Nualpimas

NUALPIMAS

Nualpimas yra trumpalaikis sąmonės netekimas, pasireiškiantis dėl laikino kraujo tėkmės į smegenis sumažėjimo.

Klasifikacija ir priežastys
Nualpimas gali būti reakcija į skausmą, nuovargį, maisto stoką, stresą. Gali būti ir nejudant tam tikrą laiko tarpą: ilgai stovint, sėdint, ypač karštoje aplinkoje. Toks aktyvumo nebuvimas sukelia kraujo sąstovį kojose, sumažindamas kraujo patekimą į smegenis. Galima nualpti ir šlapinantis, kosint, stanginantis, išgėrus arterinį kraujo spaudimą mažinančių vaistų. Asmeniui nualpus, pulsas labai sulėtėja, tačiau vėl greitai pakyla iki prieš tai buvusio. Nualpęs žmogus dažniausiai greitai ir visiškai atsigauna.

Kaip atpažinti?
•Trumpalaikis sąmonės netekimas, dėl kurio nukentėjusysis krenta ant žemės.
•Lėtas pulsas.
•Blyški, šalta oda ir prakaito pylimas.

Pirmoji pagalba
Tikslas
•Pagerinti kraujotaką smegenyse.
•Raminti nukentėjusįjį, kol jis visiškai atsigaus, ir suteikti tinkamą priežiūrą.

Veiksmai
1.Jei nukentėjusysis pajunta silpnumą ar galvos svaigimą, patarkite atsigulti. Atsiklaupkite, pakelkite jo kojas ir padėkite jo čiurnas sau ant pečių; tai padės pagerinti kraujotaką į smegenis.
Jei nukentėjusysis nenori gulti, pasodinkite jį ir patarkite pasilenkti, nuleisti ir pasidėti galvą ant kelių.
Jei nėščia moteris staiga pajunta silpnumą, pasodinkite, nuleiskite jos galvą arba paguldžius paverskite ant kairio šono. Liepkite giliai kvėpuoti, atidarykite langą. Atlaisvinkite veržiančius drabužius.  
2.Pasirūpinkite, kad nukentėjusysis gautų pakankamai šviežio oro; paprašykite ko nors atidaryti langą. Atlaisvinkite aplink kaklą drabužius.
3.Kai nukentėjusysis atgauna sąmonę, nuraminkite jį, liepkite pagulėti 10-15 minučių ir padėkite po truputį atsisėsti. Jei vėl pajunta silpnumą, iš lėto paguldykite, padėkite jo kojas sau ant pečių ir laikykite tol, iki jis visiškai atgaus sąmonę.
4.Jeigu pradėjo vemti, pasukite galvą į šoną, kad nedustų.

Pavojai ir pastabos
•Jei nukentėjusysis greitai sąmonės neatgauna, atverkite kvėpavimo takus ir patikrinkite kvėpavimą. Jei reikės, būkite pasirengęs atlikti krūtinės ląstos paspaudimus ir įpūtimus, kvieskite greitąją medicinos pagalbą telefonu 112.
•Kvieskite greitąją medicinos pagalbą telefonu 112, jei:
-per kelias minutes neatgauna sąmonės, nors yra kvėpavimas ir širdies veikla;
-moteris yra nėščia arba žmogus vyresnis kaip 50 metų;
-serga diabetu;
-jaučia skausmą krūtinėje;
-sutriko kalba ar negali judinti rankos ar kojos;
-prasideda traukuliai.