Meniu

Necukrinis diabetas (Diabetes insipidus)

Ligos aprašymas

Tai liga, kuriai būdingas nesugebėjimas koncentruoti šlapimo. Dažniausia to priežastis yra genetinė predispozicija, smegenų liaukos – hipofizės – navikai, traumos, operacijos, infekcinės ar uždegiminės ligos. Taip pat priežastimi gali būti inkstų įgimta ar įgyta patologija/2093">patologija. Poliurijos – polidipsijos sindromas/2384">sindromas gali būti ir dėl psichogeninės kilmės ar dėl piktnaudžiavimo diuretikais (varančiais šlapimą vaistais). Tokiu atveju gydytojas atlieka troškulio mėginius ir išsiaiškina priežastį.

 

Simptomai

Pagrindinis simptomas/2379">simptomas yra poliurija/2194">poliurija (padidėjęs šlapimo išskyrimas), 5-25 l/parą. Ypač dažnas gausus šlapinimasis būdingas naktį (nikturija/1946">nikturija,paprastai jos nebuvimas paneigia necukrinį diabetą). Tai labai išsekina žmogų, jis neišsimiega, netenka daug skysčių, tai lydi troškulio pojūčio atsiradimui, dėl to geriama daug vandens (polidipsija/2178">polidipsija), kurio inkstai vėl nesugeba sukoncentruoti ir pašalina su šlapimu.

Kiti simptomai pasireiškia dėl gausaus skysčių netekimo, tai – vangumas, vėmimas, vidurių užkietėjimas, kartais žvairumas, dvejinimasis. Taip pat sulėtėja augimas ir kūno masės didėjimas.

 

Diagnostika

Simptomai panašūs į cukrinį diabetą, psichogeninę polidipsiją ar piktnaudžiavimą diuretikais, todėl siekiant nustatyti diagnozę, atliekamas 7 val. troškulio mėginys ir tiriamas šlapimo tankis tyrimo eigoje. Tada purškiama į nosį vazopresino ar desmopresino ir tiriamas šlapimo osmoliariškumas (kiek 1 litre šlapimo yra netirpių medžiagų).

 

Gydymas

Jei priežastis – centrinė, t.y., paveldima ar dėl hipofizės veiklos sutrikimo, skiriamas desmopresinas, argininvazopresinas, chlorpropamidas. Jei priežastis inkstuose, skiriami tiazidiniai diuretikai (hidrochlortiazidas), kartasi furozemidas, spironolaktonas, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.

Vaistų grupės pagal veikliąją medžiagą:

    Žymos: simptomai

    Rašyti komentarą

    Captcha
    s