Meniu

Stemplės opa

Ligos aprašymas
Stemplės opa – tai liga, pasireiškianti atsinaujinančiomis stemplės žaizdomis. Stemplės pažeidimas dažniausiai aptinkamas apatinėje jos dalyje. Paprastai nustatoma viena, kartais kelios įvairaus dydžio bei gylio opos.
Stemplės opaligė yra retas susirgimas, daugiausiai susijęs su negydoma gastroezofaginio refliukso liga.

 

Ligos priežastis
Žaizda stemplėje atsiranda dėl nuolatinio jos dirginimo, dažniausiai sergant gastroezofaginio refliukso liga, kuomet rūgštus skrandžio turinys nuolat patenka į stemplę. Skrandžio rūgštys pažeidžia stemplės gleivinę, sukelia jos uždegimą, atsiranda erozijos, vėliau gali formuotis opa.

 

Rizikos faktoriai
Pagrindinis rizikos veiksnys stemplės opos atsiradimui yra gastroezofaginio refliukso liga. Taip pat stemplės pažeidimą ir opų formavimąsi gali sukelti:
Ilgalaikis priešuždegiminių vaistų vartojimas,
Rūkymas,
Dažnas vėmimas (pvz., sergant bulimija). Tai taip pat susiję su rūgščių poveikiu stemplės gleivinei.

 

 

Simptomai
Stemplės opa gali nesukelti jokių klinikinių simptomų. Tačiau yra keletas šiam susirgimui būdingų požymių. Dažniausiai jaučiamas skausmas ar deginimo pojūtis viršutinėje pilvo dalyje, už krūtinkaulio. Skausmas sustiprėja valgio metu tiek dėl tiesioginio maisto poveikio į stemplės sienelę tiek dėl skrandžio rūgščių tolesnio stemplės audinio pažeidimo. Skausmas sustiprėja keletui valandų, kartais net kelioms dienoms. Esant stemplės opai gali atsirasti gyvybei pavojingų komplikacijų, pvz., kraujavimas iš pažeidimo vietų, pasireiškiantis vėmimu su krauju ar tuštinimusi tamsios (juodos) spalvos išmatomis. Opoms gyjant gali susiformuoti randai, kurie siaurina stemplės spindį. Tuomet atsiranda sutrikusio maisto patekimo į skrandį požymių.

 

Diagnostika
Diagnozuojant stemplės opaligę išsiaiškinami žmogų varginantys klinikiniai simptomai. Nustatomi rizikos veiksniai, ypač gastroezofaginio refliukso ligos požymiai. Pagrindinis diagnostinis tyrimas yra stemplės endoskopinis tyrimas. Jo metu stemplė apžiūrima iš vidaus, nustatomas opų dydis, gylis ir kitos charakteristikos. Jei kyla įtarimų, jog stemplėje yra piktybinis procesas, galima paimti ir biopsinę medžiagą iš opos kraštų.

 

Gydymas
Stemplės opos gydymo metu skiriami protonų pompos inhibitoriai – vaistai, mažinantys skrandžio rūgšties gamybą. Taip pat skiriamas gydymas Helicobacter pylori eliminavimui. Ši bakterija siejama su opų formavimusi. Trumpalaikiam simptomų numalšinimui galima vartoti antacidinius vaistus. Esant kitų ligos rizikos veiksnių – būtinas jų šalinimas.

Šaltinis |Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka |Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas |Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Komentarai

 • laima

  kai man pradeda stemple skaudeti as gydau taip kaip gydau pacia gerkle ciulpinukais imbieru ,kazkaip man gerai laskets saldainiai ,zinokit padeda iki tol kol vel ko neuzedu ,o situ nuo rugstingumo negaliu gerti ,man numusa rugsti buna dar blogiau ,visai nebedirba skrandis tuoj grybai prdeda augti,atsiranda pienlige

 • Dijana

  Jauciu deginima skrandyje, taip pat gerkleje, kakle jauciu smaugima, ir kaip nenuryto maisto gabala,daug skaiciau, bet nelabai atitinka pozymiai mano simptomams, kas tai galetu buti?p.s noriu pabrezti, kad rugstys nekyla, neraugeju,tik jauciu deginima.

 • Arturas

  Labas, Regina. Mano zmonai nustate stempleje skyle, apskritai negali valgyti, galbut turi patarimu. Tikiu, kad pasveikai. Atrasyk, artexas@dr.com.Prasau labai, nes labai ja myliu, ir nenoriu prarast

 • audrone

  su zuves asaka nubrazdinau stemple ar ilgai skaudes,MAN DAKTARES SAKE SKALAUTI DRUSKA,BET MAN LABAI SKAUDA RIJANT

 • as

  Regina zaizdu skrandyje ir stempleje nieks neoperuoja...o gydo vaistais......

 • Pedro

  Kad neatsirastų labai rimtų problemų: erozijos, opų stemplėje ir skrandyje, būtina gydytis
  Skrandžio tūgštingumą mažinantys vaistai ligos neišgydo, o tik laikinai slopina nemalonius simptomus.Virškinimo organų negalavimus galima pagydyti natūraliomis priemonėmis, pakeičiant mitybą, pavartojant tam tikrą laiką natūralius biologiškai aktyvius maisto pqapildus., bei taikant kitas sveikatinimo priemones ir be jokio pašalinio poveikio. sveikatinimas.info@gmail.com

 • Regina

  Laba diena.Man nustate stenpleja zaisdas.Pastoviai jauciu lyg uzstrigusi kasni.Ar butina operacija?

Rašyti komentarą

Captcha