Meniu

Plaučių sarkoidozė

Anatomija

Kvėpavimo organų sistemą sudaro kvėpavimo takai ir plaučiai. Kvėpavimo takuose vyksta įkvėpto ir iškvėpto oro cirkuliacija. Plaučiai yra porinis organas. Skiriamas kairysis ir dešinys plaučiai, juose vyksta dujų apykaita, t.y., į kraują iš įkvėpto oro patenka deguonis, o iš jo per plaučius šalinamas anglies dioksidas.

 

Ligos aprašymas

Sarkoidozė – lėtinė liga, kurios metu įvairiose organų sistemose formuojasi gumulėliai (granulomos), sudaryti iš uždegiminių ląstelių. Šio susirgimo metu gali būti pažeisti plaučiai, oda, akys. Vis gi dažniausiai stebimas plaučių pakenkimas. Normaliai imuninės sistemos ląstelės apsaugo organizmą nuo jam svetimų medžiagų, mikroorganizmų. Sarkoidozės metu dėl nežinomų priežasčių šios ląstelės sulimpa tarpusavyje, sudarydamos granulomas plaučiuose ir taip pablogindamos šio organo funkciją.

Plaučių sarkoidoze serga maždaug 10-50 žmonių 100 000 gyventojų. Labai tikslus sergamumas nežinomas, kadangi daugeliu atveju liga nepasireiškia jokiais klinikiniais simptomais.

 

Ligos priežastis

Nėra žinoma, kas sukelia sarkoidozę. Manoma, jog yra tam tikra genetinė predispozicija (nuo gimimo esantis polinkis sirgti tam tikra liga). Tuomet tereikia tik kokio nors dirgiklio (pvz., infekcijos) ir pradeda vystytis sarkoidozė.

 

Rizikos faktoriai

Didesnę tikimybę susirgti sarkoidoze turi vidutinio amžiaus moterys. Taip pat asmenys, kurių šeimoje buvo pasitaikę šios ligos atvejų.

 

Simptomai

Daugelis žmonių nejaučia jokių ligos požymių ir jiems sarkoidozė gali būti nustatyta atsitiktinai. Kai kuriems šis susirgimas pasireiškia ūmiai: pakyla temperatūra, atsiranda mazginis bėrimas kojose, skauda čiurnų sąnarius (šie simptomai gali būti supainioti su daugeliu kitų susirgimų). Apskritai sarkoidozei būdingi bendrieji simptomai:

Karščiavimas,
Nuovargis,
Svorio kritimas,
Padidėję limfiniai mazgai.

Plaučių sarkoidozei būdingi klinikiniai simptomai:

Nuolatinis sausas kosulys,
Krūtinės skausmas (maudimas),
Švokštimas kvėpuojant,
Dusulys.

 

Diagnostika

Pagrindiniai tyrimai nustatant sarkoidozę yra krūtinės ląstos rentgeninis tyrimas (pokyčiai nustatomi 90 % atvejų), kompiuterinė plaučių tomografija, bronchoskopija (bronchoalveolinis lavažas).

 

Gydymas

70% atvejų ligos gydyti nereikia. Jiems sarkoidozė per kelis mėnesius ar metus savaime išnyksta. Esant sunkesniems ligos atvejams paskiriamas gydymas gliukokortiksteroidais. Toks gydymas trunka ilgą laiką. Sergantiems sarkoidoze patariama vartoti daug skysčių, stebėti kalcio koncentraciją kraujyje.

Šaltinis |Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka |Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas |Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Vaistų grupės pagal veikliąją medžiagą:

  Komentarai

  • Laima

   Prieš daug metų buvo plaučių šaknų sarkaidozė ..gydė gulėjau Vilniaus
   tyrimo institute antakalnyj leido kiniloga ...bet va keli metai labai sanaria..i skauda ranku . koju ..nieks nenustato kas per liga ..o aš naktim nemiegu tai kai Nimesili pageriu tai šiek tiek aprimsta ..gal kas galėtu patart kur važiuot išsitirt ..

  • vaida

   Norejau paklausti , ar kam atliko plauciu BIOPCIJA ? man taip pat sarkoidoze plauciu, bet vis dar tiria jau 1metai!

  • Rima

   Noriu paklausti kas serga šia liga, ar buvo sutinę kojos? Ir ar buvo bėrimai? Ačiū

  • Loreta

   Aš sorkoidoze sergu jau 3m,visus tyrimus kol atliko tai praėjo visi metai

  • Amelija

   Man sarkoidozę nustatė 2018 m.paasarį, labai prastai jaučiausi, skaudėjo kaklo limfmazgius, buvo mazginė eritema, silpnumas, svorio kritimas ir pan. Gydymo neskyrė, dabar, po pusmečio vėl padarė rentgeną, vaizdas jau geresnis, pakitimai likę tik vienoje plaučių pusėje.

  • Marius

   Priklauso nuo stadijos pas mane 2stadija buvo tai geriau hormonus issipuciau kaip balionas 6mėnesius truko gerimas po to per mėnesi tinimas dinksta lieka strijos bet seip viskas susinormalizuoja.
   Kuom skindetes?
   Kaip jautetes?
   Kaip rado?

  • Svetlana

   Pas mane dabar rado... ka dariti?

  Rašyti komentarą

  Captcha