Troponinas T padidinto jautrumo testas (hsTnT)

Laboratorinis tyrimas

Norma
0–13 pg/ml
(Troponino I priklauso nuo gamintojo)

Sinonimai: hsTnT, high sensitivity troponin T.
Medžiaga: serumas
Dangtelis raudonas

Dabartiniu metu troponinai yra miokardo infarkto ir koronarinės kraujotakos sutrikimų nustatymo standartas. Įrodyta, kad troponinų diagnostika galima remtis ir tuomet, kai kardiograma dar nerodo miokardo infarkto ar kokių nors koronarinės kraujotakos sutrikimų. Troponinų naujausi tyrimai atskleidžia papildomas šio testo galimybes. Padidinto jautrumo troponino testai (pavyzdžiui, hsTnT) naudotini, kai įprastu troponino testu dar negalima aptikti miocitų pažeidimo. Palyginti su įprastu troponino T testu, šis padidinto jautrumo hsTnT testas leidžia aptikti maž- daug 50% daugiau ūmaus koronarinio sindromo (ŪKS) atvejų. Į šią grupę patenka dalis ligonių, kurių būklė pagal įprasto TnT tyrimo duomenis būtų įvertinta kaip nestabilios krūtinės anginos atvejis. Kartais, atlikus šį tyrimą, kai kuriuos nestabilios krūtinės anginos atvejus galima iš naujo įvertinti kaip miokardo infarkto atvejus. Nors hsTnT yra pakankamai specifiškas esant ŪKS, vis tik gali būti situacijų, kai šis tyrimas „pagauna“ ir klinikinius atvejus, kai ŪKS nėra. Vis dėlto tai atvejai, susiję su kardiologiniu struktūriniu širdies raumens pažeidimu, t. y. didesne kairiojo skilvelio mase, išsiplėtusia širdimi, anamnezėje buvusiu ŪKS, širdies nepakankamumu.

Šiuo metu dar neįrodyta, kad padidėjusi hsTnT koncentracija nesant akivaizdžių miokardo ne- krozės požymių rodo, kad yra vainikinių arterijų išemija. Teoriškai troponino randama miocitų citoplazmos citozolyje ir, esant net ir nedideliam pažeidimui ar hipoksijai, jis gali difunduoti per ląstelės membraną į kraują.

Kita svarbi su hsTnT testu susijusi aplinkybė – jis neturėtų būti miokardo infarkto hiperdiagnostikos priežastis. Šis testas yra subtilus ir ypač jautrus miokardo pažeidimo testas. Jo negalima laikyti ekvivalentišku miokardo infarkto diagnozei. Kita vertus, kuo didesnė hsTnT reikšmė, tuo didesnė ir miokardo infarkto tikimybė. Tyrimas tik pradėtas taikyti, todėl galutinės rekomendacijos priklauso nuo įvairių autorių grupių, dalyvaujančių klinikiniuose bandymuose. Vieningai laikomasi nuomonės, kad hsTnT testą reikia atlikti keletą kartų, norint įsitikinti, ar hsTnT didėja, ar mažėja. Troponinas T, palyginti jį su troponinu I, yra kiek pranašesnis, nes jis išsilaiko cirkuliacijoje ilgiau (žr. „Troponinas T“).

Diagnostinės firmos sukūrė šį padidinto jautrumo testą iš esmės tikėdamosi anksti susekti ŪKS ir stebėti rodiklio dinamiką. Padidinto jautrumo troponino T ir padidinto jautrumo troponino I diagnostinės vertės panašios.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Rašyti komentarą