Meniu

Somatoforminė autonominė disfunkcija (vegetodistonija)

Ligos aprašymas

Tai gana nauja diagnostinė kategorija, minima ne visose klasifikacijose. Anksčiau buvo vadinama vegetodistonija. Ši patologija gydytojų yra nevienodai traktuojama, todėl duomenų apie paplitimą panašiai nėra. Žodis „somatoforminė“ parodo, kad kylančius kūno pojūčius ar funkcijas lemia psichikos pakitimai.

 

Simptomai

Nusiskundimai kyla dėl veiklos sutrikimų vidaus organuose, kuriuos pagrinde valdo autonominė (vegetacinė) nervų sistema (ši nervinė sistema inervuoja vidaus organus nepriklausomai nuo mūsų valios, pvz., širdį, virškinamąjį traktą, kvėpavimo sistemą ir pan.). Dažniausiai šis somatoforminis sutrikimas paliečia širdies ir kraujagyslių sistemą, po to seka kvėpavimo bei virškinimo sistemos.

Simptomai skirstomi į du tipus, bet abiems būdinga tai, kad jokios organinės patologijos nėra. Pirmojo atveju dėl vegetacinės nervų sistemos sujaudinimo pasireiškia  širdies plakimas, padidėjęs prakaitavimas, paraudimas, drebulys. Antrojo tipo atveju būdingi nespecifiniai simptomai, tai: kurio nors organo skausmas, tempimas, pūtimas, deginimas, veržimas, sunkumas ir pan.

Dėl varginamų simptomų žmogui paprastai pasireiškia ir nerimas, įtampa, pablogėja nuotaika.

 

Diagnostika

Somatoforminė autonominė disfunkcija diagnozuojama pagal klinikinius simptomus ir neradus jokios organinės patologijos. Pagal dominuojamus organų simptomus, disfunkcija skirstoma į grupes:

a) širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimas – širdies neurozė, neurocirkuliacinė astenija;

b) virškinamojo trakto sutrikimas – aerofagija, žagsėjimas, dispepsija, dirgliosios žarnos sindromas, psichogeninis meteorizmas;

c) kvėpavimo sistemos sutrikimas – psichogeninies kosulys ar hiperventiliacija;

d) urogenitalinės sistemos sutrikimas – psichogeninė disurija ir kt.

 

Gydymas

Gydymas susideda iš psichoterapijos ir medikamentų – antidepresantais, trankviliantais. 

Šaltinis |Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka |Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas |Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Komentarai

  • Loreta

    Nuolatos jaučiu įtampą.

Rašyti komentarą

Captcha