RPI (Retikulocitų produkcijos indeksas)

Laboratorinis tyrimas

Norma
Nesant anemijos mažiau nei 2
Hiporegeneracinės anemijos mažiau nei 2
Regeneracinės anemijos (hemolizė) daugiau nei 3

Kraujas EDTA
Dangtelis violetinis, tepinėlis

Praktikoje RPI rodiklis naudojamas pirminei anemijų diferencinei diagnostikai. Šis rodiklis parodo, ar raudonojo kraujo regeneracija yra adekvati hemoglobino sumažėjimo laipsniui. Jam apskaičiuoti užtenka turėti: 1) retikulocitų procentinę reikšmę bei 2) hematologinio analizatoriaus rodiklį – hematokritą.

Ligos.lt

Šiuo konkrečiu atveju RPI=1,94. Todėl anemija negali būti laikoma regeneracine, jos RPI mažiau už 2. Rodikliui viršijus 3, paprastai yra hemolizė arba kita intensyvi kaulų čiulpų regeneracijos būklė.

Kodėl šio indekso įvedimas būtinas koreguojant retikulocitų skaičių pagal anemijos sunkumo laipsnį? Todėl, kad regeneruojant raudonojo kraujo elementų brendimo procesas staiga „pasislenka“ iš kaulų čiulpų į periferiją. Normos sąlygomis retikulocitas cirkuliuoja kraujyje apytikriai vieną parą, kol pavirsta subrendusiu eritrocitu. Įsivaizduokime, kad dėl kokių nors priežasčių padidėjo eritropoetino koncentracija ir kaulų čiulpuose prasidėjo raudonojo kraujo elementų regeneracija. Tada ne tik stimuliuojama retikulocitų produkcija, bet ir išmetama į periferiją daug nesubrendusių retikulocitų, kurie turi „užkimšti skylę“ papildydami cirkuliuojančių eritrocitų masę. Taip organizmas ginasi nuo galimos audinių hipoksijos ir hemoglobino trūkumo. Tačiau atsiradę kraujyje itin jauni retikulocitai bręsta daug ilgiau (paprastai 2–4 paras). Todėl, nustatant tik retikulocitų skaičių periferijoje (net ir absoliutų jų skaičių), susidaro klaidingas įspūdis, kad regeneracija yra labai intensyvi. Kad galima būtų koreguoti šią įtaką, įvedamas RPI. Jeigu sveiko individo hematokritas sumažėja iki 35%, tai jo raudonojo kraujo produkcija suintensyvėja apie 2 kartus per pirmąją savaitę (RPI yra apie 2, po to po truputį mažėja).

Jeigu sveiko individo hematokritas nukrinta dar žemiau – iki 25%, tuomet RPI indeksas gali siekti 3. Šiam indeksui padidėti neleidžia ribotos „likvidžios“ geležies atsargos organizme. Tačiau jeigu atsiranda parenteralinis geležies šaltinis (pavyzdžiui, hemolizė), RPI indeksas gali siekti 5–8 ar dar daugiau.

Nustatant RPI paprastai į formulę įeina ir retikulocitų subrendimo laikas. Jis apskaičiuojamas pagal formulę:

RSL = 3,25 – (HTC%) ×0,05.

Šioje formulėje RSL – retikulocitų subrendimo laikas. Jis rodo, kad kuo mažesnis hematokritas, tuo didesnis retikulocitų subrendimo laikas, t.y. kuo mažesnis hematokritas, tuo ilgiau kraujyje bręsta retikulocitai. Šiam subrendimo trukmės pokyčiui apytikriai nustatyti naudojama schema.

Ligos.lt

RSL – rodiklis, kuris nenaudojamas tiesiogiai anemijoms diferencijuoti. Tačiau šis rodiklis kartais naudojamas supaprastintai RPI formulei:

Ligos.lt

RPI iš tikrųjų yra informatyvus regeneracinės kaulų čiulpų funkcijos rodiklis. Jis patogus įvertinant regeneracinę funkciją aplazijų, MDS atvejais, atsaką į gydymą ir t.t.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Žymos
anemija
anemijos
hematokritas
hemolizė
regeneracija
retikulocitai

Rašyti komentarą