Meniu

Hidronefrozė

Ligos aprašymas

Hidronefrozė – tai susirgimas, kurio metu šlapimas dėl įvairių priežasčių, dažniausiai obstrukcijos (kliūties nutekėti), nenuteka šlapimtakiais į šlapimo pūslę, o susilaiko inkstuose praplėsdamas jos struktūras (geldeles). Apibūdinant paprastai galima būtų teigti, kad hidronefrozė yra inksto „tinimas“. Hidronefrozė nėra laikoma atskira liga, tai greičiau įvairių ligų sukeliamas požymis.

 

Ligos priežastis

Hidronefrozę gali sukelti įvairios šlapimo išskyrimo sistemos priežastys:

Pieloureterinės jungties obstrukcija (dažniausiai inksto ir šlapimtakio jungtį užspaudžia papildoma apatinio inksto galo kraujagyslė; patologija neretai nustatoma po gimimo, kartais jau paauglystėje).
Šlapimtakio obstrukcija (užkimšimas) dėl naviko, šlapimtakyje esančio akmens.
Didelio laipsnio vezikoureterinis refliuksas.
Prostatos padidėjimas, kai užspaudžiami šlapimo takai.
Nėštumo metu dėl padidėjusio spaudimo.

 

Simptomai

Hidronefrozė pasireiškia šiais klinikiniais simptomais:

Šono skausmas,
Pykinimas ir vėmimas.

Rečiau pasitaiko karščiavimas, šlapinimosi sutrikimai (dažnas, skausmingas šlapinimasis).

 

Diagnostika

Hidronefrozės diagnozei nustatyti atliekami instrumentiniai tyrimai: ultragarsinis šlapimo organų sistemos (inkstų) tyrimas, ekskrecinė urograma (naudojama kontrastinė medžiaga, kuri suleidžiama į veną, vėliau daromos rentgeno nuotraukos ir stebima kaip kontrastas išsiskiria per inkstus. Patologijos nustatymui gali būti atliekamas magnetinio branduolinio rezonanso tyrimas, izotopinė renografija ir kiti.

 

Gydymas

Hidronefrozės gydymo pasirinkimas labai priklauso nuo patologiją sukėlusios priežasties.  Pieloureterinės jungties obstrukcijos metu taikomas operacinis gydymas. Kai hidronefrozė atsiranda dėl kitų priežasčių, gali būti įvedamas stentas į šlapimtakį, siekiant pagerinti šlapimo nutekėjimą ar atliekama nefrostomija.

Šaltinis |Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka |Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas |Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Vaistų grupės pagal veikliąją medžiagą:

  Komentarai

  • Loreta

   Pries 6 dienas man buvo nustatyta diagnoze: desinio inksto 7 mm akmuo ir Hidronefrozė su šlapimo takų obstrukcija dėl šlapimtakių akmenų
   Pries 5 dienas man buvo suskaldytas akmuo desiniajame inkste ir ivestas stentasI I slapimtaki. Po vienos paros pradejau slapintis su krauju ir skausmu. Ar tai pavojinga? Ar taip turi buti? Aciu uz atsakyma

  • Vita

   Šešiametis turi šią diagnozę dėl papildomos kraujagyslės. Tikrinamės kas metus, bet po paskutinės patikros (kuri buvo prieš pusantro mėn) pastebėjom, kad sūnus nelaiko šlapimo, prabusdavo naktį sušlapus kelnaitėms, o dabar dar ir dieną pasitaikė toks atvejis darželyje, ramiai sėdint, pajuto, kad sušlapo kelnaitės.
   Ar mums reikia susirūpinti dėl to ir vėl vykti pas urologą? Ar čia nesusiję su turima liga ir dar stebėti jį? Ačiū už atsakymą

  • Dr. Dovydas

   Sveiki, taip nuo hydronefrozės gali padidėti AKS tačiau reikia atlikti tam tikrus tyrimus ar tai nesukelia gretutinės ligos.

  • Ramunė

   Laba diena, ar nuo inkstu hidronefrozės gali padidėti AKS?

  • DAIVA

   SVEIKI..AR NUO HIDRONEFROZES GALI PADIDĖTI AKS?

  Rašyti komentarą

  Captcha