Meniu

Prolaktinas (PL)

Norma
Moterys 72–511 mU/l
Vyrai 86–390 mU/l
Nėštumas
I trimestras 190–4050 mU/l
II trimestras 950–5640 mU/l
III trimestras 1100–7 400 mU/l

Serumas
Dangtelis raudonas

Prolaktinas – tai peptidinis hormonas, kurį išskiria hipofizė. Imant kraują prolaktino tyrimui, svarbu nesukelti ligoniui papildomo streso. Moterims prolaktinas būtinas pieno liaukoms vystytis. Vyrams prolaktino reikšmė nėra visai aiški. Estrogenai paprastai padidina prolaktino sekreciją. Prolaktino kiekis kraujyje didėja miegant, esant nėštumui, stresui, hipoglikemijai.
Apie 75% ligonių, turinčių galaktorėją ir amenorėją, yra hiperprolaktinemijos požymių. Moterims, neprasidėjus menopauzės periodui ir atsiradus amenorėjai, turi būti nustatomas prolaktinas. Prolaktiną taip pat būtina nustatyti atsiradus galaktorėjai. Esant padidėjusiai prolaktino koncentracijai serume, taip pat galima įtarti hipofizės naviką prolaktinomą. Įtarus prolaktinomą, būtina atlikti galvos smegenų tomografiją, branduolinio magnetinio rezonanso tyrimą. Jeigu nustatoma, kad prolaktino koncentracija yra normos ribose, tai dar nereiškia, kad galima visai atmesti prolaktinomos diagnozę. Jeigu hiperprolaktinemija randama po gimdymo, tai ši būklė dažnai būna susijusi su Chiari–Formel sindromu. Kai kurioms ligonėms, sergančioms prolaktinoma, gali būti virilizmas. Tačiau prolaktino koncentracijos padidėjimas nebūtinai tiesiogiai susijęs su virilizmu. Jeigu moterims yra amenorėja, prolaktino koncentracijos padidėjimas gali būti vienintelė amenorėjos priežastis. Vyrams hiperprolaktinemija gali būti impotencijos, ginekomastijos ir hipogonadizmo priežastis. Neretai hiperprolaktinemijos metu papildomai padidėja DHEA-s ir 17-ketosteroidų koncentracija. Kartais šis padidėjimas gali būti susijęs su inkstų karcinoma arba bronchogeniniu plaučių vėžiu. Hiperprolaktinemija neretai būna susijusi simptomų grandine: 1) amenorėja; 2) anovuliacija; 3) estrogenų stygius; 4) kaulų mineralinio tankio mažėjimas.
Sumažėjus prolaktino koncentracijai kraujyje, pastebima, kad po gimdymo nesigamina pienas. Jeigu susergama ligomis, kurios pasireiškia destrukciniu hipofizės suardymu, tada prolaktino koncentracija tolydžio mažėja. Prolaktino koncentracija kraujyje taip pat labai priklauso nuo medikamentų ar narkotinių medžiagų vartojimo.
Kartais hiperprolaktinemija būna sveikiems individams, moterims, kurių kiaušidžių funkcija normali. Tai paradoksalus BBPRL (big big prolactin) požymis. Manoma, kad šis fenomenas susijęs su tuo, kad kartais organizmas gali gaminti įvairias (genetiškai pakitusias) prolaktino formas.
Navikai arba hipofizės trauma dažnai sukelia amenorėją ir galaktorėją. Prolaktino koncentracija turėtų būti nustatoma įtarus nevaisingumą vyrams ir moterims. Esant nevaisingumui prolaktino koncentracija būna padidėjusi. Nevaisingumas susijęs su tuo, kad prolaktinas sulaiko steroidų, liuteinizuojančio hormono ir FSH sekreciją bei sustabdo geltonkūnio susidarymą. Vyrams prolaktinas slopina testosterono sintezę. Didelė prolaktino koncentracija kraujyje (daugiau nei 1000 mU/l) sergant krūties vėžiu susijusi su bloga prognoze ir ankstyvu metastazavimu. Nustačius aukštą TSH reikšmę kartais gali būti klaidingai randama padidėjusi prolaktino koncentracija.

Medikamentai, didinantys prolaktino koncentraciją kraujyje:
• fenotiazino dariniai;
• haloperidolis;
• tricikliniai antidepresantai;
• MAO inhibitoriai;
• didelės estrogenų dozės;
• peroraliniai kontraceptikai;
• dalis antihistamininių preparatų;
• poinsulininė hipoglikemija;
• argininas;
• opiatai (morfinas, heroinas).

Medikamentai, mažinantys prolaktino koncentraciją kraujyje:
• tiroksinas;
• DOFA receptorių agonistai (bromokriptinas);
• faktoriai, skatinantys hiperglikemiją.

Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis

Rašyti komentarą

Captcha