Meniu

Miastenija (miastenia gravis)

Ligos aprašymas

Tai autoimuninė neuroraumeninių jungčių liga, pasireiškianti pasireiškianti periodiniu praeinančiu raumenų silpnumu ir patologiniu jų silpnumu. Šios ligos atveju sutrinka imuninė sistema, gaminami patologiniai antikūnai (limfocitai prieš medžiagą, atsakingą už nervinio signalo pernešimą į raumenį). Sergamumas: 43-48 atv. vienam milijonui gyventojų. Moterys serga tris kartus dažniau nei vyrai. Apie 10% naujų atvejų atsiranda vaikams iki 10m. amžiaus. Moterų sergamumo pikas pagal amžių: 20-30m., vyrams: 50-60m. Miastenija skirstoma į akių miasteniją (15%) ir generalizuotą (85%).

 

Simptomai

a) Apie 40% atvejų pradiniai yra akių simptomai. Tai diplopija (dvejinimasis akyse), kuri pailsėjus praeina, vokų užkritimas ant akių ir negalėjimas jų pakelti (dažnai vienai akiai, pamirkčiojus stipriau pasireiškia). Šaltis simptomus malšina.

b) Sutrikusi kalba: žmogus šneka, kol balsas vis darosi tylesnis iki kol visiškai nebeprakalba (afonija), žmogus pailsi, tada vėl atsiranda balsas;

c) Pakinta veido mimika – kreiva šypsena;

d) Raumenų neskausmingas silpnumas, kuris intensyvėja aktyvumo metu, o pailsėjus praeina. Būdingas akių, kaklo raumenų silpnumas, ligai progresuojant – galūnių silpnumas. Gali sutrikti kvėpavimas, kramtymas ir rijimas (ypač kieto maisto).

Miastenijai būdinga banguojanti ligos eiga: simptomai paūmėja, tada aprimsta. Paūmėjimus skatina stresas, nėštumas, brendimas, emocijos, infekcijos, vaistai (verapamilis, propranololis, antibiotikai kaip ciprofloksacinas).

 

Diagnostika

Remiamasi klinikiniais simptomais, provokaciniais testais (nepadaroma daugiau nei 30 pritūpimų, kalbant per 3min. išnyksta balsas), elektrofiziologiniai tyrimai (nustatomas nervinio impulso sklidimas į raumenis, jų atsakas į signalą), vaistų mėginiai – pavartojus jų pastebimas laikinas pagerėjimas. Taip pat tiriami antikūnai kraujyje. Atliekama krūtinė ląstos  kompiuterinė tomografija – tiriama čiobrialiaukė, nes pastebėta, kad esant jos navikui ar išvešėjimui – dažnai pasitaiko miastenija. Ištiriama ir skydliaukė.

 

Gydymas

Cholinesterazės inhibitoriai (piridostigminas, neostigminas);
Čiobrialiaukės pašalinimas;
Plazmaferezė – šalinami kenksmingi antikūnai;
Imunosupresantai (prednizolonas, azatioprinas);
Imunoglobulinas.

Šaltinis |Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka |Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas |Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Vaistų grupės pagal veikliąją medžiagą:

    Rašyti komentarą

    Captcha