Meniu

Disfunkcinis kraujavimas (klimakteriniame laikotarpyje)

Ligos aprašymas

Klimakterinis laikotarpis - tai pereinamasis laikotarpis nuo moters lytinio brandumo pabaigos iki senatvės pradžios. Jo metu įvyksta didžiuliai pokyčiai: atsiranda nevaisingumas, dingsta mėnesinės, mažėja kiaušidžių veikla ir nebesiformuoja kiaušialąstės.

 

Disfuncinio kraujavimo simptomai

Klimakteriniame periode paprastai visada pasitaiko disfunkcinių kraujavimų. Tai susiję su anovuliaciniais ciklais ir gimdos gleivinės išvešėjimu (ovuliacija – tai subrendusios kiaušialąstės išsilaisvinimas iš kiaušinėlio, sukeliantis menstruacinį kraujavimą). Labai svarbu įvertinti, kokio tipo gimdos gleivinės išvešėjimas (hiperplazija). Dažniausiais pasitaiko neturinti tendencijos supiktybėti, bet visgi gali pasitaikyti ir netipinė hiperplazija, iš kurios yra rizika vėžio išsivystymui.

Moterys dažniausiai skundžiasi ilgais laiko intervalais tarp mėnesinių (>35d.), o joms atsiradus paprastai būna užsitęsęs ir gausus kraujavimas, bet reikia nepamiršti, kad kraujavimo pobūdis gali būti įvairus.

 

Diagnostika

Diagnozė nustatoma, remiantis ligos anamneze, simptomais, ginekologiniu ištyrimu, ultragarsiniu tyrimu ir laboratoriniais kraujo bei hormonų tyrimais. Echoskopo pagalba (ultragarsinis tyrimas) nustatomas gimdos gleivinės storis, kuris, esant šiems kraujavimams, dažnai būna 20mm, o kartais siekia ir 30mm. Kraujo tyrimai svarbūs dėl krešumo ir mažakraujystės įvertinimo, o hormoniniai tyrimai leidžia atrasti endokrininę patologiją, jei tokia yra, ir  kitas ginekologinius sutrikimus.

 

Gydymas

Moterims klimakteriniame laikotarpyje esant kraujavimui, atliekamas gimdos gleivinės išgramdymas su histologiniu tyrimu vėžio ekskliudavimui. Po šios procedūros kraujavimas po kelių dienų sustoja. Tuomet sprendžiamas klausimas dėl mėnesinių ciklo reguliavimo ir visiško jo nutraukimo. Čia atsižvelgiama į amžių – jei moteriai daugiau kaip 47m., mėnesinės nutraukiamos pašalinus gimdos gleivinę arba pačią gimdą, taip pat taikomas gydymas didelėmis dozėmis progestino injekcijomis. Jei moteriai nėra 47m., mėnesinės reguliuojamos kontraceptikais.

Šaltinis |Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka |Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas |Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Komentarai

 • Aurelija

  Man55 m nekraujavau apie du metus ,dabar tepa rudos išskyros apie menesi laiko ,kartais gausiai.

 • Regina

  Man 62 metai. Atliekant abraziją dėl kraujavimo Rbuvo pradurta gimda. Neramu dėl pasekmių ateityje. Dabar jaučiuosi gerai.

 • Onute Senutiene

  Man55 m nekraujavau apie du metus ,dabar tepa rudos menesi laiko ,kartais gausiai

 • Lilija

  Man kraujavimas tesesi savaite bet gydytoja suleido vaistus ir apmazejo bet dar vis kraujuoju ar ilgai

Rašyti komentarą

Captcha