD bei kartu esanti širdies ir kraujagyslių liga – 12 metų, palyginti su bendrąja populiacija. Gera kraujo gliukozės koncentracijos kontrolė ŠKL riziką gali sumažinti 33–50 proc., o miokardo infarkto, insulto ar mirties riziką – iki 57 proc. Taikant kompleksines gyvenimo būdo, elgsenos keitimo ir medikamentinio gydymo priemones sergančiųjų CD ŠKL riziką galima dar labiau sumažinti.

Išvados

„. Empagliflozino sergantiesiems 2 tipo CD gali būti skiriama kaip vaisto, kuris:

- apsaugo nuo širdies nepakankamumo atsiradimo arba atitolina širdies nepakankamumo pradžią ir

- gali prailginti gyvenimą.

„. Sergant 2 tipo CD bei kliniškai aiškia širdies ir kraujagyslių liga empagliflozino paskyrimas ankstyvu ligos raidos periodu sumažina mirštamumą nuo ŠKL ir bendrąjį mirtingumą.

Parengė gyd. J. Kastys

LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALAS EKSPERTŲ REKOMENDACIJOS 2016/2017