Akių junginės uždegimas – konjunktyvitas. Kaip išvengti komplikacijų?

2023-01-16 | Ligos.lt

Konjunktyvitas – tai akių junginės uždegimas, pasireiškiantis akių skausmu, niežėjimu, paraudimu, svetimkūnio pojūčio akyse ar net vokų patinimu. Ši liga dažniausiai paveikia abi akis, tačiau gali prasidėti vienoje ir vėliau išplisti į abi. Tiesa, išskiriami net penki šio uždegimo tipai – bakterinis, virusinis, reakcinis, alerginis ir chlamidijų sukeltas konjunktyvitas. Kiekvienam jų yra skiriamas skirtingas gydymas, tad pajutus bent kelis aukščiau išvardintus simptomus, rekomenduojama nedelsiant kreiptis pas gydytoją oftalmologą.

 

Konjunktyvito simptomai

Jeigu pastebėjote, kad jūsų akys pernelyg paraudusios ir ašarojančios, jas nuolat peršti, jaučiamas niežulys bei svetimkūnio jausmas akyse, pastebite akių vokų patinimą, jautrumą šviesai ir gausesnį traiškanojimą, vertėtų nedelsiant apsilankyti pas akių gydytoją, nes minėtieji pakitimai – pagrindiniai konjunktyvito simptomai. Nors konjunktyvitas paprastai veikia abi akis iš karto, pateiktų simptomų pastebėjimas vienoje akyje gali rodyti akies uždegimo pradžią. Kuo anksčiau bus diagnozuota liga, tuo lengvesnis gydymas jūsų laukia. Taip pat svarbu pabrėžti, kad pastebėjus pirmuosius simptomus bei užsiregistravus pas gydytoją oftalmologą rekomenduojama tam tikram laikui atsisakyti kontaktinių lęšių – tai gali dar labiau dirginti akis ir pabloginti situaciją. Kol bus pradėtas gydymas geriau rinktis korekcinius akinius.

Akių junginės uždegimo tipai ir priežastys

Kaip ir kiekviena liga, taip ir ši neatsiranda be priežasties. Konjunktyvitą lemia skirtingos priežastys, tiksliau sukėlėjai, o nuo jų priklauso ir šios ligos tipai. Gydytojai išskiria penkis konjunktyvito tipus – bakterinį, virusinį, reakcinį, alerginį ir sukeltą chlamidijų.

  1. Bakterinį akių junginės uždegimą sukelia bakterijos (stafilokokai, hemofilai ir streptokokai). Minėtosios bakterijos dažniausiai patenka į akis iš viršutinių kvėpavimo takų, nuo odos ar kito žmogaus, sergančio šiuo uždegimu. Tai dažniausiai pasitaikantis konjunktyvito tipas, kuris yra užkrečiamas.
  2. Virusinį konjunktyvitą sukelia herpesvirusas ar adenovirusas. Ši konjunktyvito forma dažnai susijusi su sloga ir taip pat yra užkrečiama.
  3. Reakcinis akių junginės uždegimas pasireiškia, kai įvairūs chemikalai (statybinės dulkės, chloruotas vanduo) ar kiti dirgikliai (dūmai) patenka į akis. Šis tipas nėra užkrečiamas.
  4. Alerginiu akių junginės uždegimu serga tik sergantieji alerginėmis ligomis (astma, šienlige, egzema), todėl šis tipas nėra užkrečiamas. Alerginį konjunktyvitą dažniausiai sukelia dulkių erkutės, naminiai gyvūnai, kosmetika ir žiedadulkės.
  5. Chlamidijų sukeltas konjunktyvitas pasireiškia dėl mikroorganizmo Chlamydia trachomatis. Tai vienas pavojingiausių konjunktyvito tipų, nes gali pažeisti ir kitas kūno vietas, sukelti lytiškai plintančią ligą – chlamidiozę.

 

Apžvelgus konjunktyvito tipus ir susirgimo priežastis, akivaizdu, kad šią ligą dažnai nulemia prasta higiena, įpročiai ar neatsakingas požiūris į dirgiklius. Norint sumažinti riziką susirgti konjunktyvitu, galima laikytis kelių profilaktinių priemonių: dažnai plauti rankas, čiaudint užsidengti burną ir nosį, stengtis neliesti akių, nesinaudoti kitų žmonių asmens higienos reikmenimis ir neleisti kitiems naudotis jūsiškiais, einant į baseiną ar dirbant su pavojingais chemikalais patariama dėvėti apsauginius akinius. Taip pat rekomenduojama nesimaudyti su kontaktiniais lęšiais jūroje ar ežere, visgi, jeigu regos aštrumas ypač prastas, jums pagelbės korekciniai akiniai. Nepavykus išvengti konjunktyvito, rekomenduojama naudoti vienkartinius rankšluosčius, kasdien keisti patalynę, vėdinti patalpas ir reguliariai plauti grindis. Taip pat apie 7-10 dienų būtina vengti viešų vietų, ypač sergant virusiniu konjunktyvitu. Jeigu pasveikę nenorite ir vėl susirgti šia liga, rekomenduojama nenaudoti tų pačių kosmetikos priemonių, kurias naudojote sirgdami.

Gydymo būdai, padėsiantys išvengti komplikacijų

Kiekviena liga turi savus gydymo metodus ir priemones. Akių ligos gali būti gydomos vaistais arba taikant chirurginius gydymo metodus, o regos aštrumui koreguoti paskiriami korekciniai akiniai. Konjunktyvito gydymas priklauso nuo šios ligos tipo, kitaip tariant – ligos sukėlėjo. Jei konjunktyvitą gali nustatyti ir šeimos gydytojas, tai gydymo metodą gali paskirti tik gydytojas oftalmologas. Virusinis konjunktyvitas trunka 1-2 savaites. Sergant šio tipo konjunktyvitu, į akis 4–8 kartus per dieną lašinamos dirbtinės ašaros, kelis kartus per dieną ant akių dedami šalti kompresai, taip pat gali būti skiriami priešuždegiminiai vaistai. Be to, būtina reguliariai praplauti akis ir rūpintis rankų higiena.

Bakterinis konjunktyvitas gydomas antibiotikais – paprastai akių lašais (gentamicinu, chloramfenikoliu, tobramicinu ir kitais), kurie lašinami dieną, o vakarais tepamas specialus akių tepalas (tetraciklinas ar eritromicinas). Jei akys pūliuoja, jas galima plauti ramunėlių ar juodosios arbatos nuoviru ir furacilino tirpalu. Susirgus kontaktinių lęšių sukeltu konjunktyvitu, specialaus gydymo nėra – simptomai išnyksta nustojus nešioti lęšius. Alerginis konjunktyvitas išgydomas pašalinus įtariamą alergeną ir sulašinus dirbtinių ašarų kursą bei putliųjų ląstelių stabilizatorių arba H1 receptorių blokatorių.

Reakcinis akių junginės uždegimas taip pat neturi specialaus gydymo – svarbiausia pašalinti dirgiklį, taip pat pasirūpinti apsauginėmis priemonėmis. Nors konjunktyvitas nėra pavojingas sveikatai, negydomas arba netinkamai gydomas akių junginės uždegimas gali sukelti reumatoidinį artritą, vilkligę arba gali komplikuotis į ragenos uždegimą ar net ragenos opą.

 

Rūpinkitės savo akimis atsakingai

Akys – mūsų vedlės. Kad galėtume matyti mus supantį pasaulį, būtina jomis atsakingai rūpintis – atpažinti ligų simptomus, laiku kreiptis į specialistus ir taikyti visus būtinus gydymo metodus (vartoti vaistus, dėti kompresus, pasinaudoti chirurginiu gydymu, o kartais gali pagelbėti ir korekciniai akiniai). Rožinė akis – taip dar vadinamas akių junginės uždegimas konjunktyvitas, kurį lemia penki skirtingi sukėlėjai. Pastebėjus šios ligos simptomus (akių paraudimą, niežulį, traiškanojimą ir kt.), būtina kreiptis į gydytoją oftalmologą. Laikantis visų gydytojo nustatytų gydymo būdų bei priemonių, ši liga nesukels ilgalaikių regos sutrikimų.