Meniu

Hemodializė

Hemodializė – tai gydymo metodas, taikomas siekiant pašalinti susikaupusias kenksmingas medžiagas ir skysčių perteklių iš organizmo. Tai vienas svarbiausių gydymo būdų esant galutinės stadijos inkstų nepakankamumui. Paprastai hemodializė (kraujo išvalymas) taikoma tuomet, kai prarandama apie 90 % normalios inkstų funkcijos.

Hemodializė gali būti taikoma tiek lėtinių, tiek ūminių inkstų susirgimų metu. Ūmiai atsiradus ir greitai progresuojant inkstų funkcijos nepakankamumui hemodializės procedūros yra taikomos tol, kol inkstų veikla pradeda gerėti ir jie patys sugeba pašalinti kenksmingas medžiagas iš organizmo. Lėtinių inkstų ligų metu dializės yra būtinos nuolat iki bus atlikta inkstų transplantacija.

 

Kada pradėti?

Gydytojas kartu su pacientu nusprendžia, kada pradėti taikyti dializę. Tai priklauso nuo labai daug įvairių veiksnių: likusios inkstų funkcijos, bendros sveikatos būklės, varginančių simptomų, gyvenimo kokybės ir t.t. Dažniausiai likus maždaug penktadaliui inkstų funkcijos, žmogus įrašomas į laukiančiųjų transplantacijos sąrašą, tuomet taip pat pradedama kalbėtis apie dializės procedūras. Yra keletas dializės rūšių: hemodializė ir peritoninė dializė. Gydytojas išsamiai paaiškina abiejų metodų privalumus ir trūkumus, pataria, kurį pasirinkti būtų geriau, o tuomet pacientas sprendžia vienas ar kitas metodas jį tenkina.

 

Pasiruošimas

Prieš pradedant hemodializę svarbu tinkamai jai pasiruošti. Keletą mėnesių prieš procedūros taikymą suformuojama taip vadinama kraujagyslinė jungtis. Ši jungtis yra būtina, kad būtų nuolatinis priėjimas kraujo paėmimui iš organizmo, jo cirkuliavimui per dializės aparatą ir „apvalyto“ kraujo grąžinimui atgal.

 

Principas

Hemodializės metu kraujas pumpuojamas pro specialų dializatorių (išorinis aparatas), kuriame nereikalingos medžiagos ir skysčiai yra pašalinami pro pusiau laidžią membraną veikiant kraują kitu specialios koncentracijos medžiagų tirpalu, o į organizmą grąžinamas jau „išvalytas“ kraujas.

Hemodializė gali būti taikoma ir stacionare, ir namuose. Paprastai žmonės atvyksta procedūroms į ligoninę, kadangi namų sąlygomis jas taikyti sudėtinga (reikia įsigyti specialią aparatūrą, tinkamai apmokyti ją naudoti ir pan.). Dializė atliekama nuo 2 iki 7 dienų per savaitę. Tai labai priklauso nuo inkstų funkcijos sutrikimo laipsnio.

Nuolat vykdomas hemodializės monitoringas, t.y. atliekami kraujo tyrimai, svorio matavimai. Taip siekiama išsiaiškinti ar procedūros efektyvios. Taip pat labai svarbi tinkama kraujagyslinės jungties priežiūra siekiant išvengti įvairių komplikacijų.

Šaltinis |Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka |Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas |Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Rašyti komentarą

Captcha
// Generate all theme and ImpressPages javascript files